Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Etkin zaman yönetimi; acil, önemli ve önemsiz şeyleri ayırt edebilmektir.

1 Gün yani 24 saat; yaşayan herkese eşit dağıtılır. Üretken olabilmek ve size anlam ifade zamanı kullanabilmek için onu nasıl harcadığımıza dikkat etmeliyiz. Zamanı etkin kullanarak başarılı olmak ve yapılması gerekenleri yetiştirmek istiyorsanız; ilk önce yapmanız gereken gününüzü planlamaktır. Bu planı yaparken gün içerisinde yapacağınız her faaliyeti plana dahil etmelisiniz. Zaman yönetiminde başarılı insanlar; yaptıklarında anlam bulur ve ulaşmaya çalıştıkları ana hedefe ne kadar yaklaştıklarını sorgulayarak ilerler.

Günlerin nasıl olduğunu gözünüzde canlandırın. Zihinsel ve kağıt üzerinde hazırlanın. Günlük plana ek olarak haftalık plan da yapın ve bu planı kullanın. Ne kadar yoğun olursanız olun, kısa süreli de olsa planınızı yapın. Gün içerisinde motivasyonunuz tam ve zihniniz yaptığınız işe odaklı olsun. Önemli ve acil bulmadığınız konulara zaman harcamayın. Acil öncelikli ve anlam ifade eden işlere enerjinizi verin.

Sadece meşgul olmak yetmez. Örneğin birçok kişinin “Başımı kaşıyacak vaktim yok” dediğini duymuşsunuzdur. Aslında belki de telefonda birileri ile uzun sohbet ederek vakit harcamışlardır. Telefonda uzun sohbet etmek üretime ve kendilerine bir fayda sağlamadığı için zamanı boşa harcamış olurlar.

Zaman yönetimi ile ilgili atalarımızın “Bugünün işini yarına bırakma” sözünü de anımsatmadan geçmek istemem. İşlerimizi zamanında yapmazsak, kendimizi zora sokar tembelliğe doğru meyilleniriz. Bulaşıkları yıkamadan tezgahın üzerinde akşamdan bıraktığımızı düşünelim. Ertesi gün kuruyan yemek artıkları sizi daha fazla yormayacak mı? Atasözlerinden çıkarılacak çok ders var.

Her gün yapılacak bir dizi göreviniz vardır. Hangilerinin amacına ulaşmak için size yardım edeceğine karar verin. Yöneticinizin ve ailenin istekleri gibi yapmanızın şart olduğu konuları çözdükten sonra ana hedefinize yeniden odaklanın.

Her şeyi yapmak yerine anlam ifade eden doğru şeyleri yapmak, bir işe başlandığında olabildiğince iyi odaklanmak zamanı doğru kullanmanızı sağlar.

“Kötü haber şu ki, zaman uçup gidiyor. İyi haber de şu; pilot sizsiniz.” Michael Altshuler