Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4.5]

Günümüzde Dünya genelinde en sık karşılaştığımız rahatsızlıklardan bir tanesi de şeker hastalığıdır. Oldukça sık karşılaşılan bu rahatsızlık kişinin sosyal hayatını olumsuz şekilde etkilemektedir. En basit tabirle şeker hastası bireyin saati saatine tutmaz. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi de kullanılan insülin iğneleridir. Sıkı şekilde takip edilmeden yapılan iğneler gün içerisinde hipoglisemi risklerini beraberinde getirir. Ani şeker çıkışları ve inişleri bireyi oldukça olumsuz şekilde etkilemektedir. Fakat doğru beslenme tekniklerine uygulayarak bu tür sorunları en aza indirebilirsiniz. Özellikle şeker yüksekliği yaşayan bireylerin bazı besinleri daha sık tüketmesi sağlık açıcısından önemlidir.

Bazı besinler şekeri yüksek şekeri düşürebilme özelliğine sahiptir. Fakat buradan altına çizeceğimiz önemli bir konu vardır. Şekerinizi eğer bir besin düşürüyor ise asla ilaçları ve insülin iğnesi doktor söylemeden bırakmayınız. Birçok hastanın en sık yaptığı hatalardan biridir. Haydi gelin birlikte yüksek şekeri düşüren 5 besin neymiş birlikte öğrenelim.

Tarçın

Kuşkusuz yüksek şeker denince akla ilk gelen besinlerin başında tarçın gelmektedir. Özellikle yüksek şekeri olan kişilerin her gün düzenli olarak tüketmesi gereken besinlerin arasında tarçın gelmektedir. Çok değil sadece 1 çay kaşığı yenecek bir tarçın şekerinizi düşürecek ve düzene sokacaktır. Şekerinizin yüksek olduğu bu dönemde yediklerinize son derece dikkat etmelisiniz.

Sarımsak

Doğal antibiyotik görevi gören sarımsak aynı zamanda şeker hastaları için bulunmaz bir nimettir. İçerdiği değerler sayesinde şekerinizi düşürmektedir. Yüksek şekeri düşüren 5 besin arasında mutlaka giren sarımsak aynı zamanda kötü kolesterol ve yüksek tansiyonu da düşürmektedir. Tam bir şifa kaynağı olan sarımsağı özellikle kışın tüketmek son derece önemlidir. Doğal bir antibiyotik görevi gören sarımsak şeker hastası olan kişilerin enfeksiyona yakalanmasını da önlemektedir. Sofralarınızdan ayırmamanız gereken besinleri başında gelir.

Ceviz

Her derde deva olan ceviz şeker hastaları için bulunmaz bir nimettir. Her gün düzenli olarak tüketilen ceviz şekeri dengelemektedir. Yüksek şekeri olan kişilerin mutlaka tüketmesi gereken besinler arasında olan ceviz aynı zamanda yorgunluk ve stres gidericidir. Her derde deva olan bu besini mutfağımızdan eksik etmemek gerekir.

Keten Tohumu

Düzenli olarak tüketilen keten tohumu yüksek şekeri düşürmesi ile biliniyor. Aynı zamanda şekeri de dengeleyen bu besin yüksek lif içeriyor. Sindirim sistemini de düzenleyen keten tohumunun bir diğer özelliği ise tansiyonu düşürmesidir. Mutlaka soframızda bulunması gereken besinlerin başında gelmektedir.

Kahve

Her gün içilen bir fincan kahve şekeri düşürmektedir. Her gün içilen 1 fincan şekersiz kahve aynı zamanda şekeri dengelemektedir. Ayrıca şeker hastası olmayan veya şeker hastası adayların günde 1 fincan kahve tüketmesi şeker hastalığına yakalanma riskini azaltıyor. Fakat dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. İçerdiği kafein yüzünden tansiyonunuz yükselebilir. Yüksek tansiyon hastalarının çok dikkat etmesi gerekmektedir.

 

Yüksek şekeri düşüren 5 besin listemizi burada bitirirken bir kez daha uyarmakta yarar var. Yukarıda gördüğünüz besinleri mutlaka doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Ayrıca yukarıdaki besinler iyi geldiğini düşünüp ilaçları kesmek son derece tehlikelidir. Yukarıda bulunan besinler sadece takviye amaçlıdır. İlaç yerine asla tutmaz. Doktor önermediği sürece asla ilaçlarınızı bırakmayınız. Şeker hastalığı ilerleyebilen bir hastalık olduğundan ileride geri dönülmez sonuçları olabilir.