Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Ahmetesor.com geçtiğimiz geçen hafta 100 bin üyeye ulaştığını bildirdi. Dünyada toplumsal ağ kullanımı her geçen gün daha fazlaca artıyor ve artık ülkeler toplumsal medya sitelerini stratejik bir yatırım olarak görüyorlar. Toplumsal ağ denince ilk akla gelen siteler Feysbuk, Twitter ve Instagram ABD menşeli olsa da, son zamanlarda Rusya ve Çin de bu alana büyük yatırımlar yapıyor. Mesela Rusya’nın VKontakte ve Çin’in TikTok uygulaması dünya genelinde oldukça rağbet ve ilgi görüyor.

Türkiye’de ise bu alanda firmalar yeni yeni yatırım halletmeye başlıyorlar. Yerli toplumsal medya platform eskikliğini gören girişimci Ahmet Kara, Ahmetesor.com isminde, sual yanıt temelli bir toplumsal medya platformu geliştirdi. Sadece Ahmetesor, öteki toplumsal ağlardan bazı yönleriyle ayrılıyor. Mesela Ahmetesor’da sual sormak ya da sorulara yanıt yazmak, Ahmetesor Puan olarak adlandırılan ve kazancın ana temelini belirleyen AP kazandırıyor ve üyeler kazandıkları AP’leri site içinde harcayabiliyorlar.  Kazanılan AP’leri TL hesabına çevirerek istedikleri gibi paralarını çekebiliyorlar.

Ahmetesor her ne kadar sual yanıt merkezli olarak kurulmuş olsa da, vakit içinde tam bir toplumsal ağ olma yönünde evrilmiş bulunuyor. Sitede “gösterim” isminde olan kişisel paylaşımlar yapılabiliyor, üyeler birbirlerini takip edebiliyor, mesajlaşabiliyor ve Ahmetesor gruplarında söyleşi edebiliyorlar. En önemlisi üyeler aralarında mesajlaşarak tanışabiliyor.

Neredeyse 6 aylık bir girişim olmasına karşın Ahmetesor 100 bin üyeye ulaşmış durumda. Günde averaj 5 bin probleminin sorulup, 30 binden fazla cevabın girildiği sitede, self servis reklam uygulaması da bulunuyor. Üyeler kazandıkları AP Puan’larla site içinde açtıkları mevzuları öne çıkarabiliyor ve daha çok etkileşim alabiliyorlar.