Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG)

Sonunda beklenen yerli ve milli otomobilimiz 27 Aralıkta Gebze bilişim vadisininde resmi açılışında prototipi görücüye çıktı. Muhteşem bir tanıtımla beklentilerin üstünde bir tasarım ve teknoloji ile üstün özellikleriyle tamamen mülkiyet hakları Türkiye’nin olan bir otomobilimiz gösterimi yapıldı.

Gerçekten Verilen bilgiler özellikle pil teknolojisi hakkında belirtilen teknoloji eğer gerçekleşirse Bırakın Türkiye pazarını tüm dünya pazarını sallayacak.
Hemen özelliklerinde bahsetmek gerekirse öncelikle SUV-C sekmen tinden başlayarak sırasıyla C-Sedan olmak üzere 2030 yılına kadar 5 model üretilmesi planlanmakta.

 

Başta tasarımı İtalyan menşeli bir tasarım firması tasarlandı dense de tasarımında Türk imzasıda var. Olsun Sonuçta tüm haklar bizim üzerimizde olduğunda kimse buna Türk markası değil diyemez. Tasarımı yapan firma sadece İtalyan değil Almanya, Fransa, İngiliz hatta Kore araba firmalarının da tasarımlarına imza atmış köklü bir firmadır.

 

KARİZMATİK TASARIM
Yerli otomobilin Ön gösterim versiyonu SUV ve konsept Sedan modellerinin dış tasarımında yer alan belirgin ve keskin hatlar otomobillerin sağlam ve güçlü karakterini dışa vururken aynı zamanda önümüzdeki yıllarda genişleyecek ürün gamının dizayn DNA’sını oluşturuyor.

Modern ve özgün tasarımında Anadolu selçuklu simgeleriyle birleştirildiği yerli otomobil, pek çok farklı yerinde Anadolu’nun kültürel simgelerini barındırıyor. Bunlara örnek olarak ön ızgaraya ve aracın jantlarına işlenen lale figürlerini gösterebiliriz. birkaç farklı noktada Anadolu’ya özgü simgelerin bulunduğunu da unutmamak gerekir.

 

 

YERLİ OTOMOBİLİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Tanıtım toplantısında belirtilen özellikleri aşağıda belirtiliği gibi;

– 30 dakikanın altında hızlı şarj imkanı veren otomobil, 300 km ve 500 km menzil opsiyonlarına sahip olacak.

– Yerli otomobilde, gelişmiş batarya yönetim ve aktif termal yönetim sistemlerinin sağladığı uzun ömürlü bataryalar mevcut. Otomobilde, 200 beygir güç ile 7.6 saniye, 400 beygir güç ile 4.8 saniye altında 0-100 km/s hızlanma kapasitesi bulunuyor.

– Yerli otomobil, sürekli olarak merkeze bağlı olacak ve bazı sistem güncellemeleri sürücünün bile hissedemeyeceği şekilde giderilecek. Ayrıca bakım ve parça değişimi gerektiren arıza durumlarında ise sistem, direkt olarak bakım noktasıyla iletişime geçecek.

– Yerli otomobil otonom sürüş teknolojisine sahip olacak. Trafik sıkıştığı zaman otomobil kendiliğinden durup kalkabilecek. Sürücünün direksiyonla kontrol etmesine gerek kalmayacak.

– Yerli otomobilde Holografik Asistan teknolojisi de bulunuyor. Bu teknolojiyle yol detayları, tümsekler, köprüler sürücünün direkt olarak gözbebeğine ışınlar yoluyla iletilecek. Sürücü yola bakarken aynı zamanda bu uyarıları da görebilecek. Holografik Asistan teknolojisi dünyada ilk kez kullanılıyor.

 

YERLİ OTOMOBİL NEREDE ÜRETİLECEK?

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) yerli otomobilinin üretimi için Bursa’nın Gemlik ilçesinde bulunan Haralar bölgesindeki Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait araziye fabrika kurulacak. Arazi 4km² lik arazinin 1km² lik kısmı proje alanı olarak tahsis edilecek.

175 BİN ÜRETİM KAPASİTESİ

Yatırımın süresi başlangıç tarihi olan 30 Ekim 2019’dan itibaren 13 yıl olarak belirlendi. Elektrikli otomobilin üretimi 5 modelde, yılda 175 bin adet olacak. Yerli otomobil üretim tesisinde 300’ü nitelikli toplam 4 bin 323 kişi istihdam edilecek.

 

Kısaca Yerli otomobilimiz Milletimize Hayırlı uğurlu Olsun. Darısı Diğer yerli olmayan ürünlerin başına 🙂

 

 

 

8 Replies to “Yerli Otomobil TOGG Görücüye çıktı.

 • İbrahim
  İbrahim

  Fiyatları da biraz pahalı olmasa araba çok güzel. Yerli olması ayrı bir ayrıcalık. Ayrıca rengi ve tasarımı dünyaca ödüllü bir tasarım. Bence devlet alsın.

 • Keremefe24
  Keremefe24

  TOGG mali kaynak ve ön talep için ön ödeme kampanyası şimdiden başlamalı almak istiyenler şimdiden taksitlerini yatırmaya başlasınlar. Böylelikle hem kaynak olur alacaklar için uygun olur

 • Murat Canpolat
  Murat Canpolat

  Yetita uygulaması ile her şeyi bulabiliyoruz. Bu uygulamayı yapanlardan teşekkür ederim. Sevgi ve saygılarımla ben Murat canpolat

 • Berat aksoz
  Berat aksoz

  Merak ettigimiz tüm noktalar açıklanmış, çok güzel bir araba zaten milletimiz için de iyi oldu ama millet olarak alacak paramız var mi? Yok.

 • Yunus
  Yunus

  bence yerli otomobilimiz vatana millete çok hayırlı olucak umarım öyle olur birazda olsa ekonomiye katkı olur

 • TANER SOYKAL
  TANER SOYKAL

  Yerli Otomobil TOGG Görücüye çıkması bence pek güzel olmuş yetita sayesinde yeni bilgiler öğreniyoruz paylaşımınız teşekkür ederim.

 • İbrahim Burak Türker
  İbrahim Burak Türker

  Gerçekten harika bir araba olmuş Türkiye için çok gelir sağlayacak bir araba ben çok beğendim

 • Erdem ORHAN
  Erdem ORHAN

  tanıtım toplantısında verdikleri bilgiye göre bu ay içerisinde prototipleri tanıtması gereken grup.
  2021 ilk çeyrekte de ticari satışlara başlamaları gerekiyor.

Comments are closed.