Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Yaklaşık 8 senedir sinyalleri verilen yerli otomobil girişimi 2019 yılının son demlerine doğru büyük çaplı bir ivme kazandı. 14 Aralık 2019 tarihinde tanıtılması planlanan yerli otomobil, alınan ani bir kararla ertelendi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yapılan açıklamada otomobilin en yakın zamanda test sürüşüne çıkarılacağı ve tanıtımının da yapılacağı belirtildi. Yerli otomobil hakkında tüm detaylar için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

“5 Babayiğit” Tarafından Yapılan Çalışmalar Neticesinde

Yerli otomobil, 2011 senesinden itibaren dile getirilen bir girişimcilik projesi olarak hafızalara kazanmıştı. Bu konuda atılan adımların en büyüğü ise 2017 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar sonucunda kamu oyuna duyuruldu. Erdoğan’ın “5 babayiğit” olarak adlandırdığı beş büyük firma ve kurum otomobil için kolları sıvamıştı. Bu firmalar ve kurumlar arasında Turkcell, Zorlu Grubu, Kıraça Holding, BMC, Anadolu Grubu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği yer alıyor.

2018 senesinde otomobilin üretimine Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A. Ş. de katılmış oldu.

Yerli Otomobilin Teknik Özellikleri

Yerli otomobil, otomotiv alanındaki son gelişmeler baz alınarak üretime geçecek. Yani bu durumda Ford ya da Tesla modellerindeki gibi elektrikli araç opsiyonlarını bu otomobilde de görebileceğiz. Yapılan çalışmalar ve açıklamalar dahilinde elektrikli araç sektörüne giriş yapmak için kolları sıvayan Türkiye, bu amacına ulaşmak adına son teknoloji gelişmelerini kullanarak yola çıkıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından yapılan açıklamada da otomobilin kesinlikle elektrikli araçlar arasında yer alacağı dile getirilmişti. Bunun yanında yerli otomobil girişimi her daim internete bağlı bulunacak. Bu durum da akıllara otomatik sürüş desteğinin de geleceği yönündeki iddiaları getiriyor.

Yerli Otomobilin Tasarımsal Özellikleri

Yerli otomobil, test sürüşüne henüz çıkmamış da olsa tasarımı hakkında bazı detaylar ortaya çıkmış bulunuyor. Test sürüşünde yer alan otomobilin modelinin üretimde kullanılıp kullanılmayacağı ise henüz net değil. Fakat yine de test sürüşünce kullanılan otomobilin üretim modeli ile benzerlikler taşıyacağı da kesin.

Tasarım konusunda dünyaca ünlü firma Pininfarina ile anlaşan Türkiye, bu konuda da iddialı olunduğunu adeta kanıtlamış oluyor. Öyle ki dünyaca ünlü firmanın elektrikli araç tasarımları oldukça etkileyici ve lüks.

Yine yapılan açıklamalar dahilinde 2030 yılına dek tam tamına 5 farklı otomobil modeli de piyasaya sürülmüş olacak. Bu modellerin tasarım bakımından da farklı olacağı ön görülüyor.