[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Döviz kurundaki yükseklik ve enflasyon rakamlarındaki artışın ardından yerli ve milli ürünlere yöneliş başladı. Vatandaş yerli malına yönelmek isterken birçok işletmede satılan ürünlerin yerli ya da yabancı malı olduğu anlaşılmıyor. Yerli üretim malların etiketlerine Türk bayrağı ya da ayrı bir sembol konulması gerektiğini belirten birçok sosyal medya kullanıcısı ise bu konuda Ticaret Bakanlığı’nı harekete geçmeye çağırdı.

Ticaret Bakanlığı yerli ürünler için önemli bir adım attı. Alınan karar ile birlikte yerli mallar tüketiciler tarafından rahatlıkla ayırt edilebilecek.

Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, üretim yeri Türkiye olan mallar için bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaretin bulunması zorunlu hale getirildi.

Yerli ürünlere uygulanacak olan bu etiket uygulamasıyla, malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başlandığı tarih de ürünlerin üzerinde yer alacak.

15 gün sonra yürürlüğe girecek yönetmelik ile birlikte, etiketlerin  okunabilir, düzgün eksisiz ve yanıltıcı ve aldatıcı bilgiler içermemesi zorunlu hale getirildi.

Yerli ürünlerde bulanacak olan etiketlerin, tarife ve fiyat listeleri tüketiciler tarafından rahatlıkla görünüp okunabilmesi gerekecek. Ayrıca bu etiketlerin hangi mala ait olduğu açıkça belli olacak.

Bakan Pekcan yerli üretim logosunu tanıttı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’de üretilen malların etiketlerinde yer alacak “yerli üretim logosunu” tanıttı.

Ticaret Bakanlığı yerli malını ayırt edici etiket için ilk adımı attı. Fiyat etiketi yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelikle üretim yeri Türkiye olan mallar için bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaretin kullanılması öngörüldü. Bunun üzerine bugün yapılan toplantıda yerli üretim logosu tanıtıldı.

İşte yerli üretim logosu