Yerli İşletim Sistemi Pardus Teknofest ‘de

Yenilik, YERLİ
[Toplam: 3   Ortalama: 3.7/5]

Yerli ve milli işletim işletim sistemimiz Pardus Teknofest İstanbul 2018 ‘de yerini aldı. Yetita ekibi olarak bizlerde Pardus standını ziyaret ettik. Pardus hakkında bilgi, klavyesi ve güvenliği hakkında bilgi aldık.

Pardus işletim sistemi hakkında Nurcan hanımdan bilgi aldık. Kullanımı gayet kolay ve özellikle klavyesinin güvenlik açısından önemli detayları mevcut. Tek tuş ile şifreyi gizleyebilme, okullarda Fatih projesinde öğretmenlerimize kolaylık sağlamaktadır.

 

 

ÖZGÜRLÜK İÇİN!.

Şimdi özgür değil miyiz diye soracaksınız. Biraz devrimci slogan olabilir. Aynen öyle!. Bilgisayarlarımız Özgürleşiyor. Tüm dünya da ve ülkemizde lisans ücreti diye milletin cebinden çekilen onca para artık ceplerimizde kalıyor. En azından devlet kuruluşları için harcanan lisans ücretleri. Sonuçta her bilgisayarda internete girilebiliyor. Yazı yazılabiliyor. Hesap tabloları yapılabiliyor video izleyebiliyor müzik dinleyebiliyoruz Basit uygulamalar için bu kadar lisans ücreti ödemek gerçekten çok saçma.

 

PARDUS NEDİR?

Pardus özellikle alt yapısı bakımından Türk mühendis ve tasarımcıların geliştirildiği Debian GNU/Linux temelli açık kaynak kodlu ücretsiz bir işletim sistemidir. Kişisel veya kurumsal kullanımlar için Pardus’un rekabet edebilir ve sürdürülebilir bir işletim sistemi haline getirilmesi için TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde geliştirme devam ettirilmektedir.

Bunun bize faydası ne olacak ki!  Diye sorular dolaşıyor şu anda. Daha öncede dediğim gibi bizi lisans olarak kanımızı emen diğer işletim sistemleri ve programlar artık her geçen gün bize yük oluyor. Onlara para taşır gibi sürekli sömürü düzeni oluşturmuşlar.

Kullandığımız ATM’lerin işletim sistemi ile bilgisayarlarımızda kullandığımız işletim sistemleri aynıdır. ATM lerdeki işletim sistemini PARDUS ile değiştirebilirsek  50.930 Adet ATM (Merkez bankası sitesinden tam miktarı alınmıştır) için ödediğimiz parayı bir düşünün. Ortalama bir belediyede yaklaşık 1.000 civarı bilgisayar vardır. Şu anda irili ufaklı 957 ilçe belediyelerin hatta muhtarların kullandığı bilgisayarlardaki (Türkiye’de 50.192 muhtar vardır) işletim sistemini değiştirsek bu rakam vergilerimizin kaynaklarımız nasıl sömürüldüğü konusunda size bir fikir vermeye yeter.

KİMLER KULLANIYOR!

Pardus ve yan projeleri Lider Ahenk, Engerek ve Ahtapot sayısal olarak arzu edilen seviyede olmasa da  Silahlı Kuvvetlerin bazı birimlerinde, bakanlıklarda, bazı belediyelerde aktif olarak kullanılıyor. Toplamda 50 bin civarı Pardus yüklü bilgisayar olduğu tahmin ediliyor.

Daha bunun Devlet tarafında Sağlık bakanlığı (Hastaneler, poliklinikler,sağlık ocakları vb.), Milli Eğitim bakanlığı, İç işleri bakanlığı ve alt müdürlükleri (nüfus, il ve ilçe emniyet vb.) PARDUS ile değiştiğinde bize getirisi çok fazla olacaktır.

Ayrıca Milli eğitim bakanlığı FATİH projesi kapsamında Akıllı tahta sistemlerini PARDUS ile bütünleşik kullanıyor. 

Bursa’daki devlet hastanelerinin büyük çoğunluğu PARDUS’a geçti.

Peki biz son kullanıcılar PARDUS’u kullanabilir miyiz? Hem Evet hem Hayır. Çünkü Linux  şu anda kullandığımız bazı programları desteklemiyor. Yada kullandığınız programlar Linux için özel sürüm yapmamıştır. Bundan ötürü belki kullandığınız program çalışmayabilir. Tabi diğer yazı, hesap tabloları veya diğer basit işler için çok kullanışlı programlar ücretsiz olarak da mevcut olduğundan işinizi görmesi bakımından da olabilir.

İşletim sistemimi PARDUS kullanacağım derseniz sitesinden buna uygun programlar ve uygulamaları da indirip kullanabilirsiniz. Konuyla ilgili www.pardus.org.tr adresinden, forumlardan yada direk olarak siteden istediğiniz yardımı alabilirsiniz.

Son bir not olarak Özellikle Devlet genelinde Tüm kurumların artık PARDUS ‘a geçiş sürecine başlamalarını şiddetle tavsiye ederim. Tabi bankacılık ve finans olarak da hem kamu hemde özel sektör olarak da geçişlerin başlaması ülke içindeki parasal kaynaklarımızın yurt dışına uçmasının da büyük ölçüde önüne geçilmiş olacaktır.

 

Ayrıca bu geçiş 1 gecede olamaz. Öyle bir alt yapı fizibilite yapılmadan bodoslama yapmak intihar olur. Şu anda kullandığımız işletim sistemleri bile bir günde ülkemizde yaygınlaşmadı ki bir günde onlardan kurtulalım.

Sonuç olarak Devlet özellikle bu işletim sistemimin yaygınlaşması için teşviklerde bulunması önemlidir. Tabi özel sektöründe sahip çıkması elzemdir. Bu yazımda bir nebze de olsa bir katkımız olduysa ne mutlu bize.

Özgürlük İçin!

Yaşasın Tam bağımız PARDUS!

 

Pardus incelemesi Hamza EROL ve Emre ALABAŞ tarafından yapılmıştır.