AR-GEBilimEkonomiTeknolojiUzayYERLİ

Yerli İletişim uydumuz Türksat 6A

[Toplam:3    Ortalama:5/5]

Türkiye’nin ilk millî haberleşme uydusu olacak Türksat 6A projesinde tasarım montaj aşaması sonuna yaklaşıldı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Türksat A.Ş.’nin malî desteği, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nün (TÜBİTAK UZAY) ana yükleniciliği, TUSAŞ, ASELSAN, CTech, yerli sanayi kuruluşları ve üniversitelerin desteğiyle 2014 yılı sonunda başlatılan projede tasarım aşamasının sonuna yaklaşıldı. Tasarlanan uydunun yeterlilik test modellerinin üretimine başlandı.

Proje Bu yılın başında kurulan Türkiye uzay ajansı kapsamında devam etmektedir.

“Türksat 6A’nın maliyeti yaklaşık 600 milyon lira”

TUSAŞ tesislerindeki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde (USET) tasarım çalışmaları devam eden Türksat 6A’nın üretimi, Fransa ile Japonya’da eğitim alan Türk mühendislerin katılımıyla gerçekleştiriliyor. Türksat 6A, Türkiye’nin daha önceki haberleşme uydularından farklı olarak, bütünüyle millî imkânlarla üretilecek olan ilk haberleşme uydusu olma özelliğini taşıyor. Yaklaşık 600 milyon lira maliyetle gerçekleştirilecek yerli uydu projesinde, uydu ve yer istasyonunda kullanılacak ekipman, yazılım ve birçok alt sistem de millî imkânlarla geliştiriliyor.

Türksat 6A için tamamen yerli ekipman kullandıklarını belirten Nas, “2021’de teslim edilecek. 2022’de fırlatılacak. 36500 km irtifaya çıkıyor. Avrupa’dan Malezya’ya geniş bir alanı kapsayacak” diyor.

 

Yakıt dâhil yaklaşık 4 bin 300 kilogramlık kütleye sahip olacak Türksat 6A, 42° Doğu boylamındaki yörüngeye yerleştirilecek. Türksat 6A, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Asya kıtasının büyük bir bölümünde müşterilerine hizmet sunacak. Teknik özellikleriyle de dikkat çeken uydu, 18 aktif, 5 yedek, toplam 23 aktarıcıya sahip olacak.

Türkiye, yörüngede 15 yıl kalması planlanan Türksat 6A’nın hizmete alınmasıyla beraber haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecek.

Memleketimize şimdiden hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim. 🙂

 

Tags

Emre ALABAŞ

Düz Adam Yerli takıntılı. emre@yetita.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close