Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 5]

Türkiye’nin ilk millî haberleşme uydusu olacak Türksat 6A projesinde tasarım montaj aşaması sonuna yaklaşıldı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Türksat A.Ş.’nin malî desteği, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nün (TÜBİTAK UZAY) ana yükleniciliği, TUSAŞ, ASELSAN, CTech, yerli sanayi kuruluşları ve üniversitelerin desteğiyle 2014 yılı sonunda başlatılan projede tasarım aşamasının sonuna yaklaşıldı. Tasarlanan uydunun yeterlilik test modellerinin üretimine başlandı.

Proje Bu yılın başında kurulan Türkiye uzay ajansı kapsamında devam etmektedir.

“Türksat 6A’nın maliyeti yaklaşık 600 milyon lira”

TUSAŞ tesislerindeki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde (USET) tasarım çalışmaları devam eden Türksat 6A’nın üretimi, Fransa ile Japonya’da eğitim alan Türk mühendislerin katılımıyla gerçekleştiriliyor. Türksat 6A, Türkiye’nin daha önceki haberleşme uydularından farklı olarak, bütünüyle millî imkânlarla üretilecek olan ilk haberleşme uydusu olma özelliğini taşıyor. Yaklaşık 600 milyon lira maliyetle gerçekleştirilecek yerli uydu projesinde, uydu ve yer istasyonunda kullanılacak ekipman, yazılım ve birçok alt sistem de millî imkânlarla geliştiriliyor.

Türksat 6A için tamamen yerli ekipman kullandıklarını belirten Nas, “2021’de teslim edilecek. 2022’de fırlatılacak. 36500 km irtifaya çıkıyor. Avrupa’dan Malezya’ya geniş bir alanı kapsayacak” diyor.

 

Yakıt dâhil yaklaşık 4 bin 300 kilogramlık kütleye sahip olacak Türksat 6A, 42° Doğu boylamındaki yörüngeye yerleştirilecek. Türksat 6A, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Asya kıtasının büyük bir bölümünde müşterilerine hizmet sunacak. Teknik özellikleriyle de dikkat çeken uydu, 18 aktif, 5 yedek, toplam 23 aktarıcıya sahip olacak.

Türkiye, yörüngede 15 yıl kalması planlanan Türksat 6A’nın hizmete alınmasıyla beraber haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecek.

Memleketimize şimdiden hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim. 🙂

 

4 Replies to “Yerli İletişim uydumuz Türksat 6A

 • Eray Aygün
  Eray Aygün

  Yerli ilteşim olarak bütün bilgiler var bu sayfayı herkese tavsiye ediyorum çok bilgi edinebilirsiniz ben edindim ve daha edinicem

 • Cüneyt ertaş
  Cüneyt ertaş

  Yerli iletişim uydusunu anlatan mükemmel bir site Çok Çok güzel tavsiye ederim işin ehli insanlar süper

 • Enes
  Enes

  Ülkemiz gün geçtikçe gelişiyor,ilerliyor kendi yerli uydumuzu da ürettik ve bu konu hakkında birçok bilgi edinmiş oldum.Çok teşekkür ederim.

 • Hamza EROL
  Hamza EROL

  Şuan 5A çıktı yola

Comments are closed.