Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 5]

GPS, Dünya üzerinde herhangi engelsiz bir görüş hattında, dört veya daha fazla uydusu ile her türlü hava koşulunda yer ve zaman bilgileri sağlayan uzay tabanlı uydu navigasyon sistemidir. Bununla Dünyadaki herhangi bir balıkçıdan tutun Yolcu uçaklarına, normal Akıllı telefonlarımıza, navigasyon cihazlarına kadar her türlü konum belirleme sistemlerinde kullanılmaktadır.

Aralık 2018 de Yerli bir uzay Ajansımızın kurulması ile birlikte uzay teknolojilerinde hedeflenen  bir çok gelişmeye ön ayak olacak bu kurum işte bu noktada devreye giriyor.

Neden Yerli GPS?

Dünyada Konum bilgisi ABD nin 32 uydusundan oluşan GPS sistemi en yagın olarak kullanılmaktadır. Başka ülkelere ait çeşitli alternatifleri bulunmaktadır. Ancak her türlü durum istediği noktada GPS sinyalini karartarak uçakların veya yer sistemlerini Kör edebilecekleri aşikardır. Düşün ki siz yurt dışında veya içinde bir nokta operasyonu yapacaksınız. Savaş uçaklarınız veya İHA/SİHA larınızla konum bilgisinin olmadığında yer unsurlarının adeta kör edilmesi kaçınılmazdır.

Yukarıda da değindiğimiz gibi Türkiye Uzay ajansı Kritik bazı görevleri olacak. Daha önceleri Kendi uydularımızı yapacak teknolojilerimiz yoktu. Bundan dolayıdır ki ülkeler bazında çalışmalar Tübitak Uzay tarafından ortaklaşa olarak yapılabiliyordu. 2009 Yılında Göktürk-1 Gözlem uydumuzun İtalyan firması ile başlamıştı. Dünya üzerinde Her hangi bir yerin 50cm netlikte görüntüsünü alabiliyordu. Tabi İsrail bundan haberdar oldu. İtalyan firmasına bazı parçaları ve teknolojileri İsrail tarafından verildiğinden firmaya çok büyük bir baskı yapıyor ve uydunun bazı parçalarını vermemekle tehdit ediyordu.

Tabi bu gelişmeler üzerine Türkiye Cumhuriyeti İtalyan firmasının parasını kesti. Firma U dönüşü yaparak Uydunun üretimine devam etti. Bu projenin devamı olarak da Göktürk-2 uydusu da devam ediyordu. Göktürk-1 İse bu gelişmelerle geciktiğinden ötürü Önce Göktürk-2 uydusu Çin’den fırlatıldı. Bu gelişme bile bizim Kendi yeli imkanlarla uydu yapımının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Devam proje olarak da Şimdi %100 terli olarak Göktürk-3 uydusu yapılmaktadır.

Bunun gibi bir çok sıkıntıya gelecekte karşılaşmayacağımızı kimse söyleyemez.

Yerli GPS Uydularımız.

İşte bu sorunlar nedeniyle Böyle bir sisteme BKZS Yani Bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi  Olarak da tanımlanan Yerli GPS sistemi için Yerli olarak üretilip Öz imkanlarımızla birlikte Dünya yörüngesine oturtulacak 6 adet uydudan oluşan bu sistemin Kendi Uzay ajansımız tarafından yönetilmesi gerekmektedir. Bunun için proje dahilinde Aselsan, Tübitak gibi bir çok firmayı altın toparlaması için Türkiye Uzay Ajansı Aralık 2018 de kurulmuştur.

Sistem 2025 yılına kadar uyduların Dünya yörüngesine oturtulup çalışır vaziyete gelmesi Beklenmektedir. Yerlilik oranımız arttıkça dışarıdan gelebilecek Baskılar ve operasyonel gücümüzü akamete uğratacak her türlü tehditte ortadan kalkmış olacaktır.

GPS uyduları sayesinde Türk silahlı kuvvetlerimiz ve ülkemizin savunması konusunda ileriye dönük bu adımlar sayesinde dışa bağımlılığımız en aza inmiş olacaktır.

Kısa zamanda Milli güvenliğimiz yanında sivil amaçlıda kullanıma açılması, sivil teknolojiler için lokomotif olması dileğiyle.

One Reply to “Yerli GPS geliyor.”

  • hasan
    hasan

    insallah

Comments are closed.