ProjelerTeknolojiYERLİ

Yerli ATAK-2 Taarruz Helikopteri IDEF Fuarında Görücüğe çıktı.

[Toplam: 4   Ortalama: 5/5]

Tamamen Yerli İmkanlarla üretime geçecek olan ATAK-2 IDEF fuarında hazırlanan mockup ile görünümü sergiye alındı. Helikopterin birebir ölçülerdeki modelini çalışan TUSAŞ, yoğun bir mesainin sonunda Ağır Sınıf Taarruz Helikopter “mockup”ını IDEF’19’a yetiştirdi.

Ağır Sınıf Taarruz Helikopter modeli, TUSAŞ’ın standında başta kendi sınıfındaki en etkili taarruz helikopteri Atak olmak üzere şirketin diğer hava platformlarıyla ilk kez kamuoyu önüne çıkacak.

T129 ATAK Helikopteri’nde kazanılan teknolojik bilgi birikimi ve operasyonel tecrübe neticesinde, tamamen milli ve yerli imkân ve kabiliyetler ile tasarlanacak ATAK 2 Taarruz Helikopteri Projesi için ilk uçuşun 5 yıl sonra yapılması planlanıyor. 2025 Yılı itibari ile de seri üretime geçilecek.

Bu doğrultuda, T625 Genel Maksat Helikopteri Projesi kapsamında da geliştirilen alt sistemlerinde de kullanılacak olması beraberinde arttırılacak faydalı yük, modern aviyonik sistemler ve düşürülmüş lojistik maliyetiyle yüksek performansa sahip olacaktır.

Neden Yeni bir Helikoptere İhtiyacımız Var?

Bizim zaten T-129 Atak helikopterimiz var, neden başka bir platrofma daha büyük bir helikopter yapalım ki diye düşüne bilirsiniz. Evet kendi çapında T-129 helikopter iç güvenlik operasyonlarında ve Terörle mücadelede oldukça etkili ve başarılı platform. Karşısında teröristler var Gayri nizami harpte oldukça da başarılı. Ancak nizami ve düzenli bir düşman ordusunda Biraz  sinek siklet kalıyor. Karşı tarafında  Radarları olan, 30mm taret veya güdümlü füze veya başka sistemlere olduğundan daha etkili bir saldırı helikopteri olması çok doğaldır. Bunun yanı sıra Üretilecek Yeni helikopterin üretimi ve ihracatında diğer T-129 helikopterden daha kolay ve sıkıntıların sıfırlandığı bir platform olacak.

Ayrıca T-625 için geliştirilmeye başlanan Gökbey de kullanılması planlanan Turbo şaft motorlarda bu platformda Kullanılması planlanıyor. Böylelikle İhracatımızda çıkabilecek Birçok sıkıntı da ortadan kalkmış olacaktır. Yüzde yüz yerli bir motora sahip olacak ATAK-2 helikopter ile sorun ortadan kalkacak.

Aselsanın geliştireceği Özel bazı radarlarda T-129 helikopterine takılması mümkün olamıyordu. Böylelikle Yeni geliştirilecek helikopter de de bu sorunlar ortadan kalkmış ve karadaki gücümüze Hava desteği olarak da güç çarpanı olarak çok ileriye taşıyacaktır.

Cüssesi ve kabiliyetleri ile Muadilleri olan Apache ve rus helikopterleri satın almak yerine kendi geliştirdiğimiz taaruz helikopteri ve yerli mühimmatlarla gelecekte çıkabilecek konvansiyona savaşlarda elimiz de çok etikili bir savaş makinesi olması gücümüzü kesebilecek veya akamete uğratabilecek bir çok sorunuda ortadan kaldırmaktadır. Platformlar geliştikçe Dünya üzerindeki söz hakkımız ve söz sahibi olmak için çok büyük etkileri zamanla anlaşılacaktır. Tam bağımsız ve özgürlük İçin Yaşasın Yerli!.

 

 

 

ATAK-2 Taaruz Helikopteri Teknik Analizi
Mürettebat 2 personel
Yükseklik 3,40 mt
Uzunluk 14,54 mt
Genişlik 3,49 mt
Uçuş Süresi 3,5 saat Görev durumuna göre 4,5 saat
Azami Kalkış Ağırlığı 10.000 kg
Ana Rotor Çapı 11,80mt
Yakıt 980 Lt
Azami Menzil 650 km
Azami Yükseklik 4.600 mt
Servis Tavanı 6.000 mt
Azami Hız ± 320 Km/s
Tırmanma Oranı 19.26m/sn
Dikey Tırmanma Oranı 7.6m/sn
Operasyonel Kabiliyet -40°/+50° Sıcaklık ve Buzlanma Koşulunda
Zırh 12,7mm Mühtimmata dayanıklı Kompozit Zırhlı Kokpit ve Motor Kompartımanı
HOGE 4281m
HIGE 4362m
Silah Kapasitesi 1200 Kg
Silah Çeşitleri 18 Adet Lazer Güdümlü Füze
84 Adet Güdümsüz Füze
10 Adet Anti-Tank Füzesi (Tank Destroyer)
650 Adet kapasiteli 30mm. Top

Emre ALABAŞ

Düz Adam Yerli takıntılı. emre@yetita.com

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Hükümetimiz savunma sanayi gelişimi açısından kapıları araladı. Milletimizin desteği ile daha büyük başarılar sağlanacağı aşikar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close