BlogKişisel GelişimKültür ve Sanat

Yeni Yıla Girerken Kendinizi Olumlayın

[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

Hedeflerinize ulaşmanıza ve geliştirdiğiniz özdeğer duygusunu yansıtmanıza yardımcı olacak şeyleri kendinizde canlandırırsanız, yeni ve daha sağlıklı bir yöne gitmeye başladığınızı farkedersiniz.

Etkili bir olumlama gerçekleştirebilmek, nasıl bir yol izleyeceğinizi bilmekten geçer. Özbenliğinize yakınlaşabilip, benlik saygınızı arttırabilmek için, yalnız kalabileceğiniz huzurlu bir ortam oluşturduktan sonra aşağıdakileri aklınızdan geçirmeye ve kağıda dökmeye odaklanın.

Kendiniz hakkında sahip olduğunuz olumsuz düşüncelerden birini seçin ve bu inanca karşı çıkan pozitif karşıtlığı yazın.
Örneğin, sık sık “Ben çok fazla hata yapıyorum” diye düşünebilirsiniz. Bunu, “Yetenekli ve tecrübeli biriyim”e dönüştürebilirsiniz.
Olumlamalarınızı kısaltın, böylece hatırlamanız daha kolay olacaktır.
Dört veya beş kelimelik kısa ifadeler bile çok güçlü olabilir.
• Olumlama cümlelerinize “Ben” veya “Benim” ile başlayın.
Kendiniz hakkında bir onaylama olumlaması yaptığınızda, özne siz olursanız etkisi daha hissedilir olacaktır. Duygunuzu katarak “Olumlu olmayı seçiyorum”, demek “Aklıma olumlu düşünceler geliyor” demekten daha etkilidir.
• Olumlamalarınızı şimdiki zamanda yazın.
İstediğinizi şimdi deneyimliyormuşsunuz gibi yazın. Gelecekte değil, şimdi. Örneğin, “Kendi değer ve değerimi kolayca görüyorum”, “Kendi değer ve değerimi kolayca göreceğim” den daha etkili bir olumlama cümlesidir. Belli bir tarih veya “üç ay içinde” gibi zaman sınırlamaları koyarsanız arzu ettiğiniz şeyin ne zaman olabileceğini sınırlarsınız.
• Olumlamanıza “İstiyorum” veya “İhtiyacım” ile başlamayın. İstediğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz konuda olumlama enerjisini yükseltemezsiniz. Bunun yerine, zaten sahip olduğunuz ve istediğiniz gibi olduğunuz için minnettar olduğunuzu ifade edin.

• Tüm cümlelerinizde olumlu ifadeler olduğundan emin olun.

Kendinize olumsuz davranış, düşünce ve istekler iletmeyin.
Ben olduğum için mutluyum”u kendinize sık sık hatırlatın.
Sevgi harika bir enerjidir, sevgi ile kalın!

 

Tags

İrem Karaarslan

İnsan Kaynakları Profesyoneli

İlgili Makaleler

1 Yorum

  1. Olumlamalar benim hayatımın bir parçası resmen. Her gece yatarken mutlaka olumlama cümleleri dinlerim. Ve hayatima kattıklarını tahmin edemezsiniz. Günün yorgunluğunu ve stresini atıp ertesi güne enerjik başlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close