Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Girişimcilik, kişi ya da firma kapsamı altında ortaya atılan yenilikçi fikirlerden oluşmaktadır. Fikirlerin kapsamı farklı kategori ve sektörler arasında gerçekleştirilebilmektedir. Bireyler daha önceden hiç var olmayan bir durumu ortaya koyabilirken var olan bir durumun da aynı zamanda değişik yorumlanması ile farklı sonuçlara çıkabilmektedir.

Girişimci ruhlar en çok bulunduğu ülkenin koşulları ve teknolojik olaylardan etkilenmektedir. Günümüz zaman dilimi içerisinde sürekli yükselişte bulunan ve aynı zamanda girişimcilerin de farklı yorumlar getirdiği yapay zekâ bulunmaktadır. Yapay zekâların ön görülemez yükselişi ilerleyen yüz yıllar içerisinde sanıldığından çok farklı koşullar içerisinde kullanılması beklentisini arttırıyor.

Dünya Devi Şirketler Yapay Zekâ Alanına Çoktan Yöneldi

Yapay zekâ genel olarak otomotiv, bilgisayar ve bilişim, tıp dünyası ve internet yazılımları üzerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Google, Microsoft gibi dünya devi firmalarında yapay zekâ alanlarında inanılmaz yatırımlar yaptığı bilinmektedir. Geleceğin konuşulacak ve hakimiyetini kuracak firmaların bu alanda gelişim sağlaması beklenmektedir. Öngörü sahibi firmaların da bu noktada yatırımları beklenen durumlar arasında yer almaktadır.

Bilinen durumlarında aksine daha farklı alanlarda yatırım yapılması, girişimcilik örnekleri oluşturulması ilerleyen yıllarda hedeflenmektedir. Bilinen girişimcilik örnekleri arasında daha çok yapay zekânın entegre edildiği durumlar göz önündedir. Ancak temelinde yapay zekânın olduğu ve tamamen insan hayatına etkisi olacak etkinlik modelleri de çalışmalar arasında yer alır.

Yaşadığımız zaman dilimi içerisinde yapay zekâlar ceplerimize kadar girmiştir. En çok ses getiren Apple tarafından ortaya atılan ‘Siri’ fikri yapay zekâ örnekleri arasında en çok kullanılan durumlar arasındadır. Kişilerin hayat standartları içerisinde herhangi bir uğraş gerektirmeden ses komutu ile işlemlerini gerçekleştirmesi ilerleyen zamanlarda ‘Daha neler ile karşılayacağız?’ sorusunun sorulmasına sebep olmaktadır.

Girişimciler tarafından bu durum farkında olunarak oluşturulan projelere yapay zekâ ya entegre ediliyor ya da yapay zekâ temelli girişimcilik projeleri ortaya atılıyor. Girişimciler tarafından özellikle hedeflenen kişilerin yaşamını kolaylaştırıcı, kazanç elde edebileceği projeler hedeflenmektedir. Bu noktada hem yerli hem de yabancı girişimcilik örnekleri sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

Yerli Yapay Zekâ Girişimcilik Örnekleri

Ülkemiz sınırları içerisinde yapay zekâ kullanım alanları da giderek arttırılmaktadır. Güvenlik, bilişim, görüntü, otomotiv ve arama motorları gibi çeşitli kategoriler bünyesinde yapay zekâ kullanıldığına şahit olunur. Ortaya atılan tüm bu yerli girişimcilik örnekleri hem gelişimi sağlamakta hem de genç girişimciler adına umut aşılamaktadır.

Yapay zekâ alanında geliştirilen yerli girişimcilik projeleri ise çok kısa bir süre içerisinde 100’ü aşarak devam etmektedir. Girişimciler ortaya koyduğu projeler kapsamında oluşturduğu etki neticesinde ise farklı kurum ve kuruluşlar tarafından takdir toplayarak ilerlemektedir. Destek oluşumlarının artması ve genç girişimcilerin cesaret ile hareket etmesi neticesinde sayının giderek artması beklenen durumlar arasında yer alıyor.

1- Udentify

Mağazalar arasında derinlemesine bilgi ve veri elde etmek isteyen bireyler adına geliştirilmiş yerli girişimcilik örnekleri arasında Udentify bulunuyor. Fiziksel mağazalar bünyesinde Google Analitik işlemleri bu girişimcilik örneği dile getirmek mümkündür. Kamera aracılığı ile kişilerin yüz hatları ve vücut oranları elde ediliyor. Sonrasında müşteri takibi sağlanacağından satış hedefleyen firmalara bu tarz bilgiler iletiliyor bu sayede derinlemesine kişileştirme imkânı soğuyor.

2- Monument

Fotoğraf ve video odağında oluşturulan bu yerli yapay zekâ girişim örneği Kickstarter bünyesinde en fazla fon toplayan girişimci olarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Yerli girişimcilik olarak adlandırılan Monument, temelde sistem üzerine yüklenen fotoğraf veya video üzerinde tespitler yapmaktadır. Fotoğrafların okunmasında ve bilgi edinmesinde yardımı oluyor.

Merkezi depolama mantığı üzerine kurulan yapay zekâ girişimcilik örneği içerisinde bulanık fotoğrafları test etme, aynı/benzer fotoğrafların gruplanması, otomatik albüm oluşturma gibi sayısız özelliği bulunmaktadır. Sistem üzerinde yüklenen görüntülerin artması ile birlikte girişimcilerin bu alanda daha büyük hedefler doğrultusunda ilerleyeceği belirtiliyor.

3- Yapaytech

Doğal dil işleme ve makine öğrenme alanında ülkemiz sınırları içerisinde kurulmuş yerli girişimcilik örneğidir. ‘Dahi.ai’ olarak adlandırılan yapay bir sohbet botu oluşturulmuştur. Burada heceleme, tahmin etme gibi farklı özellikler girişimcilik projesi içerisinde yer almaktadır. Kişilere kendisine ait kişiselleştirilmiş sohbet botu oluşturmasına imkân sağlıyor. Yapaylıktan uzak ve oldukça doğal bir sohbet havası yaratarak makine öğrenme alanında ilerleme hedefleniyor.

Şirket 4 yıllık olmasına rağmen kurucusu Barış Aşık 10 senedir bu işle uğraşarak ülkemiz içerisinde yapay zekâ girişimcilik projeleri kapsamında ne derece ciddi bir çalışma gösterildiğini ortaya koyuyor.