Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Ufuk GEDİK Kimdir?

Ufuk GEDİK, İlköğretim, ortaöğretim ve liseyi Zonguldak ilinin Çaycuma ilçesinde bitirdim. Aslen Zonguldak’lıyım. Üniversite eğitimimi Isparta Süleyman Demirel Üniversitesinde gerçekleştirdim.Aynı zamanda Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinde öğrenciliğim devam ediyor. 2 senelik evliyim. 🙂 PHP (laravel ve symfony), Bash Script, MongoDB, SQLite hakimiyetim var. Giriş seviyesi Java ve Golang bilgim mevcut. Mikrotik, Juniper, Citrix Netscaler sık kullanılan network ekipmanlarının kurulum ve konfigürasyonu, VMware,OpenVZ, Xen sanallaştırma alanında ileri düzey bilgiye sahibim, altyapımızda da kullanmaktayız.

Yaklaşık 2005 yılından bu yana web hosting ve benzeri internet hizmetleri sektörünün içerisindeyim.Bir heves ve en belirgin özelliklerimden biri olan araştırmacı ruhumun sonucu olarak sektörün içerisine amatör bir şekilde girdim.Tabi ki ilk zamanlar maddi ve manevi bodoslamalar yaşandı.Ama yaş ilerledikçe, konuya ve yaşanana daha olgun ve mantıklı bakılınca bunların hepsi birer birer aşılabiliyor.

2006-2009 yılları arasında 2 kişilik bir ekip ile Amerika’daki bir veri merkezinin Türkiye distribütörlüğünü gerçekleştirdik.Yaklaşık 150’ye yakın USA lokasyonlu sunucu management desteği ile birlikte yönettik.Sonrasında Türkiye’de veri merkezi maliyetlerinin giderek azalması, Avrupa lokasyonun revaçta olması sebebiyle USA lokasyona talep azaldı.Farklı bir alanda da hizmet vermek istememiz nedeniyle portföyümüzü birer birer erittik, bir kısmını Avrupa lokasyona taşıdık.
2009 yılında İzmir’e taşınmam hayatımın tam anlamıyla bir dönüm noktası oldu.Birçok alanda kendimi geliştirmeme, olaylara daha mantıklı ve profesyonel yaklaşmamı, birçok yeni kişiyle network kurmamı, yeni tecrübeler edinmemi sağladı.İzmir’de yaklaşık 5 sene farklı bir hosting firmasında teknik destek departmanında, bir yazılım firmasında da geliştirici olarak 1 sene görev aldım.

4 Aralık 2015 tarihinde Veridyen’i kurmak için kolları sıvadım.Sektör doymuştu, o kadar çok büyük ve amatör oluşumlar vardı ki insanlar bile artık nereden hangi hizmeti alacağını şaşırmış durumdaydı. Bir farklılık yaratmak lazımdı. Öncelikle tamamen profesyonel bir oluşum olmalı, sonradan ekip kurmak yerine en başında ekip tamamlanmalı, mükemmel bir PR çalışması yapılmalı, normalden daha farklı hizmet sunulmalıydı.En önemlisi ise 7 gün 24 saat kesintisiz destek! “Merhaba,bizde artık sektördeyiz” diye direkt balıklama atlayış yerine ilk 6 ay kadar altyapı çalışması gerçekleştirdik.Bu süreçte 3 kişilik bir ekip ile web sitemizi, sunucu ve network altyapımızı, cloud dns altyapımızı, reklam ve bayilik görüşmelerimizi gerçekleştirdik.Özellikle sunucu ve network altyapımızda hiçbir maddi yatırımdan kaçınmadık.Günümüz teknolojisine uygun olarak her şeyi tasarladık. Her şeyin tam anlamıyla tamam olduğuna emin olduğumuzda 10 Ağustos 2016 tarihinde satışlara başladık. Birçok platforma reklam vererek markamızın PR çalışması için epey çalışma gerçekleştirdik. Birçok aşırı kaynak tüketen kullanıcımızın mâliyetlerini düşürmesinde yardımcı olduk.
Veridyen şuanda yurtiçi ve yurtdışı iki firma üzerinden hizmet veren, yaklaşık 500.000 TL altyapı maliyeti gerçekleştirmiş olan, tüm altyapısında Supermicro, Dell, HP gibi markaların E5 çift işlemcili node birimlerini, EMC marka depolama alanları, Juniper ve Citrix Netscaler kullanan, 7 gün 24 saat teknik destek sunan 5 kişilik bir ekipten oluşan bir yer sağlayıcı firması. “Yaklaşık 20.000’e yakın web sitesi barındırıyoruz.” Bir buçuk sene gibi kısa bir sürede bu rakama ve altyapı gücüne ulaştık. Bu başarıyı yakalamamızda sunduğumuz kaliteli ve kesintisiz hizmetin, güçlü altyapının ve fiyat/performans oranının etkili olduğunu düşünüyoruz. Müşterilerimiz arasında birçok alanında lider fabrikalar, tanınmış siyasetçiler, birçok büyük şehir belediyeleri,birçok dikey alanda hizmet veren tanınmış eticaret siteleri mevcut.

Tüm altyapımız Denizli ilindeki Netinternet veri merkezinde konumlandırılmış durumda.Sanal veri merkezi hizmeti alıyoruz. Veri merkezimizden sadece elektrik ve internet hizmeti alıyoruz. Bunun sonrasında ki tüm network yönetimini kendimiz gerçekleştiriyoruz. İlk zamanlarda bu konuda biraz tepki aldık diyebiliriz, hatta kafa karışıklığı bile yarattı 🙂 “Siz İzmir’desiniz sunucular Denizli’de, teknik bir sorunda ne yapacaksınız” gibi eleştiriler aldık.Altyapımızı İzmir’de bizim ofisimizde sanan müşterilerimiz bile oldu.Şuan çalıştığımız veri merkezinden gayet memnunuz, tüm teknik operasyonu zaten kendimiz yürütüyoruz.Herhangi bir fiziksel teknik problemde ilk 10 dakika içinde müdahale edebiliyoruz. Çok ileri düzey bir problemde zaten kendi ekibimiz yerinde müdahale ediyor.
Yakın bir süreçte yine yer sağlayıcılığı alanında ses getirecek farklı projelerimiz mevcut.
Bunlara şuan sürpriz diyebiliriz. Tam anlamıyla tamamlandığında açıklamasını gerçekleştireceğiz.