Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Uyku terörü ya da diğer adı ile gece terörü çoğunlukla çocuklarda görülen bir hastalık türü olmasının yanı sıra yetişkinlerde de meydana gelebilir. Uyku düzeninin bozulması olarak bilinen hastalık, uykuya dalma sırasında ya da uyku esnasında yaşanır.

Uyku Terörü Nedir?

Derin uykuya geçtikten 1 ya da 2 saat içinde titreyerek uyanmanın yanında çığlık ve korku durumunun yaşanma hali olan rahatsızlık aynı zamanda uyurgezerlik ile eşleştirilebilir ve gece terörü olarak da bilinir. Uyku bozukluğu olup tıp edebiyatında parasomnia olarak geçen rahatsızlığın süresi kişiden kişiye göre değişir. Birkaç saniye sürebileceği gibi birkaç dakika ya da daha uzun da sürebilir.

Çocuklarda yüzde 40 gibi bir oranda görüldüğü gibi yetişkinlerde uyku terörü yaşayabilir. Çoğu çocuk, çocuk yaşta gördükleri bu hastalığı yener. Gece terörü, gece uykudan çığlıkla ve korkuyla uyanmak ile neticelendiği için korkutucu bir hastalık şeklinde görülse de, hastalığın önleme amacı ile yöntemler bulunur ve bu yöntemlerin uygulanması ile kişi normal hayatına dönebilir.

Uyku Terörü Nedenleri

Uyku sırasında istenmeyen bir davranışın oluşmasına parasomnia denir ve bu rahatsızlık da aynı zamanda parasomnia olarak sınıflandırılır. Kişi uyku ile uyanıklık süreci olan NREM uykusu sırasında meydana gelen rahatsızlığın nedeni tam anlamı ile bilinmese de aşağıdaki durumlar nedeni ile meydana geldiği düşünülür.

 

1.      Solunum Sorunları

Pek çok uyku bozukluğu gibi uyku terörü sebepleri arasında da nefes alma sorunları yatar. Nefes almada sıkıntının olması kişinin uyku esnasında nefes almak için daha fazla çaba sarf etmesi anlamına gelir bu durumda gece terörünü ortaya çıkartabilir.

2.      Psikolojik Sorunlar

Psikolojik anlamda yaşanılan problemler de bu rahatsızlığa yol açabilir.  Depresyon, kaygı ya da bipolar bozukluk gibi sağlık sorunları da tetikleyici unsur olur. Nedenleri arasında ayrıca huzursuz bacak sendromu, seyahat sırasında yaşanan uyku bozuklukları, operasyonda alınan anestezi, yorgunluk, alkol, madde ya da antidepresan kullanımı, uzun süreli yaşayan stres ya da yaşanılan incinme yer alır.

Genetik olarak aile bireylerinin geçmişinde uyurgezerlik olması halinde yaygın şekilde uyku terörü de görülür. Rahatsızlık özellikle kadın ve çocuklarda daha çok görülür.

Uyku Terörü Belirtileri

Kâbustan daha farklı olan rahatsızlık, kişiye adeta uykuda terörizm yaşatır.  Kişi, kâbus gördüğünde aniden kalkarak detayları hatırlayabilse de gece terörü olan bir kişi kolaylıkla uyanmaz. Çoğunlukla gece uykularında ortaya çıkan rahatsızlık nadir de olsa öğlen yapılan şekerlemeler sırasında görülebilir. Hastalığın bazı belirtileri aşağıdaki gibidir:

  1. Kişi, çığlık ya da bağırma ile uyanır
  1. Yatakta oturur durumda olabilir
  2. Kalp atışı hızlanır
  3. Göz bebekleri genişler
  4. Nefes alışverişi hızlanır
  5. Etrafı tekmeleyebilir
  6. Uykudan çok zor uyanır
  7. Ertesi gün yaşananları hatırlamaz

Yetişkin ya da ergenlerde uyku terörü düzenli olmayışı ve bir şey hatırlanmayışından çok zor tespit edilse de çocuklarda daha kolay anlaşılır bu sebep ile rutin muayene zamanında çocuğa bakan doktorun bu olaylar ile bilgilendirilmesi gerekir.

Uyku Terörü Nasıl Önlenir

Bebek, çocuk ya da yetişkinlerin yaşadığı gece terörünün tedavisi olmasa da bu hastalık çocukluk çağında ortaya çıkarsa zaman içinde durmaya başlayabilir. Uyku terörü çözüm olarak çocuğun odasını güvenli hale getirmek, uyku kalitesini bozacak elektronik aletlerin odada bulunmaması ve çocuğun uyku halini gözlemlemek önem taşır. Bu hastalıktan mustarip olan çocukların uykusunu yeterli şekilde alması ve uyku saatine dikkat etmesi gerekir.

Bilinen herhangi bir tedavisi olmaması nedeni ile anne ve babaların çocuğu takip etmesi gerekir. Çocuğun uyku sürecini, uykuya daldıktan ne kadar sonra rahatsızlığın başladığını ve ne kadar sürdüğünü not almak önem taşır. Ruhsal sağlık durumunun yanı sıra uyku bozukluğu ile ilgili başka bir rahatsızlığın olması halinde altta yatan bu sorunun ortadan kaldırılmasına özen gösterilir.

Uyku Terörü Nasıl Önlenir
Uyku Terörü Nasıl Önlenir

Stres ve kaygı da uyku kalitesini etkiler. Rahatsızlığın nedeni bu tip durumlar ise danışman ile görüşülmesi fayda sağlar. Hep aynı saatte meydana gelmesi durumunda gerçekleşme zamanından 15 dakika önce kişi uyandırılabilir. Gece belirli zaman aralıklarında alarm kurulup uyanılması da işe yarar. Yetişkinlerde daha yaygın olan ilaç tedavisi ise çocuklarda nadir şekilde kullanılır.