Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

 

Dünya veya ülke çapında adını duyurmuş başarılı girişimciler, şu anki konumlarına gelebilmek için zorlu süreçlerden geçebiliyor. Başarı merdivenini adım adım tırmanırken ne gibi süreçlerden geçtiklerini öğrenmek ve iham almak istemez misiniz? Karşılarına çıkan engellere ve zorlu şartlara rağmen, hayallerinin peşinden giden başarılı girişimci hikayeleri nelerdir gelin yakından bakalım…

 

Gelmiş Geçmiş En Başarılı Girişimcilik Örnekleri

 

Gelmiş Geçmiş En Başarılı Girişimcilik Örnekleri
Gelmiş Geçmiş En Başarılı Girişimcilik Örnekleri

 

Dünyaca başarılı girişimciler, hedeflerine ulaşabilmek adına her adim fikirlerinin arkasında durmuşlardır. Her şeyden önce bir başlangıç yapabilmek ve fikirlerine olan inançlarının arkasında durabilmek çok önemlidir. Hali hazırda tüm başarılı girişimcilerin özellikleri de bu noktada ortak bir paydada buluşmaktadır. İşte, adını sıklıkla duyduğumuz ünlü girişimcilerin ilham veren başarı hikayeleri!

 

Steve Jobs

Steve Jobs
Steve Jobs

 

Apple markasının kurucusu Steve Jobs, başarılı girişimciler arasında en bilinenlerdendir. Girişimcilik hayatına başladığında henüz 21 yaşında olan Steve Jobs, gençlere en fazla ilham veren ve örnek alınan iş adamlarındandır. Fikirleri nedeniyle Apple şirketinden istifa etmeye zorlandıktan sonra Pixar’da büyük başarılar elde etti. Bu şöhretin ardından tekrar Apple şirketinde çalışmaya başladı ve daha sonra şirketin büyük atılımlarını birer birer gerçekleştirdi.

 

Elon Musk

Elon Musk
Elon Musk

 

Son yıllarda uzaya fırlattığı roketle anılan Elon Musk, en başarılı girişimciler arasında yerini almaktadır. Attığı bir tweetle bile Bitcoin piyasasını etkileyebilen iş adamı, SpaceX’in kurucusudur. 21. Yüzyıla damgasını vuran gelişmelere imza atan Elon Musk, hiç şüphesiz dünyaca ünlü girişimciler arasındadır. İnsanlığın geleceğini değiştirecek uzay ile ilgili fikirlerinin arkasından giden Musk, söylenilenlere kulak asmadan hayallerini gerçekleştirmek için çalışmalar yapmış ve gençlere ilham vermiştir.

 

Walt Disney

Walt Disney
Walt Disney

 

Genç girişimciler için motivasyon kaynağı olan başarılı girişimciler arasında Walt Disney de yer almaktadır. Zorlu yaşam koşullarından geçen Walt Disney, kariyer hayatına bir çocuk gazeteci olarak başlamıştır. Zamanla mütevazi bir film yapımcısı olabilmiştir. Bu noktadan sonra ise aklına muhteşem bir fikir gelmiş ve bu fikir dünya çapında ün kazanmasına neden olmuştur. “Disneyland” fikrini hayata geçirmiş ve pek çok başarıyı da bu sayede elde etmiştir. Hayallerinin peşinden gitmesi ve başarılı atılımlarıyla herkesin ilham aldığı bir isimdir.

 

Nevzat Aydın

Nevzat Aydın
Nevzat Aydın

 

Ülkemizde yetişen başarılı girişimciler arasında olan Nevzat Aydın, Yemeksepeti.com’un CEO’sudur. Yurtdışından aldığı ilhamlarla Türk tüketicisine uygun bir model geliştirdi. Henüz Türkiye’de internet kullanımının yaygın olmadığı zamanlarda fikrini hayata geçiren Nevzat Aydın, Türkiye’nin ünlü girişimciler arasında yerini almaktadır. Hayal ettiği fikrini hayata geçirebilmek adına eğitimini yarıda bırakmıştır. Fikirlerine olan inancı ise onu başarılı yapan en önemli özelliğidir.

 

Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg

 

Hayallerinin peşinden giden ve tüm dünyayı etkileyen bir isim de Mark Zuckerberg’dir. Facebook’un fikir babası olan iş adamı, fikirlerini gündeme getirdiğinde henüz bilinmeyen girişimciler arasındaydı. Üniversite yıllarında kurmuş olduğu hayali, günümüzde onu en çok para kazanan iş adamlarından biri haline getirmiştir. Ona göre başarılı girişimciler arasında yer almak için gençlerin risk alması ve hayallerinin peşinden gitmesi gerekmektedir. Bu düşünceleriyle de pek çok gence örnek olmuştur.

 

Demet Mutlu

Demet Mutlu
Demet Mutlu

 

Türk kadın girişimciler arasında en ünlü ve girişimcilerden biri Demet Mutlu’dur. Ülkemizde en başarılı e ticaret sitelerinden birini kuran Demet Mutlu Trendyol’un kurucusu ve CEO’sudur. Üniversite eğitimini yarıda bırakan ve hayallerini gerçekleştirmek uğruna riskler alan bir başka girişimcidir. Harvard eğitimini yarıda bırakmış ve günümüzde Türkiye’nin en başarılı e ticaret sitelerinden biri olan Trendyol’u kurmuştur. Bu özelliği ile en başarılı girişimciler arasında yerini almıştır.