[Toplam: 4   Ortalama: 5/5]

Son zamanların en büyük çıkışını yapan ve oyuncular tarafından son derece sevilen Twitch’i duymuşsunuzdur. Twitch, Oyuncuları birleştiren bir canlı yayın platformudur, bu platformda yayınlar yaparak büyük kitlelere erişebilir ya da yayıncıları izleyerek zamanınızı keyifli geçirmeyi sağlayabilirsiniz.

İşte bu yazımız da ün kazanmış ve milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilen Twitch platformunu yetita.com olarak sizlere anlatacak ve yayına hazır hale getireceğiz.

İnternetten para kazanmak için bu platforma giriş yapanlar olsa da sadece hobi ve zevk için de bu platformda yayın yapanlar oldukça fazla. Twitch’de hiç yayın yapmayı düşündünüz mü? Cevabınız evet ise bugün size adım adım yayın açma konusunu anlatacağız. Öncelikle gelin bu platformda yayın açmak için gereken minimum özelliklere bakalım.

Twitch’de Yayın Açmak İçin Neler Gerekiyor?

Öncelikle Twitch platformu için güzel bir alt yapınızın olması gerekiyor, internet hızı her şeydir. İnternet ne kadar yavaş olursa sunduğunuz görüntü kalitesi o kadar kötü olur, en az 50Mbps Down, 3 – 6/Mbps Up internet hızına sahip olmanız gerekiyor. Bu gereksinimler en düşük yayın ayarları için yetecektir ancak aksiyonu bol bir FPS oyununa girecekseniz sizi hayal kırıklığına uğratacaktır.

Twitch yayınları genelde çift bilgisayar ile yapılır, bu sayede bir bilgisayarda oyun oynanır diğerinden yayın alınır ve bilgisayar ekstra yorulmamış olur, tek bilgisayardan bu işi yapacaklar için önümüzde iki seçenek var. Oyun mu Yetenek mi? Evet, bu iki soruya cevap verdiğimiz zaman platform için nelere ihtiyaç duyduğumuz da ortaya çıkacak.

Oyun Yayınları Yapmak İstiyorum

Oyun yayınları yapmak için güçlü bir bilgisayara ihtiyacınız var, yayınlarda Retro oyunları da oynayabilirsiniz ancak sandığınız kadar büyük bir kitlesi olmadığı için sizi daha ilk günden hayal kırıklığına uğratabilir. Oyunları oynatması ve yayını işlemesi için yüksek bir sisteme ihtiyacınız var, işlemcinin iyi olması oldukça önemli çünkü yayın programı işlemci üzerinden çözümleme ve şifreleme işlemi yapıyor.

Yeteneklerimi Sergilemek İstiyorum

Twtich’de oyun yayınları dışında da yayınlar yapabilirsiniz, yetenekleriniz mi var? Konuşma konusunda usta mısınız, sohbetiniz sarıyor mu ya da en basitinden gitar mı çalıyorsunuz? Twitch tüm bunlar için harika bir platform çünkü sadece oyuncular için değil herkes için bir platform ve kocaman bir platform, oyuncular algısının oturma nedeni genel olarak oyun yayınlarının yapılması.

Twitch’de Nasıl Yayın Yapılır?

Twitch platformunda yayın yapmak için edinmeniz gereken bir program var adı OBS, Open Broadcaster Software olarak da geçer, bu program ile Twitch’in size sunmuş olduğu özel yayın anahtarına yayınınızı gönderebilir ve yayınınızı sağlayabilirsiniz.

Open Broadcaster Software Nasıl Kurulur?

Öncelikle OBS’i indirmek için bu linkte tıklamanız ve indirme sayfasına gitmeniz gerekiyor https://obsproject.com/tr , indirme sayfasına geldikten sonra cihazınıza uygun dürümü seçerek indirme işlemine başlıyorsunuz, desteklenen platformlar Windows, macOS 10.11 ve Linux, kısacası her platformda kullanılabilen bir yazılım.

OBS – Open Broadcaster Software Nasıl İndirilir?

OBS, bir diğer adı ile Open Broadcaster Sowftware programı ortalama olarak 71,5 MB boyuta sahip, yazılımı indirmeyi başlatıyoruz ve inme işleminin tamamlanmasını bekliyoruz.

OBS-Open Broadcaster Software Nasıl Kurulur?

OBS Yazılımı indikten sonra, hiçbir ayarını değiştirmeden Next > butonuna basarak kurulumu gerçekleştiriyoruz, en son çıkan ekranda Finish diyerek kurulum işlemini bir dakikanın altında bir süre ile tamamlıyoruz.

OBS – Open Broadcaster Software Ayarları Nasıl Yapılır?

OBS yazılımını ilk kurduğunuzda çıkan ayarlardan “Evet” olanı seçerek, bilgisayarınıza uygun ayarları bulmasını sağlayabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz bunu kullanmanız çünkü son gelen güncelleme ile OBS yapay zekâsı oldukça gelişti ve nerede nasıl davranması gerektiğini çok iyi biliyor.

OBS Kurulumunu Tamamladık, şimdi gelin kısaca ara yüzü tanıyalım.

OBS’de Kamera ve Ekran Eklemek

OBS Studio’da en önemli kısımlardan birisi de burasıdır, kamera ve ekran eklemek. Ekran bilgisayarınızı yansıtmanızı ya da bağladığınız cihazı yansıtmanızı sağlar kamera ise kendi görüntünüzü yansıtmanıza yaracak eklentidir.

OBS Sahne ve Kaynak Ayarları Nasıl Yapılır

OBS yazılımının sağ alt köşesinde bulunan bu kısımda kendinize göre eklemeler yapabilir özelleştirebilirsiniz, Sahne kısmına yapacağınız eklemeler sizi şu yönde etkileyecek.

Sahne ayarı kaynaklar ayarını tutan kısımdır, örneğin bir oyun yayını yapıyorsunuz oyun yayınında ekrana eklemeniz gereken temel eklenti ekran yansıtmadır, ekran yansıtma eklentisi oyunu ekrana yansıtır. Oyun yayını bitti ve artık sohbet için kendinizi yayınlamak istiyorsunuz ama bunun için ayarlarınızı da kaybetmek istemiyorsunuz.

Bu konuda sahne kısmına bulunan + ikonuna basarak yeni bir sahne ekliyor ve üzerine tıkayarak bağımsız bir ayar hazırlamış oluyorsunuz.

OBS Ara yüz tanıtımı

OBS’de Kanyaklar kısmındaki + ikonuna bastığınız zaman sizi bu şekilde bir ekran karşılayacaktır, bu ekrandaki eklentilere sırası ile bakacak olursak.

Ekran Yakalama

Ekran yakalama ana monitörün ekranını yayına aktarmaya yarar, bu ayar genelde masaüstünde bir şey göstermek ya da tarayıcı kullanırken yayınlamak için kullanılır.

Görüntü

Görüntü kısmı tüm resim formatlarını destekleyen bölümdür, bu bölüme logonuzu ekleyerek yayın içerisinde yerleşimini sağlayabilirsiniz.

Metin (GDI+)

Metin kısmı, ekrana yazı yazmak için kullanılır GDI+ takısını aldığı için de gelişmiş bir moddur, bu modda eklediğiniz yazılara çeşitli efektler verebilirsiniz örneğin kayan yazı.

Ortam Kaynağı

Ortam kaynağı kısmı da tıpkı görüntü kısmı gibidir ancak bu sefer fotoğraf değil video eklersiniz, eklediğiniz videolar ekranda otomatik olarak oynayacaktır.

Oyun Yakalama

En önemli eklentilerden birisi olan oyun yakalama bölümü ile oyunlarınızın görüntüsünü aktarabilirsiniz, oyun yakalama seçeneğini açmadan önce oyunu arka planda açıp sonra bu ayarı açın, çıkan seçeneklerden oyunu seçin ve ekrana gelmesini bekleyin.

Son olarak Video Yakalama Aygıtı

Diğerlerini pas geçerek diğer bir önemli konu olan Video Yakalama Aygıtı Kısmına geliyoruz, bu kısımda bilgisayarınıza bağlı olan tüm kameraları görebilir ve seçebilirsiniz.

OBS Ekran Nasıl Boyutlandırılır ?

Ekleme işlemlerini tamamladıktan sonra ekrana gelen eklentileri boyutlandırmak için yeşil ile işaretli olan kısımdaki kırmızı noktaları kullanabilirsiniz, ALT tuşuna basılı tutarak yaparsanız kesme işlemi mantığına istemediğiniz yerleri yok edebilirsiniz.

Kaynaklar kısmı katman mantığı ile çalışır, bu konuda neyin en neyin en üstte gözükmesi gerektiğini iyi ayarlamak gerekir.

Twitch’de canlı yayın yapmaya hazırız, şimdi tek yapmamız gereken Twitch platformuna girerek yayın anahtarı kısmından bize özel olan anahtarı almak.

Twitch Yayın Anahtarı Nasıl Alınır?

Öncelikle Twitch’de ayarlar kısmına giriş yapmamız gerekiyor, bunun için ise sağ üst tarafta bulunan profile tıklıyoruz açılan pencereden Ayarlar kısmına tıklıyoruz, daha sonra Kanal ve Videolar sekmesine tıklıyoruz.

Twitch Yayın Anahtarı Nasıl Alınır ?

Gelen ekranda bize gerekli olan kısım işaretli olan kısımdır, eğer ki telefon numaranızı doğrulamadıysanız bu şekilde bir hata alacaksınız, orada bulunan mor renkteki yazıya tıklıyoruz ve onaylama sayfasına geçiyoruz.

Twitch Çift Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Yapılır?

Gelen ekranda +90 Türkiye seçeneğini seçiyoruz ve başında 0 olmadan telefon numaramızı giriyoruz, daha sonra devam et butonuna tıklıyoruz karşımıza gelecek ekran bu şekilde.

 

 

 

 

 

 

 

Gelen ekrana, telefonunuza SMS yolu ile gelecek kodu giriyor ve Doğrula butonuna basıyoruz.

OBS Yayın Anahtarı Nasıl Kopyalanır?

Onaylama işlemi bittikten sonra aynı sayfaya geliyoruz ve hata yerine bu şekilde bir ekran olduğunu görüyoruz, daha sonra kırmızı ile işaretlenmiş alanda bulunan “Kopyala” butonuna tıklıyor ve yayın anahtarımızı alıyoruz, bu alanda çok dikkatli olmanız gerekiyor. Bu anahtarı kesinlikle biri ile paylaşmayın, paylaşma ya da çalınma gibi durumlarda adınıza yayın açılabilir. Böyle bir durumdan şüpheniz varsa Sıfırla butonuna basabilirsiniz.

OBS Ayarlarına Nasıl Girilir?

Yayın anahtarını aldıktan sonra OBS yazılımına gelerek Ayarlar kısmına tıklıyoruz.

OBS Ayarlar Ara Yüzü Nasıldır?

Gelen ayarlar ekranında sol kısımda bulunan menüden “Yayın” Adı altındaki sekmeyi seçiyoruz.

OBS Yayın Anahtarı Nereye Yapıştırılır ?

Çıkan ekrandan Hizmet kısmını Twitch yapıyor ve Yayın anahtarı kullan kısmına tıklıyoruz.

OBS Ayarlar Nasıl Kaydedilir ?

Gelen ekranda işaretli alana kopyalamış olduğumuz yayın anahtarı linkini yapıştırıyor ve sağ alt kısımdan “Uygula” butonuna basarak kaydetme işlemimizi yapıyoruz.

OBS Yayın Nasıl Başlatılır?

Tüm ayarlarımızı yaptık ve şimdi yapmamız gereken şey sağ kısımda işaretli alana basmak ve yayın hayatına atılmak.

Şimdi Ne Yapacağım?

Şimdi tek yapmanız gereken yayın hayatına atılmak ve sabırlı bir şekilde izleyicilerin gelmesini beklemek, bu iş ilk başlarda size çok sıkıcı gelecek ve bir iki izleyici ile çıkacaksınız bu yola. İzleyiciler sizleri sevecek ve kanalınız yayıncılar arasında yükselmeye başlayacak ancak burada unutmamanız gereken şey sabırdır. Evet, ilk başlarda kendi kendine konuşmak herkese sıkıcı gelecektir ancak ilerleyen zamanda Twtich Chat’inin aktığını düşündüğümüz zaman değecektir.

Twtich’de yayın yapmak aslında bu kadar basit, OBS genel olarak kullanımı kolay bir programdır. Ayarlarını karıştırarak yeni ayarlar keşfede bilir daha gelişmiş ayarlara erişebilir kalitenizi de doğru orantıda arttırabilirsiniz. Umarım ki yetita.com olarak Twitch de yayın nasıl yapılır? , Twitch Yayıncısı Nasıl Olunur? , Yayıncı Olmak İçin Neler Gerekir? Gibi sorularınıza cevap olmuşuzdur.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir