[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bugün TEKNOFEST kapsamında lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan 26 Takımın Sanayi ve Teknoloji bakanında izlediği denemeler Tuz gölünde icra edildi. Takımların Kendi imkanları ve devlet desteği ile bu girişimleri ilgi ile izlendi.

Gelecekte bu yarışmalar ve katılımcı sayılarının arttırılarak uzaya kargo ve insan gönderilmesi için gerekli yerli insan ve teknik birikimlerimizle daha ileriye taşınacağından şüphem yoktur. Bu vesile ile 2018 yılı içinde kurulması planlanan Türkiye Uzay Ajansı içinde bir itici güç olması ümidiyle.

“Ülkemizi uzaya taşıyacaklar”

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar da yarışmalara Türkiye genelinden yaklaşık 160 takımın başvurduğunu, bu rakamın ilerleyen dönemde düzenlenecek roket yarışlarında artmasını beklediklerini söyledi.

Türkiye’nin, Amerika ile birlikte dünyada roket yarışmalarının düzenlendiği iki ülkeden biri olduğunu vurgulayan Bayraktar, “İlk defa ülkemizde böylesine yüksek teknolojiyle, havacılık ve uzayla alakalı bir etkinlik gerçekleştiriliyor. Yarışlar, liseli ve üniversiteli genç kardeşlerimizin kendi roketlerini, bilimsel, teknik kriterleri geçecek şekilde üretip, sonrasında da burada dün ve bugün başarılı atışlarını yapmalarıyla gerçekleşti.” ifadelerini kullandı.

 

Yarışların düzenlenmesinde ROKETSAN’ın büyük katkısı olduğunu dile getiren Bayraktar, “Bundan bir, bir buçuk sene önce TEKNOFEST’in fitilini ateşlediğimizde, sağ olsunlar kendileri seve seve ülkemizin havacılık ve uzay teknolojileri açısından muasır medeniyetlerin de ötesine geçilmesi anlamında çok önemli olacak bu faaliyete, havacılığı ve uzayı bir tutkuya dönüştürecek, gençlerimize, tüm milletimize sevdirecek bu faaliyete destek oldular. Tüm altyapıyı kurdular, yarışmaların şartnamelerini hazırladılar. Burada ROKETSAN ekibi de gençlerimizle birlikte bir senedir gece gündüz çalıştı.” diye konuştu.

akımının proje yapım aşamasını Varank ile paylaşan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Pars Takımı’ndan Ömer Uçar, daha önce Amerika’daki yarışlara katıldıklarını, kendi ülkesinde böyle önemli bir faaliyete katılmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Proje hazırlık aşamasında T3 Vakfından bir takım koordinatörünün kendilerine çok yardımcı olduğunu ve bundan motive olduklarını anlatan Uçar, yarışmanın düzenlenmesinde katkıda bulunup gençliğin teknoloji ufkunun gelişmesine imkan sunanlara teşekkür etti.

Bayraktar’ın sorusu üzerine Türkiye’deki yarışları Amerika’daki ile kıyaslayan Uçar, “Genel olarak orada baktığınızda ilk defa yarışan takımlar montaj için 3 günleri olmasına rağmen ilk atışlarını yapamadan dönebiliyorlar ama burada takımlara montaj için bir gün verdik. Burada yüzde 50 oranında başarı var. Yarışma süresi de daha kısaydı. Türk ekipleri hızlı çalışıyor, hızlı karar alıyor, başarı oranları da yüksek.” ifadelerini kullandı.

Karabük Üniversitesi öğrencisi İlker Önalan da şöyle konuştu:

“Bu yıl ilk defa düzenlenen roket yarışmasında bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Çünkü hem bu teknolojinin Türkiye’de gerçekleşmesi hem milli imkanlarla yapılabilecek olması hem de arkamızda Bakanlığımızın, ROKETSAN’ın, T3 Vakfının, teknolojiyle ilgili büyük kurumların olması bizi gururlandırıyor.”

Bayraktar, öğrencilere ilgileri için teşekkür ederek, “Bu sene Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı olarak ulusal bir çağrı yapmıştık, inşallah seneye uluslararası bir çağrı olacak. Burada tabii uluslararası yarışmalara defaatle katılmış Pars Takımı var İTÜ’den. Onların ifade ettiğine göre şimdiden Türkiye’deki bu yarışmaya ilgi varmış. Önümüzdeki yıl 300’ü aşkın katılım bekliyoruz. Tüm dünyaya buradan, Tuz Gölü’nden söyleyebiliriz, seneye yine aynı dönemde ROKETSAN’ın sponsorluğunda yapılacak roket yarışmasına tüm dünyadan, tüm roket takımları davetlidir.” şeklinde konuştu.

ROKETSAN Genel Müdürü Selçuk Yaşar da yarışmada birinci olan takıma işe alma garantisi ve para ödülü vereceklerini ileterek, “Bu yarışmanın yapıldığı ikinci ülkeyiz. Yarışma Amerika’da uzun yılardır belki yapılıyor ama Türkiye’nin bunu yapan ikinci ülke olması çok güzel bir şey. Bu ROKETSAN’a da yakışan bir şey. Böyle bir yarışmanın sponsoru olmaktan onur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA