Türkiyenin İlk sürücüsüz Metrosu 27 Eylülde açılıyor!

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hattının ikinci etabı için gerçekleştirilen testlerin tamamlanmasıyla birlikte 27 Eylül’de açılıyor.

 

Türkıye’nin ilk sürücüsüz metrosu İstanbul’daki Üsküdar-Çekmeköy metrosunun ikinci etabı olan YamanevlerÇekmeköy/ Sancaktepe hattının açılış tarihi belli oldu. Müjdeyi veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, “Metromuz zaten bitti. Deneme sürüşleri yapılıyordu. 27 Eylül’de açılmak üzere sürüşlere başlanmıştır” dedi. Hattın Üsküdar-Yamanevler bölümü, 15 Aralık 2017’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla hizmete açılmıştı. Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro istasonunun ilk etabı olan Üsküdar-Yamanevler arasında 9 istasyonda hizmet veriliyor. Metronun Sancaktepe’ye uzamasıyla, hatta 7 istasyon daha eklenmiş olacak.
Metro uzun zamandır bekleniyordu. Özellikle Üsküdar, Ümraniye ve sancaktepe de oturan İstanbullular için velinimet olacak.
Dünyada sürücüsüz (Vatmansız) metro işleten şehirlerin sayısı azdır. ve çok yüksek teknoloji ile katma değeri yüksek yapımı da bir o kadar zahmetlidir. 2012 de yapımına başlanan hattın ilk etabı Aralık 2017 de açılmıştır. İnşaat süresi zarfında bir çok sorun ve sıkıntılara rağmen tamamlanmış ve 2. etabında son testlerin tamamlanıp sertifikalandırma işleminden sonra hizmete girilecek.

 

SÜRÜCÜSÜZ METRO NEDİR?
Metro araçlarının konumları, istikametleri ve hareketleri sinyalizasyon sistemleri tarafından sağlanır. Bu araçlar için İletişim Tabanlı Tren Kontrol Sistemi(CBTC) kullanılır. Kullanılan bu sistem çok gelişmiş ve bir o kadarda güvenli, hata payı sıfıra yakın sistemdir. Tren ile merkez arasında sürekli ve anlık veri alış-verişi ile iletişim kurarak, hem trenin tam konumunu, hem de trenin uzaktan kontrolünü, geleneksel sinyalizasyon sistemlerine göre daha doğru ve hızlı yapabilen sistemlerdir. Bu sistemlerin alt birimleri ise şunlardır;

Otomatik tren koruma sistemi (ATP): Bir trenin hareket yetkisine göre herhangi bir zamanda gidebileceği maksimum izin verilen hızı otomatik olarak kontrol ederek çarpışmaları önlemeye yardımcı olmak için kullanılan bir kontrol sistemidir.

Otomatik tren denetleme sistemi (ATS): Trenleri izler, programları düzenlemek için tek tek trenlerin performansını ayarlar ve aksi takdirde düzensizliklerin yol açtığı sakıncaları en aza indirgemek için hizmet ayarlama verileri sağlar.

Otomatik tren işletim sistemi (ATO): Trenlerin otomatik işlemesine yardımcı olmak için kullanılan operasyonel bir güvenlik arttırıcı sistemdir. Esas olarak, insanların emniyetini sağlamak için bu sistem önemli bir parametredir.

Otomatik tren kontrolü (ATC), rota ayarlama ve tren düzenlemesi gibi otomatik sinyal işlemlerini otomatik olarak gerçekleştirir. ATO ve ATC sistemleri belirlenmiş bir toleransa göre trenlerin korunması için birlikte çalışırlar. Bu birleşik sistem, trenin tanımlanan zaman aralığında gidiş-gelişlerini, hareket halindeyken güç oranı ve istasyonda kalma süresi gibi işletim parametrelerini anlık olarak ayarlar.

CBTC Sistem konfigürasyonu
Tüm bu sistemler dışında trenlerin sinyalizasyon derecelendirmeleri kullanılan otomasyon seviyeleri(GoA) ile belirlenir. GoA(Grade of Automation) sistemleri 0-4 aralığında değişir. Sürücüsüz metro sistemi GoA 3 ve 4’te bulunur.

GOA 0: Otomatik tren koruma Sistemi olmayan manuel çalışma sistemi
Tren hareketlerinin güvenliği ve verimliliği Tren sürücüsünün kontrolü altındadır. Rota kilitlemesi ve maksimum hızlar dahil olmak üzere hareket yetkisi, aşağıdakileri de içeren çeşitli yollarla verilebilir:

Yol kenarındaki sinyaller ve görsel uyarı levhaları,
Sabit çalışma kuralları,
Kişisel ya da sesli iletişim vasıtasıyla sözlü talimatlardan oluşan komutlardan meydana gelir.

GOA 1: Otomatik tren koruma sistemi ile manuel çalışma sistemi
ATP, trenin belirlenmiş tehlikelere karşı acil durumlarda ani bir şekilde durmasını sağlar.
Rota belirleme, tren aralığı, hat sonu, belirlenen yöne doğru ilerleme otomatik olarak yapılır.
Tren bütünlüğü kontrol edilebilir, aşırı hız kontrolü, kapı açılıp-kapanması ve gibi işlemler yapılır.
Tren sürücüsü, tren hızlanma, yavaşlama ve kapı açma / kapanma komutlarını vermek ve tren önündeki hattın koşullarını izlemekle yükümlüdür.

GOA 2: Yarı otomatik tren işletimi
Sistem kabindeki tren sürücüsü, ATP ve ATO ile sağlanır.
Bu seviyede tren sürücüsü, tren hattındaki koşulları izler ve sadece kapının kapatılması ve trenin kalkış butonuna basarak hareketi sağlar. Geriye kalan tüm işlemleri ATP ve ATO sistemleri sağlar.

GOA 3: Sürücüsüz tren işlemi
Sistem ATO ve ATP ile sağlanır.
Yolculara destek olmak ve gerektiğinde kurtarma operasyonlarında bulunmak için bir tren görevlisi trene binmektedir.
Tüm hareketi ve hat boyu tehlikeleri sistemler kontrol ettiğinden tren görevlisinin sürücü kabininde bulunmasına gerek yoktur.

GOA 4: Refakatsiz tren işlemi
Tren üzerinde normal çalışma için sürücü veya görevli gerekli değildir.
Bu sistem için araç içinde sürücü kabinine gerek yoktur.
Tren sürücüsü müdahalesine olan ihtiyacı engellemek için sistem güvenilirliği yeterince yüksek olmalıdır.

Avatar
Düz Adam Yerli takıntılı. emre@yetita.com
Yazı oluşturuldu 40

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön