Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Ulak Haberleşme Genel Müdürü Metin Balcı, yaptığı açıklamalarla 71 ilde hizmet verdiklerini duyurdu. 1300 baz istasyonu ile 3 operatöre hizmet veren Ulak, 1.5 milyondan fazla insanın yerli ve milli teknoloji ile haberleşmesini sağlıyor.

Cumhurbaşkanlığı tarafından birçok iletişim ağlarında Ulak sisteminin kullanılmasının kararlaştırılması ile önemi daha da artmıştır. Bu durum haberleşme ağının geniş baz istasyonu seviyesine ulaşmasında ve gelişmesinde etkili olmuştur. Ulak sisteminin içerisinde bulunduğu ekosistem, her geçen gün daha da kendisini geliştiriyor. 4.5 G, 5 G gibi alanlarda dünya çapında adından söz edilir hale getiriyor.

Türkiye’nin milli bir haberleşme altyapısı geliştirmesi pek çok açıdan önemlidir. Ekonomik gelişime katkı sunmak, modern teknolojiye uyum sağlamak ve siber güvenlik alanında gelişmek için haberleşme alt yapısı kritik bir noktadadır. Bu anlamda Ulak, büyük bir boşluğu doldurarak yerli ve milli teknoloji alanında hizmet veriyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından desteklenen bu proje birçok alanda hizmet sunarak gelişmeye devam ediyor. Birçok operatör şirketi ile beraber hareket edilerek haberleşme için nitelikli bir alan oluşturulmaya çalışıldı. 4.5 G yatırımlarının hızla devam ettiği projede stratejik yatırımlarla gelecekte ön planda olmak isteniyor. Bu anlamda da sürdürülebilir ve etkin çözümler sunularak kazanımların global ölçek düzeylerinde olması için gayret ediliyor.

Veri Güvenliğini Sağlayan Yerli ve Milli Sistemler

Yabancı kaynaklı sistemlerin en büyük sorunlardan birisi güvenliğin tam olarak sağlanamamasıdır. Uçtan uca güvenliğin sağlanması konusunda yerli ve milli sistemlerin payı büyüktür. Yabancı bir kaynakla oluşturulan veri sistemlerinde zafiyetlere rastlanabiliyor. Milli sistemlerin sunduğu veri merkezleri sayesinde bilgilerin güvenliği sağlanabiliyor. Ulak, sunduğu milli teknoloji ortamları sayesinde siber güvenlik konusunda büyük adımlar atmıştır.

Pandemi süreci ile birlikte yoğun bir biçimde artan telekonferans ihtiyaçlarına Ulak, büyük bir yatırımla cevap veriyor. Uzaktan eğitim alanı, uzaktan çalışma ve teletıp gibi alanlarda kurulan sistemler sayesinde uçtan uca millik sunuluyor. Veri merkezlerine entegre edilen telekonferans sistemleri ile bir yandan veriler korunurken diğer yandan uzaktan görüşme sağlanabilecek.

Teknolojik ve ekonomik kalkınma için önemli bir noktada olan milli haberleşme sistemi, tüm hizmetlerini geliştirmeye devam ediyor. Ulak ile marka haline gelen ürünleri ve teknolojik gelişmeleri hızlı bir biçimde hizmete sunmak, ekonomik anlamda yükselmenin de temel yolu olacaktır. Yapılan koordineli çalışmalar sonucunda Türkiye, kendi baz istasyonunu üretebilen ender ülkelerden birisi haline gelmiştir. Sahada baz istasyonu üreterek süreci yöneten 5-6 ülkeden birisi olan ülkemiz, en son teknolojik yazılımlarla altyapı oluşturuyor.

Geliştirilen en son teknolojik yazılıma sahip ve sanallaştırma teknolojisini kullanan Ulak, dünya devleriyle de birçok teste girmiştir. Tüm çözümlerinin sahada aktif bir şekilde çalıştığı görülen sistemin ilerleyen dönemlerde bir dünya devi olacağı da konuşuluyor. Bu sistem özellikle yazılım konusundaki dışa bağımlılığı azaltmıştır. Ulak, ekosisteminin kendi içerisinde ürettiği yazılımlar sayesinde milli teknoloji konusunda önemli bir gelişme yaşanmıştır.

Büyük bir altyapıya ve teknolojik derinliğe sahip olan bu sistemin tek bir kuruluş tarafından yönetilmesi oldukça güçtür. Bu sebeple de bir Ulak ekosistemi meydana gelmiştir. Bu ekosistemde ASELSAN, HAVELSAN, TÜRKSAT, KAREL, PAVOTEK ve ARGELA gibi pek çok kuruluş yer alıyor. Bu kuruluşların yanında birçok üniversite ile sivil toplum kuruluşu bu milli teknoloji hamlesi içerisinde ortak çalışma yürütüyor. Bu kuruluşların ortak amaçları doğrultusunda Ulak MAYA Ağ Yönetim ve Analiz Sistemleri ortaya çıkmıştır. Bu sistem sayesinde büyük bir millileşme hareketi ortaya çıkmıştır.