Marka ve Pazarlama

Tebessüm Pazarlaması: Ziraat Bankası Yeşilçam Reklam Filmi

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Ziraat Bankası, yılladır “Bir Bankadan Daha Fazlası” olduğu iddiasıyla iletişim yapıyor. Bu söylemi seçtiğinden beridir iletişim ve tanıtım faaliyetlerini hep insanlarla “bir arada olma, beraber olma” alt metni ile yürütüyor. Bugüne kadar grafiği de yükselen şekilde ilerletti bu söylemini. İşin finans tarafında ya da bankacılık müşteri ilişkileri tarafında neler olduğunu konu dışında tutuyorum.

Ziraat Bankası‘nın son işi olan “Yeşilçam” reklam filmi, bu iletişimi direkt olarak “gönül bağı”na çevirdi. Önceki işleri yine aynı şeyi yapmaya çalışıyordu; fakat bir şekilde bir şeyler eksik oluyordu. Markanın yaşatmak istediği duyguları bir şekilde izleyici hissedemiyordu. Elle tutulur ve özellikle de gözle görülür değildi. Tok bir ses konuşuyordu ve ülkenin dört bir yanından görüntüler izliyorduk sadece. Zamanında Vakıfbank’ın “biri var halinden anlayan” kampanyasıyla başarabildiği o sıcaklık duygusunu yaratamıyordu. Son işle bunu kırdı ve amiyane tabirle “ağlattı.”

Yeşilçam‘ın bu ülke insanındaki yeri çok farklıdır. O yıllardaki sinema filmlerine ülke insanı otomatik olarak tebessüm ederek karşılık verir. Bu o yıllardaki her film için geçerli denilebilir. (Tabi erotik filmler ve 80 sonrasındaki video kaset devrini saymıyorum.) Bu insanlardaki hali hazırda varolan duyguyu markayla özdeşleştirmeyi çok iyi başarmışlar. İzleyen herkesin yüzünde afedersiniz, eblek bir gülümseme vardı ve gerçekten de bu kez bir marka değil tebessüm pazarladı insanlara.

Özellikle, bazı birkaç yerde sıkıntılar olsa da, videonun işçiliği müthiş. Teknik detaya girip incelemek istemiyorum; ama arkasında büyük saatler olduğu çok belli. Ellerine sağlık.

Neden şu oyuncular yok?” sorusunu sormadan bitiriyorum.

İzleyelim.

İlgili Makaleler

Close