Bilgi BankasıKişisel GelişimÖne Çıkan

Sendromsuz Pazartesi İçin Öneriler

[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

Konfüçyus der ki; “ Sevdiğin işi yap, hayatın boyunca çalışmak zorunda kalma.”

Günümüzde bu sözü uygulamak ezici çoğunluk için imkan dahilinde değil. Seçimleriniz, tercihleriniz sizi belli noktalara getirse de bulunduğunuz coğrafya, sizi dünyaya getiren ebeveynleriniz ve o coğrafyanın koşulları her zaman ideal dünyada yaşayabilme fırsatı sunmayabiliyor.

Çocuklukta sorunlarınızı ve problemlerinizi ağlayarak çözebilirdiniz. Artık büyüdünüz, kendi ayaklarınızın üzerindesiniz. Çalışma ortamınızı daha keyifli hale getirmek için Pazartesiye bakış açınızı değiştirmekle başlayabilirseniz, sendromsuz güzel bir Pazar akşamı geçirebilirsiniz.

Pazartesi günkü depresif, umutsuz ve yorgun olan ruh haliniz, performansınız ve verimliliğiniz etrafınızdaki insanlar üzerinde olumsuz bir etki bırakabilir. İşyerinde mutsuz olduğunuzda, etrafınızdakilerin mutlu olmasını çok zorlaştırabilirsiniz. Çoğu zaman pazartesi sendromu yaşayan tek bir çalışan bile o işyerinde negatif dalga meydana getirebilir.

Kendinize neyin yanlış olduğunu sormakla başlayın. İyi hissetmek için iş yerinizde neden mutsuz olduğunuzu tanımlamanız ve düzeltmeniz gerekiyor. Sizi rahatsız eden şeyin açıklığa kavuşturulması, çözüm bulmakta aktif olmaya, pozitif bakış açısı ile çalışmanıza yardımcı olabilir.

 • Önceki haftadan itibaren potansiyel olarak biriken işten aşırı stresiniz olabilir. Cuma öğleden sonraya sizi strese sokacak görevlerinizi mümkün olduğunca az sayıda bırakmaya gayret edin. Böylelikle, bir sonraki haftanın başlangıcı çok daha iyi hale gelecektir.
 • Yapmanız gereken zor işleri takıntı haline getirmeyin. Pazar akşamı sizi işte motive eden işlerinize odaklanın. Eğer aklınıza motive edecek hiçbir unsur gelmiyorsa oradan ayrılmanın zamanı gelmiştir.
 • İşi işte bırakın. Aklınızda işlerinizi döndürmeyin. Daha önceki işlerinizi nasıl hallettiyseniz bunlar da öyle hallolacaktır.
 • Pazar gecesi erken uyuyun, sabaha erken ve dinlenmiş başlayın. Zaman baskısı olmadan keyifli bir kahvaltı, sabah yürüyüşü ya da yapmaktan keyif aldığınız sabah faaliyetleriniz varsa onlar ile güne başlamak gün içerisinde daha motivasyonlu olmanızı sağlayacaktır.
 • Pazartesi günü en sevdiğiniz ya da yeni aldığınız bir kıyafetinizi giyin. İyi göründüğünüz zaman kendinizi iyi hissedeceksiniz.
 • Ruhunuzu olumlayın. Pazartesi sabahı işe giderken sevdiğinizi müziği dinleyin. Ofise geldiğinizde şikayet eden negatif herkesten kendinizi uzak tutun.
 • Kendinizi neşelendirmenin en iyi yollarından bir tanesi de başkasını mutlu etmektir.
  Bir çalışma arkadaşınıza iltifat edebilir, bir müşteri için iyi bir şeyler yapabilir, sokakta tanımadığınız birisine yardım edebilir yada başkasının gününü daha iyi hale getirmenin başka bir yolunu bulabilirsiniz.
 • Pazartesi gününün başında en büyük ve en karmaşık görevlerle uğraşmak yerine, daha kolay ve daha rutin işlere zaman ayırın. Önünüzdeki toplantıları planlarken, onları salı ve çarşamba günleri programlamaya çalışın. Bu, haftasonundan çıktıktan sonra Pazartesi’ye daha kolay bir şekilde başlangıç yapmanıza yardımcı olacak.

  Pazartesi günü ofiste hoşunuza giden şeyleri yapmaya odaklanın.

 • Kendinize çalışma sonrası planlar yapın. Pazartesi günleri dört gözle bekleyeceğiniz bir etkinlik oluşturun. Pazartesi günü ve diğer günler sizin için çalışmaktan ibaret olmasın. Akşam arkadaşlarınızla dışarda yemek etkinliği, o gün sevdiğiniz bir TV dizisinin olması ve TV karşısında abur cubur etkinliği yapmak vb. etkinlikler sizi motive edecektir.

Depresyon ve umutsuzluk duyguları ile yorulmak yerine mutluluktan yorulmanız dileklerimle!

Tags

İrem Karaarslan

İnsan Kaynakları Profesyoneli

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Bu makale pazartesiye sevgi duymamı sağladı desem yeridir gerçekten bende öyle bir etki bıraktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Close
Close