Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Kendinize kim olduğunuzu sormayı deneyin, cevap verebiliyor musunuz?

 

Bu soruya “Elbette”, “Tabii ki evet” karşılığını vereceksiniz. Peki, kendinizi tanıyorsanız, kendiniz hakkında tam olarak neler bildiğinizi hiç düşündünüz mü?

 

Nerede durduğunuzu, durduğunuz yerde neye ihtiyacınız olduğunu sorguladınız mı? Kendinizi o kadar iyi tanımıyorsanız, “Ben Kimim?” sorusuna yeterli cevabı veremezseniz ancak hasbelkader veya şans eseri yaşamınıza devam edersiniz.

Huzur ve mutluluğu bulmanın özü, kim olduğunuzu keşfetmektir.

 

Huzur ve mutluluğa erişebilmek için, varlığınızın her saniyesini birlikte geçirdiğiniz tek kişiyi yani kendinizi tanımak zorundasınız. Özbenliğinizden kendinize bakmak zordur. Kendinizi bir başkası gibi görüp sorular sorarak, kendinizi tanımaya başlayabilirsiniz.

Değerlerinizi, tutkularınızı ve hedeflerinizi öğrenmek için aşağıdaki soruları kendinize sorun ve odaklanarak cevap verin;
– Ne ile meşgulken zamanın akıp gittiğini anlamazsınız?
– Kötü bir durum ya da olay ile karşılaştığınız durumlarda kendinizi daha iyi hissetmek için ne yaparsınız?
– Yapmaktan ya da size yapılmasından hoşlanmadığınız şeyler nelerdir? Böyle durumlarda kendinizi nasıl hissedersiniz.
– Yaşamınızda neleri değiştirmek ya da nelerin değişmesini istersiniz?

Soruları bir kağıda yazıp cevapladıktan sonra karakteriniz ile ilgili bildiğiniz herşeyi yazıp ekleyin. Kurduğunuz hayaller gerçek olmuş gibi hissetmeye odaklanın ve hislerinizi tanımlayın.
Kim olduğunuzu ifade ederseniz daha mutlu olacaksınız. Kendinizi tanıdığınızda, kötü alışkanlıklarınıza direnmenin yollarını bulacak ve sizi motive eden şeyin ne olduğunu anlayacaksınız.

İrade gücünüzü, hangi değerlerin ve hedeflerin sizi harekete geçirdiğini göreceksiniz. Değerlerinize ve tercihlerinize bağlı kaldığınızda, “hayır” demek istediğinizde hayır demeyi, “evet” demek istediğinizde evet diyebilmeyi öğreneceksiniz. Farkındalığınız artacak, empati yeteneğiniz gelişecektir.

Gerçekte kim olduğunuz, daha canlı hissetmenize yardımcı olacak ve yaşam tecrübenizi daha zengin, daha heyecanlı ve daha keyifli hale getireceksiniz.
Kendini keşfetme sürecinin değerli olup olmadığına karar vermek size kalmış olsa da kendini tanımanın faydalı olduğu konusunda bana güvenebilirsiniz.