Can sıkıntısını “Yapacak bir şey yapmamaktır.” olarak tanımlayabiliriz. Genellikle, birey bulunduğu duruma ya da yapmakla yükümlü olduğu faaliyete ilgi eksikliği yaşar, bireye zorluk veren ve hoş olmayan bir duygu hali yaşatır.

İnsanlık tarihinin başlarında, atalarımız günlerinin çoğunu yiyecek ve barınma mücadelesi ile geçirdikleri için canlarının sıkılmasına fırsat kalmıyordu. 18. yüzyılın sonlarına kadar insanoğlu can sıkıntısı kavramına tanım yapamayacak kadar uzaktı. Aydınlanma ve Endüstri (Sanayi) Devrimi ile birlikte can sıkıntısı da insan ruhunda yerini aldı.

Günümüzde hemen herkes yaşamı boyunca can sıkıntısına maruz kalır. Can sıkıntısının akut ( geçici ) ya da kronik ( uzun süreli devam eden ) olma durumu ruh sağlığınız için önem arzeder.

Akut can sıkıntısı, kişiyi başarıya itebilecek bir fırsat olabilirken, kronik can sıkıntısı madde bağımlılığı ya da kumar bağımlılığı gibi sentetik mutluluğa sürükleyebilir.

 

Tahmin edilebilir ve tekrarlayıcı olan her deneyim sıkıcı hale gelir. Genel olarak, aynı şeyin çok fazla olması ve rutin, kişinin yaşamsal sevincinde eksiklik ve tuzağa kapılma hissine neden olabilir.

Yeni ve eğlenceli deneyimler yaşanırken beyin de bu durumdan etkilenir ve mutluluk hormonu salgılanmaya başlar. Aynı şeyleri tekrar tekrar yaşamak beynin hoşuna giden bir durum değildir. Bu duruma karşı koymak ve sıkıntınızı yenmek için yeni ve heyecan verici bir şey denemek zorundasınız.

 

Bunun için aşağıda aksiyona geçmesi çok da zor olmayan birkaç öneri size iyi gelebilir;

– Yemek ile ilgili sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Bedeninize kulak vererek gerçekten ihtiyacınız olanı seçerek yemek düzeninizi yeniden yapılandırabilirsiniz.
– Denemek, öğrenmek veya başarmak istediğiniz her şey hakkında kitaplar okuyabilirsiniz. Videolar izleyebilir, eğitimlere katılabilirsiniz.
– Minimalist yaşam tarzı daha az bunalmış hissetmenize yardımcı olabilir. Evinizdeki eşya ve hayatınızdaki insan fazlalıklarından kurtulup, zamanınızı ve paranızı sadece ihtiyacınız ve kendi pozitif enerjiniz için harcayabilirsiniz.
– Meditasyon yapabilirsiniz. İnancınız doğrultusunda meditasyon yapmak, bir an için yavaşlamanız ve kendinizi dinlemeniz yararlı olabilir.
– Bir kişisel bakım rutini geliştirebilirsiniz. Egzersiz yaparak, iyi beslenerek ve dinlenmeye yetecek kadar zaman bularak, kişisel bakım gurusu olma yolunda iyiliğinizi kanıtlayın, asıl fayda ancak restorasyonda saklıdır. Araştırmalar öz bakımın bağırsaklarımızdaki florayı iyileştirdiğini göstermektedir. Bağırsak ve beyin arasında doğrudan bağ olduğundan, ruh haliniz ve duygularınız daha da etkilenebilir. Özbakım süreçlerinizi geliştirirseniz duygularınız dengelenebilir.
– Yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Kendinizi eğitmek sıkıcı olmak zorunda değildir. Ne hakkında tutkulu olduğunuzu bildikten sonra öğrenmek sizin için keyif haline gelecektir.
– Hayatınızla ilgili güzel gelişmeleri hatırlamanıza yardımcı olacak bir karalama defteri oluşturabilirsiniz.
– Eğer evcil bir hayvanınız varsa, boş zamanınızı harcamak için gerçekten eğlenceli bir yol mümkündür. Muhtemelen zaten temel komutları bilirler, bu yüzden onlara “Pati Ver Komutu” gibi daha zorlu bir şey öğretmeye çalışabilirsiniz.
– Yoğun bir bölgeye seyahat edebilir ve kalabalık aktiviteyi izlemek için oturup, insanları gözlemleyebilirsiniz.
– Koleksiyon yapmak eğlenceli ve düşük maliyetli bir hobidir ve uzun vadede çok değerli bir koleksiyona ulaşma ihtimaliniz de olabilir.

Yaşamında yenilik ve heyecan arayan insanlar can sıkıntısını daha çok hissetme tehdidi altındadır; risk alarak sıkıntılarının gitmesine çözüm bulmaya çalışırlar.
Ruhen ve bedenen yorulmak kişiyi can sıkıntısına sürükleyebilir. Enerjinizi haketmeyecek insanlara harcamış olup olmadığınıza artık kendinize bakmanız ve dikkat etmeniz gerektiğine işaret olarak kabul etmenizin zamanı gelmiş olabilir.

Honoré de Balzac “Sıkıntınızın sırrı sizin elinizde değil başkalarının elindedir “ sözüyle bu görüşü destekler.

Can sıkıntısı hoş olmayan bir duygu hali olmakla birlikte ruhun ve bedenin kırmızı alarmıdır. Bu alarm kronik hale geldi ise bir uzman bir terapistten yardım almanın vakti gelmiş demektir. Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu gibi kronik dikkat problemleri olan insanlar can sıkıntısı için yüksek bir eğilime sahiptir. Akut ise bu duygu durumunu kendinize sizi iyi hissetirecek ödüllendirecek eylemin ne olduğunu kendinize cevaplayarak fırsata çevirebilirsiniz. Belki de canınız sadece sıkılmak istiyordur.

Unutmayın Şair Atakan Gülgar’ın dediği gibi “İyi günlerin, Cesur kararlara ihtiyacı vardır.”