Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Reklam tasarlamak deyince aklınıza ne geliyor? Eskiden reklam denildiğinde akla gelen ilk şey televizyon reklamları olurdu. Gelişen teknolojik olanaklar ise topluma yeni reklam formatları kazandırdı. Özellikle de internet gibi “kimin eli, kimin cebinde” ortamında çok farklı reklam modelleri geliştirildi. Eğer sizler de, “durun benim de bir kaç süper reklam fikirlerim var!” diyorsanız, o halde firmalar, web siteleri ve daha pek çok “reklam veren” sizi bekliyor!

 

Sıkıcı TV reklamları artık mazide kaldı! İnternet dünyası için tasarlanan reklam modelleri ise görselliği ile dikkat çekiciliği ile ön plana çıkıyor. Her ne kadar browserlar (web tarayıcıları) için ad-block (reklam engelleme) eklentileri geliştirildiyse de, özellikle de banner tipi reklam yerleşimlerinin bazı durumlarda bu engeli aştığını görüyoruz. Ayrıca bilinen ayrı bir gerçek var ki, söz konusu reklam engelleme ekletilerini indirenlerin sayısını, internet kullanıcılarının ortalama sayısı ile kıyasladığımızda en fazla %10’luk gibi bir oran söz konusu! Bu da, reklam sektörünün ölmediğini ve bir şekilde halen devam edeceğini gösteriyor. Tamam şimdi durun ve sakin olun, konumuza geri dönelim ve reklam tasarlayarak internette nasıl para kazanacağınıza dair ipuçlarını yavaş yavaş ele alalım.

 

Reklam Logo ve Banner Tasarımları Yaparak Para Kazanmak

 

Tamamdır, ben mesleğimi buldum artık reklam tasarımı yapıp paramı kazanacağım diyorsanız yada demek istiyorsanız, ilk şart iyi derece photoshop grafik programını bilmek! Çünkü tasarlayacağınız logo, geliştireceğiniz her bir banner için en iyi geliştirme seçeneklerini sunan program, dünya çapında kabul görmüş olan Adobe Photoshop programıdır. Dolayısıyla, öncelikli olarak bu programın kullanımı hakkında yeteri kadar bilgi ve deneyim sahibi olduğunuzdan emin olun. Çünkü müşteri bulabilmeniz de aynı zamanda daha önceki denemeleriniz sayesinde olacaktır. Yeni müşterilerinize, eski çalışmalarınızı referans olarak göstererek onları kazanabilir ve ilk çalışmanız için start verebilirsiniz.

Unutmayın ki işiniz sadece reklam tasarlamak ile sınırlı değil. Aynı zamanda logo tasarlamak da sizin işiniz. Web sitesi logosu yada herhangi bir logo tasarımı başarılı bir şekilde gerçekleştirmek tamamen sizin hayal gücünüze ve programı kullanma kabiliyetinize kalmış!

 

Nereden, Nasıl Başlayacağım?

Her şey iyi güzelde, bu işi nereden nasıl yapmaya başlayacağım? diye soruyorsan, aşağıda sana bir kaç yöntemi sunuyoruz.

 

 • Bionluk ve benzeri sitelerde ilan vererek müşteri bulabilirsin!
 • Kendi web siteni açarak, hizmet tanıtımı yaparak, müşteri bulabilirsin!
 • Webmaster forumları ve benzeri sosyal ortamlarda hizmet tanıtımı yaparak müşteri bulabilirsin!
 • İş ilanı sitelerinde araştırma yaparak iş bulabilirsin.

Evet reklam ve logo tasarımı yaparak internetten nasıl para kazanılır sorusuna olabildiğince açık ve net cevaplar verdik. Konuyu genel hatları ile ele aldık. Özellikle Photoshop kullanımı konusunda bilgili ve tecrübeli iseniz, bu işten para kazanmanız hiç de zor olmayacaktır.

2 Replies to “Reklam tasarlayarak internetten para kazanmak

 • Seda
  Seda

  Bu tarz yazılar benim gibi tecrübesiz grafikerler için harika oluyor Teşekkürlerr 🙂

 • Mustafa Karakaya
  Mustafa Karakaya

  İşinize yaramasına sevindim. Daha faydalı paylaşımlarda buluşmak üzere. Takipte kalın 🙂

Comments are closed.