[Toplam: 6   Ortalama: 5/5]

Ne güzel bir ülkemiz var değil mi? Bir tarafından denize girenler, bir tarafında yağmurda ıslanan insanlar. Klimalar hayatımıza yüzyıl önce girdi ve belkide vazgeçmediğimiz en önemli şeylerden biridir şuan. Bunaltıcı sıcaklarda yemek yiyeceğimizi mekanları tercih etme sebeplerimizden biridir aslında.

Yıllar önce mekanların girişinde yazan ‘‘SALONUMUZ KLİMALIDIR” yazılarını hala hatırlayanlar olacaktır.

İçinde bulunduğumuz yaz aylarının vazgeçilmezi olan klimalar, artık her alanda neredeyse bulunmaktadır. Arabalarımızda, ofislerimizde, evlerde, mutfaklarda vs. klimasız mekan kalmadı diyebiliriz. Klimalar her alanda serinlik ve ferahlatıcı bir amaç için bulunmaktadır. Bir çok insan klimanın altında oturduktan sonra, baş ağrısı, hapşırma ve çeşitli rahatsızlıklardan şikayet etmektedir. Herkes ferah ortamlarda çalışmak ister ama klimanın zararları ve hastalıklarda yayabileceğini unutmamamız gerekmektedir. Dışarda sıcaktan terli olarak açık klimanın bulunduğu ortama girmek, klimanın altında durmak halk arasında ”KLİMA ÇARPMASI” olarak adlandırdığımız rahatsızlığa yol açacaktır. Ani sıcaklık değişikleri vücutta gerilme ve tutulmalara yol açmaktadır. Dışarıda sıcaklık kaç derece olursa olsun en ideal ortam sıcaklığı 23/25 arasında olmalıdır. Bazı ortamlarda sıcaklık 16/18 derece arasında tutulmaktadır bu vücut direncinizi azaltır ve dışarıda ki sıcak alana sıktığınızda halsizlik hissi uyandırır. Klimalar ortam havasını soğutur ve sıcah havayı dışarıya atar, odalarınız ve klima kullanmış olduğunuz mekanları sık sık havalandırmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Bir çok kullanıcı arıza ikaz ekranı yanana kadar klimacıya ihtiyaç duymaz, maalesef bu yapılan en büyük yanlışlardan birisidir. Evimizde her alanı temizlerken, her alana farklı parlatıcılar ve ilaçlar kullanırken klimaya neden bakım yapmıyoruz ! Klimalara periyodik bakım gerekmektedir ve bu çok önem arz etmektedir. Arabalarımızın bakımlarını yetkili servislerde yaptırdığımız gibi klimaların da bakımlarını işinin uzmanı firmalara yaptırmakta fayda vardır. Klima bakımları su sıkılarak, filtreler temizlenerek yapılmaz bu bizlerin evde de yapacağız basit ve sürekli yapmamız gereken bakımdır. Klima bakımları klimaların filtreleri sökülerek iç kısımlarının sökülmesi, ilaçlanması, dış ünitenin etrafının temizlenmesi, hava gözeneklerinin temizlenmesi ilaçlanması ve gaz kontrollerinin yapılması sonucunda tamamlanmış olacaktır.

Basitçe klima temizliği nasıl yapabilirsiniz ?

  • KLİMANIN ELEKTRİK ENERJİSİNİ KESİN.
  • KLİMANIN ÖN KAPAĞI SÖKÜN.
  • İKİ ADET FİLTREYİ ÇIKARTIN.
  • SICAK SUYLA YIKAYINIZ.
  • KLİMANIN İÇ KISIMLARI VE HAVA ALAN KISIMLARI SİLİN.
  • FİLTRELERİ GERİ TAKIN.
  • ENERJİYİ VERİP KLİMAYI 24 DERECE ÇALIŞTIRIN.
  • ODANIZI HAVALANDIRIN 10/15 DK HAVALANDIRIN.

Bu basit bir temizleme de olsa odanızın havasının ve klimanın yaydığı havanın değiştiğini his edeceksiniz. Cihazlarınız daha verimli çalışmaya başlayacak ve size daha az elektrik faturası gelecektir.

Detaylı temizlik için uzmanından yardım alın >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir