KariyerÖne Çıkan

Patrondan ZAM istemenin püf noktaları

[Toplam: 6   Ortalama: 3/5]

Ülkemizde para konusu dile getirilmeye çekinilen bir konudur. Para konuşunca konuşan ayıplanır, elinde para tutana para pis olduğu için hemen bırakması tembihlenir. Para konuşmanın tabu olduğunu, para ile ilgili konuları konuşurken utanmanızdan ve sıkılmanızdan hissedebilirsiniz. Paranın pis ve ayıp olduğu motivasyonu ile büyüyen toplumumuzun çalışan kesimi için zam isteme aşaması en sıkıntılı durumlardan biridir.

 

 Zam istemek parayı kazanmaktan daha zahmetlidir.

 

Oysaki hayatımızı kaliteli yaşayabilmek için paraya ihtiyacımız var.
İşveren tarafında zam taleplerinin değerlendirilme süreci ve karşılanma aşaması öncelikle kurumun bütçesi ile ilintilidir. Diyelim ki; çalıştığınız kurumda fırtınaların koptuğu, dar boğaza girildiği dönemlerde zam isterseniz ya da belirli aylarda toplu zam yapan bir işletmede çalışıyorsanız ara dönemde zam talebi ile giderseniz talebinizin olumlu karşılanma ihtimali düşük olacaktır.

Yöneticinizin ya da patronunuzun uygun ve mülayim olduğu bir zamanda sosyallik olan bir altyapı yakalayıp, heyecanınızı geride bırakarak, doğal tavrınıza büründüğünüzde hem ikna edici hem de inandırıcı olacağınızdan olumlu dönüşler alabilirsiniz.

Zam istemeden önce “Ne söylesem etkili olurum” düşüncelerini aklınızdan geçirip hazırlanmanıza gerek yoktur. Hazırlık yapmak yerine, neyi neden isteyeceğinizi belirlemeniz yeterli olacaktır. Örneğin; performansınızla doğru orantı kurarak, “ İşletme benden bunları bunları istedi. Ben bunları fazlası ile sağladım. Dolayısıyla beklentim genel yüzdenin üzerinde olacaktır” düşüncesini aklınızda oturtmak konuşurken daha akıcı olmanızı sağlar. Yani işverene, Dostoyevski’nin de dediği gibi; ” Parasız düşünür; paralı iki misli düşünür.“ görüşünün aşılanması gerekiyor.
Doğru zamanda zam talebinizi yaparken çalışma performansınızı yüksek tutup, neyi ifade edeceğinizi bilerek, uygun ve yapıcı cümleler kurmanız sizi herzaman kısa vadede sonuca götürmese de uzun vadede kesin sonuca götürmesi kaçınılmazdır.
Rest çekmeler, olumsuz tutum ve tepkiler sizi dilediğiniz zamma kavuşturmayacaktır. Kendinizi diğer çalışanlarla kıyaslayıp bunu dile getirmeniz beklediğiniz pozitif etki yerine negatifi etki verecektir.

1999’da Google’ın pazarlama müdürü bugün Youtube’un CEO Wojcicki der ki , “Her şey sürekli değişim halinde. Başarılı olmanın bir kısmı da bizi neyin beklediğini bilmemeyi kabul etmekten ve rahat olmaktan geçiyor.” Rahat olun.

Tags

İrem Karaarslan

İnsan Kaynakları Profesyoneli

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba İrem Hanım,

    Yazınızı büyük bir keyifle okudum. Ben de hem bir çalışan olarak hem de iş veren olarak yazınızda dikkatimi çeken tavsiyeleri değerlendireceğim

    Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close