Başarı HikayeleriBilgi BankasıKişisel Gelişim

Patates Yetiştiriciliğinden Multimilyonerliğe!

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Patates yetiştirerek milyoner olmak mı? Evet, patates yetiştiriciliği ile milyoner olmak, Bu yıl tam 59 yaşına giren William Chase’in oldukça ilginç ve ilham dolu bir hayat öyküsü var. Kendisi milyonerlik basamaklarını patatesler ile tırmanmış birisi, hem de bunu patates yetiştiriciliği ile başarmış.

William henüz 20li yaşlarındayken tam 200bin sterlinlik borç ile babasının patates çiftliğini satın aldı, patates fiyatlarının aşırı iniş çıkışlı olmasından dolayı ve 1992’de oluşan aşırı yağışlar nedeni ile tam 12 yıl boyunca işine randımanlı olarak devam edemedi. Durumların bu şekilde gitmesi yüzünden yaptığı bu işi utanç içinde terk ederek Avusturalya’ya gitti.

Avusturalya Da Tekrar Borçlanarak Tarlasını Geri Aldı

Birkaç ay Avusturalya da kaldıktan sonra tekrar borçlanarak tarlasını icra memurlarından almış ve tekrar üretime başlamış, ancak bu sefer bir fakla. Diğer üreticiler ile anlaşarak onların patateslerini de alarak toplu bir şekilde süper marketlere satmaya başlamış.

Bu gidiş ile belini biraz doğrultmuş olan Chase, son durumlar hakkında şöyle söylüyordu “10 Kamyon patatesten 5 kamyonu geri iade geliyordu, süper marketlerin biz çiftçilere bu şekilde tutumla yaklaşması beni derinden etkiliyor” Chase, daha sonra yaptığı araştırmalar sonucu Cips şirketlerinin iade olarak gelen patatesleri alacağını öğrendi.

Fabrika Kurmak İçin Tüm Araştırmaları Yapmaya Başladı

Chase öğrendiği bu bilgi ile hayatının dönüm noktasını keşfetmiş oldu, onu zenginlik merdivenlerine götürecek kapılar teker teker açılmıştır önünde. Amerika Birleşik Devletlerine gidip, Pennsylvania ve Colorado eyaletinde bulunan cips fabrikalarını ziyaret ederek detaylı bilgi edinmiş, kendi çiftliğinde kurmayı planladığı cips fabrikası hakkında gereken bilgilere sahip olmuştu.

6 Ay İçinde Kendi Şirketini Kurmayı Başardı

6 Ay içinde fabrikasını kurmayı başaran Chase, çiftliğinin adını cipsine vererek üretime başladı ve ortaya “Tyreells” cipsleri çıktı. Güzel çalışmalar ve reklam projeleri ile Tyreells cipslerini kısa sürede devasa bir marka haline getirdi, 2008 yılında fabrikasını tam 40 Milyon sterline sattı.

Patateslerden Votka Üretimine Başladı

Şimdilerde para sorunu kalmayan girişimci Chase,  üretimine devam ettiği patateslerinden votka üretimi gerçekleştiriyor, “Chase Vodka ve William Gins” kendi adını verdiği votkaları satmaya devam ederek gelirine gelir katıyor. Şu an için adı hala multimilyonerler listesinde.

Tags

Halil Kaya

Web Master

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close