EkonomiProjelerTeknolojiYERLİ

PARDUS 17.3 ÇIKTI!

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Pardus işletim sisteminin en güncel sürümü olan Pardus 17.3 yayınlandı. Yeni sürüm ile birlikte gelen en önemli özellik Pardus Mağaza. Artık Pardus Mağazayı kullanarak kolayca yeni uygulama kurabilir, kurulu uygulamaları kaldırabilir, yeni uygulamaları keşfedebilirsiniz. Bunlara ek olarak ayrıca birçok iyileştirme gelmekte.

 

Türkiye’nin ilk yerli ve milli işletim sistemi olma unvanına sahip olan Pardus; bugün yaklaşık 15 yaşında olan, Türkiye’deki kullanıcıların %100 güvenli ve yerli bir tabanda bilgisayar kullanmalarına olanak sağlayan bir girişimdir.

Herkes büyük ihtimalle “Eee madem yerli bir yazılım, peki o zaman pardus ismi nereden geliyor? Ne alaka Türkiye ile Pardus?” diye sorabilir. Hemen meraklı okuyucularımızın sorularını cevaplayalım: Pardus ismi; sadece Anadolu’da yaşayan, yani topraklarımıza ve kültürümüze has olan Anadolu Parsı’nın bilimsel sınıflandırmadaki ismi olan Panthera pardus tullana dan gelmektedir. İşte yazılımın yerliliğini bilimsel ve orijinal bir şekilde yansıtmak isteyen kurucuların aklına böyle bir şey gelmiş ve Anadolu Parsı’nın ismini Pardus işletim sistemi olarak koymuşlar.

 

Pardus’u kim kurdu?

Onu da şöyle izah edecek olursak Pardus; 2003 yılında TÜBİTAK tarafından kurulmuştur. 2003 yılında kurulsa da hemen piyasaya sürülememiştir. 2003 yılında planlanmasına başlanan Pardus; 2005 yılında görücüyle buluşacak duruma gelmiştir ve 2006’ya girmeden, 25 Aralık 2005 tarihinde ilk sürümü piyasaya sunulmuştur.

Ara ara pek çok güncellemesi ve çalışması yapılan Pardus; son güncellemesini 25 Nisan 2015 tarihinde almıştır ve o zamandan beri “kurumsal 5” versiyonuyla hizmetlerine devam etmektedir.

 

PARDUS, Debian GNU/Linux temelli açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. İnternet üzerinden ücretsiz olarak indirilebilmekte ve kolay kurulabilmektedir. Kişisel veya kurumsal kullanımlar için Pardus’un rekabet edebilir ve sürdürülebilir bir işletim sistemi haline getirilmesi için TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde geliştirme ve idame çalışmaları devam ettirilmektedir.

Pardus’un, kamu kurum ve kuruluşları ile KOBİ’lerde kolay yaygınlaştırılabilmesi için kurumsal ihtiyaçları karşılayan açık kaynak kodlu alt projeleri bulunmaktadır. Lider Ahenk Merkezi Yönetim Sistemi, Engerek Kimlik Yönetim Sistemi, Ahtapot Bütünleşik Siber Güvenlik Sistemi, Etkileşimli Tahta Arayüz Projesi (ETAP), ULAKBÜS Bütünleşik Üniversite Sistemi bunların başlıcalarıdır.

Pardus, bir Linux dağıtımı olmanın yanı sıra, kamuda açık kaynak ve özgür yazılımların yaygınlaştırılması, ülkemizdeki açık kaynak / özgür yazılım ekosisteminin geliştirilmesi çabaları ile birlikte bir projeden daha çok bir program haline gelmiştir. Pardus şemsiyesi altında özgün projeler şeffaf bir şekilde geliştirilerek özgür yazılım dünyası ile paylaşılmaktadır.

 

Daha fazla bilgiye http://www.pardus.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Emre ALABAŞ

Düz Adam Yerli takıntılı. emre@yetita.com

İlgili Makaleler

İlginizi Çekebilir

Close
Close