[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

 

Online iş görüşmesi, pandemi ile beraber yaygınlaşmıştır. Herkesten izole olarak yaşamaya çalıştığımız pandemi sürecinde, iş görüşmeleri de online bir şekilde gerçekleştirilmeye başlamıştır. Hal böyle olunca da akıllarda pek çok soru belirmiştir. Online iş görüşmesinde ne giyilir? Yüz yüze yapılan iş görüşmelerinden farkı nedir veya online iş görüşmesi soruları nelerdir gibi sorular merak konusu olmuştur.

Dijital ortamda yapılan görüşmelerin avantajları olduğu gibi dezavantajları da olabilmektedir. Tıpkı eğitimde olduğu gibi insanların iletişim kurarken yüz yüze olması, iletişim açısından çok daha sağlıklı olmaktadır. Sanal ortamlarda kurulan iletişimlerde bazı aksaklıklar olabileceği gibi kendini çok daha hızlı bir şekilde ifade edebilmek de gerekmektedir.

 

Online İş Görüşmesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Online İş Görüşmesinde Nelere Dikkat Edilmeli?
Online İş Görüşmesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Pek çok insan yıllardır hayal ettiği işe kavuşabilmek için iş görüşmesi gibi stresli süreçlerden geçmektedir. Zaten stresli ve zorlu bir süreç olan iş görüşmeleri, pandemi döneminde online bir şekilde yapılmaya başlamıştır. Dolayısıyla bilinmeyenle karşılaşmanın heyecanı ve stresi de hayli hissedilir olmuştur.

Ancak tüm iş görüşmelerinde geçerli olan temel kural, kişinin kendini daha güzel ifade edebilmesi için rahat hissetmesidir. Ev ortamında yapılan bu görüşmelerin en önemli avantajı da tam olarak budur. Kendinizi rahat hissettiğinizde ifade yeteneğinizi daha etkili bir şekilde kullanabilmeniz büyük fayda sağlayacaktır.

Çoğu insan için hayati önem taşıyan online iş görüşmesi hakkında dikkat edilmesi gereken en önemli altın kuralları yazımızda bulabilirsiniz…

 

1. Kamerayı Doğru Ayarlamak

 

Kamerayı Doğru Ayarlamak
Kamerayı Doğru Ayarlamak

 

Öncelikle her şeyden önce yapılması gereken ilk şey, görüntüyü doğru ayarlamaktır. Bunun için görüşme öncesinde bir deneme yapılması faydalı olacaktır. Göz yorucu bir arka plan seçmemek, ses kalitesi denemesi yapmak ve ışığın geliş yönünü doğru ayarlayabilmek oldukça önemlidir. Online iş görüşmesi esnasında artı puan kazandıracak bu ayarlamaların yapılması sizi bir adım öteye taşıyacaktır.

 

2. Doğru Kıyafet Tercihi Yapmak

 

Doğru Kıyafet Tercihi Yapmak
Doğru Kıyafet Tercihi Yapmak

 

Tıpkı yüz yüze yapılan iş görüşmelerinde olduğu gibi, online olarak yapılan iş görüşmelerinde de kıyafet seçimi büyük önem taşımaktadır. Görüşmeye başladığınızda karşı tarafın ilk izlenimlerini oldukça etkileyen kıyafet seçimi göz ardı edilmemelidir. Ev ortamında yapılan online iş görüşmesi, yalnızca dijital platformda gerçekleşen gerçek bir görüşmedir. Bu nedenle karşı tarafı etkileyebileceğiniz, göz yormayan ve şık kıyafetler tercih etmeniz önemlidir.

 

3. Kameraya Bakabilmek

 

Kameraya Bakabilmek
Kameraya Bakabilmek

 

Sanal ortamda yapılan görüşmelerin dezavantajlarından biri olan kameraya bakamama durumu dikkat edilmesi gereken bir konudur. Yüz yüze iletişim için esas olan göz kontağı kurmak, dijital platformda kameraya bakabilmek olarak şekil değiştirmiştir. Bu nedenle görüşme esnasında farklı yerlere bakmamak, başka şeylerle ilgilenmemek ve karşı tarafı etkileyebilmek için kameraya bakılması gerekmektedir.

 

4. Ev Halkını Haberdar Etmek

 

Ev Halkını Haberdar Etmek
Ev Halkını Haberdar Etmek

 

Online iş görüşmesi yapan hemen herkesin korkulu rüyası, arka planda istenmeyen durumların gerçekleşmesidir. Arka planda görüşmeden habersiz birilerinin olması sosyal medyada da oldukça fazla espri konusu olmuştur. Bu nedenle mutlaka, evde yaşayanların görüşmede olduğunuzdan haberi olmalıdır.

Bunun yanı sıra görüntü dışında bir de ses gelme olayı vardır ki bu da oldukça korkunçtur. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için sessiz bir ortamda yalnız başına bir görüşme yapılmalıdır.

 

5. Söyleyeceklerini Önceden Ayarlamak

 

Söyleyeceklerini Önceden Ayarlamak
Söyleyeceklerini Önceden Ayarlamak

 

Son altın kural da, online iş görüşmesi avantajlarından biri olan söyleneceklerin ayarlanmasıdır. Bunun için kamera açısının görmediği bir noktaya, unutmak istemediğiniz şeyleri yazarak koyabilir, fark ettirmeden yardım alabilirsiniz. Kendinizle ilgili anlatmak istediğiniz konularda ya da bu işle ilgili görüşlerinizi anlattığınız kısımları rahatlıkla aşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir