Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İnternetten alışverişin daha da yaygınlaştığı pandemi döneminde birçok kişi yaptığı alışverişin ne kadar güvenli olduğunu merak ediyor. Bu konuda gerçekten bilgi sahibi olmak isteyenler ve yaptığı alışverişin ne kadar güvenli olduğunu merak edenler, online alışveriş güvenliği nasıl sağlanır sorusunun cevabını internet üzerinden birçok kaynaktan araştırmaktadır.

İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

İnternetten güvenli alışveriş yapmak için birçok yöntem bulunmaktadır. Online alışveriş ne kadar güvenli sorusuna cevap bulmak için bazı konulara dikkat etmek gerekmektedir.

1.      Bilindik İnternet Siteleri Üzerinden Alışveriş Yapmak

İnternetten alışveriş yapılırken en dikkat edilmesi gerekenlerden biri de herkes tarafından bilinen ve sıkça kullanılan alışveriş siteleri üzerinden alışveriş yapmaktır. Adı yeni duyulan veya hiç duyulmayan bir internet sitesi üzerinden alışveriş yapmak bilgilerin çalınabilmesine sebep olabileceği gibi daha birçok olumsuz duruma sebebiyet verebilecektir.

Online güvenli alışveriş siteleri araştırılarak internetten alışveriş tercih edilmelidir.

2.      Çok Ucuz Ürünler Olan Sitelerden Alışveriş Yapmamak

Firmalar satmak için ürünlerini alırken belli bir bedel ödeyerek alırlar. Bu ürünleri internette satışa koyarken yine üzerine belli bir kar payı koyarlar ve dolayısıyla bir piyasa fiyatı belirlenir. Her ürün ortalama bir fiyat ile satışa konulur.

Bazı internet sitesi ürünlerini ortalama piyasa fiyatının altında satışa koymaktadır. Bu durum şüphelenilmesi gereken bir durumdur. Çünkü herkes kar elde etmek için satış yaparken, maliyetinin altında ürün satışı yapılması, o satışı yapan sitenin güvenlik sorunları olabileceğini ortaya koymaktadır.

3.      Ortak Bilgisayar Kullanımı Yapılan Yerlerden Alışveriş Yapmamak

Online alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de ortak bilgisayar kullanımı yapan yerlerden internet alışverişi yapmamaktır. Online alışveriş yaparken kullanılan bilgiler bilgisayar sistemine kaydolabilmektedir.

İş yeri, internet kafe gibi birçok kişinin aynı bilgisayar üzerinden işlem yapması, bilgisayarda kaydolan bilgiler çalınmasına neden olabileceğinden güvenli bir yöntem olmamaktadır.

4.      Şifreleri Sık Sık Değiştirmek

Online alışveriş güvenliği sağlamanın en önemli yollarından biri de, internetten alışverişi yapılan sitede kullanılan şifresinin sık sık değiştirilmesidir. Mümkün olduğunda karmaşık bir şifre belirlemek, doğum tarihi gibi bilgileri şifre olarak kullanmamak gerekmektedir.

5.      Satış Sözleşmelerini Okumak

Online alışveriş yapılırken satıcı tarafından sisteme yüklenen satış sözleşmesi alışveriş esnasında onaylanmaktadır. Alışverişin daha güvenli olması açısından mutlaka bu sözleşmelerin okunması gerekmektedir.

6.      Satıcı Bilgilerini Kontrol Etmek

Online alışveriş yapılırken ürün alınmak istenen satıcının bilgilerinin kontrol edilmesi, mümkünse aranarak bilgi alınması gerekmektedir. İletişim bilgileri net olmayan satıcılardan alışveriş yapmak güvenli olmayacaktır.