Çözüm Merkezi

Natro Yeni Sistemde WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

Natro hosting paketleri içerisinde, birçok hazır uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalardan en çok kullanılan hazır web sitesi uygulaması ise; WordPress’dir. Bu yazımızda, WordPress kurulumu işlemini, web siteniz için nasıl kolayca gerçekleştirebileceğinizi ve şifrelerinizi nasıl oluşturabileceğinizi sizlerle paylaşacağız.

WordPress kurulum işlemini, Linux platformunda sunulan cPanel üzerinden gerçekleştireceğiz. Kurulum yapabilmek için öncelikle Natro müşteri panelinizden Hosting Yönetimi > Web Hosting Hesapları > İlgili hosting “Yönet” > Kontrol Paneline Bağlan butonu ile CloudPanel’e erişim sağlıyoruz.

Yeni bir web alanı oluşturmadan önce alan adınızı Araçlar > DNS Yönetimi > Yeni Alan Adı Eklemenüsünden eklemeniz gerekmektedir. Bu işlemin ardından Web Alanı Yönetimi > Yeni Web Alanıoluştur butonuna tıklıyoruz. Yeni web alanı oluştururken WordPress kuracağımız için, platformu Linux, kontrol panelini de cPanel olarak seçiyoruz ve web alanını oluşturuyoruz. WordPress PHP tabanlı bir site olduğu için, Windows Platformunda kurmanız halinde zaman içerisinde uyumsuzluk veya performans sorunları yaşamanız olası bir durumdur.

Oluşturduğumuz web alanını yönetmek için üstte yer alan ekran görüntüsünde de görebileceğiniz üzere Web Alanı butonuna, sonrasında açılan menüden Yönet butonuna tıklıyoruz. Bu işlem sonrası karşımıza gelecek olan pencereden cPanel’e Bağlan linkine tıklıyoruz.

Bu seçiminizin ardından cPanel ana sayfasına ulaşacaksınız. Bu sayfanın en altında yer alan Web Aplications bölümünü bularak, sağ tarafta bulunan “daha fazla görüntüle” linkine tıklıyoruz.

Açılan sayfada, tüm uygulamaları görebilirsiniz. Buradan İçerik Yönetim Sistemleri bölümü altından WordPress uygulamasına tıklıyoruz. Bu işlemin ardından aşağıdaki gibi, WordPress sayfası görüntülenecektir.

Bu ekranda sağ üstte yer alan “bu uygulamayı kur” butonuna tıklıyoruz. Ardından aşağıdaki gibi bir kurulum formu sayfası kaşımıza çıkıyor. Bu alanda en üst kısımdan WordPress kurulumu yapacağımız alan adını seçiyoruz ve hemen altında yer alan dizin kısmını boş bırakıyoruz.

İlgili ekranın devamında yer alan “Ayarlar” alanında WordPress sitenizin yönetici ekranına erişim sağlayabileceğiniz “kullanıcı adı”, “şifre”, “yönetici e-posta adresi” ve “site başlığı” alanlarını dolduruyoruz. Bu aşamada dilerseniz yönetici şifresi alanının karşısında yer alan”oluşturmak” butonuna tıklayabilir ve güçlü bir şifre oluşturabilirsiniz.

Formu doldurduktan sonra, en alt sağ tarafta bulunan “Kur” butonuna tıklıyoruz ve yaklaşık 1-2 dakika içerisinde kurulum işlemi tamamlanmış oluyor.

Kurulum sonrası karşınıza gelecek olan ekranda WordPress sitenizin ana sayfa ve yönetim paneli adreslerini görebilirsiniz. Bu ekrandan dilerseniz admin şifresini değiştirebilir ya da wp-admin’e (WordPress Yönetim Paneli) direkt olarak erişebilirsiniz. Sitenizin veri tabanı bağlantı bilgilerine ise; Dosyalar ve Masaları Bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bu bölümden ayrıca sitenizin yedekleme ve geri yükleme işlemlerini yapabileceğiniz menüye de erişebilirsiniz. Artık kurulumu tamamlanmış olan WordPress’in WP-ADMIN (yönetim paneli) ekranına erişerek sitenizi yönetmeye ve içeriklerinizi yayınlamaya başlayabilirsiniz.

Daha sonra; cPanel ana sayfasından tekrar en üstte bahsettiğimiz gibi Web Aplications > daha fazla görüntüle > İçerik Yönetim Sistemleri > WordPress menü yolunu izleyerek mevcut kurulu WordPress sitelerinize ve üstte bahsettiğimiz ekrana erişebilir, yeni kurulum işlemi yapabilirsiniz.

Standart web hosting hizmeti sahibi (cPanel) kullanıcılarımız bu yöntem ile dakikalar içerisinde herhangi bir FTP programına gerek duymadan ve veritabanı ayarları ile uğraşmak zorunda kalmadan, sitelerini kurabilirler.

Natro.com

Tags

Hamza EROL

E-Ticaret Danışmanlığı, WordPress Web Tasarım, Kurumsal Kimlik ve Web Danışmanlığı yapmaktayım. Aklınıza takılan bir soru olursa hamza@ayrim.net adresine mail gönderebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Close