Natro Kurucularından Tolga KABAKCI ve Hüseyin CAYMAZ Röportajı

Kimdir?, Röportaj, Teknoloji
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Türkiye Web Hosting Sektörünün en köklü firmalarından biri olan Natro’nun 15 yıl önce başlayan hikâyesinden ve kuruluş yıllarından bahseder misiniz?

Tolga KABAKCI : Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Elektrik Mühendisliği okurken, aynı zamanda bir yazılım şirketinde part-time olarak çalışıyordum. Bu alanda kendimi geliştirirken, aynı dönemde artan internet cafe’lerin de etkisiyle, bir internet cafe programı hazırladım. Adını da Natro Cafe olarak belirledim. Bu süreçte Hüseyin Caymaz ile tanıştık ve ilerleyen dönemde ortak olduk.
Tanışmamızın üzerinden birkaç yıl geçtikten sonra, ortak bir projeye başladık. O dönem tam da 2001 krizi öncesiydi. O sıralar iş yaptığımız şirketler sebebiyle, sık sık Taksim’e gidip geliyorduk. Bu yüzden Taksim’de bir ofis kiralayarak birlikte çalışmaya başladık ve sonunda çok güzel, cumbalı bir ofis tuttuk. Başlangıçta çeşitli web projeleri alarak bunlar üzerine çalışmaya başladık. Bu çalışmalar için HelpClick adındaki online destek projesi için hazırladığımız ve Efes Net’te barınan bir sunucuyu kullanıyorduk.

Hüseyin CAYMAZ : Bu dönemde cizgitasarim.net adlı web sitem üzerinden hosting hizmeti sunmaya başlamıştım. Tolga KABAKCI ‘ya “Hosting işi yapalım mı?” dedim. HelpClick için hazırladığımız sunucu boş duruyordu; bu yüzden başlangıçta, çalışmalarımız için onu kullanmaya karar verdik.

Tolga KABAKCI : Ben bu aşamada Hüseyin CAYMAZ ‘a “Yapalım; ama her siparişte süreçler manuel işlemesin.” dedim. İşte o zaman, aslında şirketin temelindeki felsefe ortaya çıktı: Her şey otomasyon içerisinde olacak, müşteri işlemlerini kendisi gerçekleştirebilecek ve bu süreçte başka bir kişiye olabildiğince az ihtiyaç duyacak. O zamanlar Türkiye’de “anında hosting” diye bir tabir yoktu; ilk hayata geçiren biz olduk. Müşterilerimizin mail oluşturma, ftp şifresi değiştirme gibi basit işlemleri kendilerinin yapabileceği bir kontrol paneli hazırladık. Benim Natro Cafe projemden kalan www.natro.com alan adını kullanmaya karar verdik. Sunucuda da düzenleme ve optimizasyonlar yaparak, gerekli servisleri yükledik ve 1-2 ay içerisinde hazırlıklarımızı tamamladık.

Zaman içerisinde ilk satışlar gelmeye başladı ve biz de biraz daha üzerine gittik.Sonrasında gerçekten çok emek sarf ettik; iki ortak çok çalıştık. İlk 5 yıl, yazılımların ve altyapının geliştirilmesinin yanı sıra, bütün telefon desteklerini de bizzat biz veriyorduk. Ayrıca, hemen hemen kazancımızın tamamını işi geliştirmeye yatırdık. Natro’nun Sektördeki uzun geçmişine baktığınızda, hosting sektörünün gelişimi paralelinde, firmanızın gelişim ve değişim süreçlerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Bundan 10 yıl öncesi için, dünyadaki (özellikle Amerika) ve ülkemizdeki hosting sektöründen ayrı ayrı bahsetmek gerekir.

O zamanlar henüz ülkemizde internet erişimi yaygın olmadığı için, hem talep hem de arz anlamında Avrupa ve Amerika’nın gerisindeydik. Birkaç firmanın öncülüğünde, daha çok kurumsal müşterilere hitap eden bir sektör vardı. Türkiye’de Veri Merkezi imkânları kısıtlı ve yüksek maliyetliydi. Ayrıca, sektöre hâkim insan kaynağı da yok denecek kadar azdı. Dolayısıyla, dünya ile benzer fiyatlarda ya da özelliklerde hizmet üretmek, çok zor hatta bazı durumlarda
imkânsızdı. Beraber başladığımız birçok firma gibi biz de, teknolojik gelişmeleri yakından takip ettik. Yatırımlarımızı, doğru zamanda doğru noktalara yaptık. Ülkemizde oluşan hızlı talep ve ulusal telekomünikasyon altyapısındaki gelişmeler, yüksek bir ivmeyle gelişmemizi sağladı. Artık bugün geldiğimiz noktada, dünya standartlarında hizmet verebiliyoruz.

Natro’nun bugünkü kullanıcı sayısı ve hizmetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
Hüseyin CAYMAZ : Şu an kayıtlı 210 binin üzerinde kullanıcımız var ve bu sayı her geçen gün artmakta. 150 bine yakın web sitesi yönetiyoruz ve bu rakamlarla, Türkiye hosting sektöründe en fazla web sayfası barındıran firmayız. Ayrıca, kullanıcılarımızın 2 bin 500’e yakın kiralık sunucusu ve 350 binden fazla alan adı mevcut. Alan adı, Hosting, Sunucu ve Güvenlik Hizmetlerini, değişen zaman ve ihtiyaca göre uyarlamak için, teknolojimizi sürekli yeniliyor ve geliştiriyoruz. Aynı zamanda bu hizmetlere ek olarak, Backorder, Yedekleme, Marka Patenti gibi, gerek bireysel gerekse kurumsal kullanıcılarımızın işine değer katacak farklı yan hizmetler de veriyoruz. Kullanıcı ihtiyaçlarına göre şekillendirilmiş ve onların işini kolaylaştıracak daha farklı hizmetleri, önümüzdeki dönemde de sunmaya devam edeceğiz.

Natro, kendi veri merkezine ve sunucularına sahip bir hosting firması olarak faaliyet gösteriyor. Veri merkezinizde ve hosting yönetiminde kullandığınız teknoloji altyapısı & donanımlar hakkında bilgi alabilir miyiz?
Hüseyin CAYMAZ : Natro, toplam 1500 m²’lik kapalı bir alanda hizmet veriyor. Bu alanının 400 m²’sini veri merkezi olarak kullanıyoruz. Veri merkezimizde, 500 kW arttırılabilir enerji altyapısına sahibiz ve iki farklı iklimlendirme tipi model alınarak tasarlanmıştır. Veri merkezinin bir bölümü ortam soğutma modelinde çalışacak şekilde yapılandırılmış, diğer bölümü ise sıcak-soğuk koridor modeline sadık kalınarak dizayn edilmiştir. İnternet altyapımız TTnet, Seabone, Borusan Telekom, Metro Ethernet ve peering şebekeleri üzerinden sağlanmaktadır. Tüm aktif network altyapısı, barındırma hizmeti ön planda tutularak tasarlanmış ve desteklenmiştir. Türk Telekom Gayrettepe ile Mecidiyeköy Veri Merkezimiz arasında 10 Gbit/sec kapasiteli fiber optik bağlantı bulunmaktadır. Aynı şekilde Seabone ve Borusan Telekom omurga merkezlerine, yedekli 10 Gbit/sec kapasitede fiber optik bağlantı aktif olarak çalışmaktadır. Ayrıca Türkiye’de faaliyet gösteren diğer tüm büyük servis sağlayıcılarla peering bağlantıları aktifleştirilmiştir.

Son Güncelleme: 12.12.2017

Natro Hosting dergiden alıntı yapılmıştır.