Kişisel Gelişim

Müzikle İyi Hissetmek Mümkün

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlk insandan beri karmaşık ruh hallerinde zihni rahatlatmak için çeşitli nesneler ve teknikler üreterek seslere hükmedip, estetik ve haz boyutunu arttırma yönünde çalışmalar yapılmaktadır.

Günlük yaşamınızda, sokakta ya da evde hoşunuza gitmeyen seslere maruz kalırsınız ve onları duymazdan gelirsiniz. Bu da sizin sesle olan ilişkinizin çoğunlukla bilinçsiz oluştuğunu göstermektedir.

Ses uzmanları sesin Psikolojik, Fizyolojik, Bilişsel ve Davranışsal olmak üzere insanı her zaman etkileyen dört ana yönü bulunduğunu öne sürmektedir.

İnsanın şimdiye kadar ruhsal durumunu en çok etkileyen ses, sanat dalı olduğu kadar bilim dalı da sayılan “Müzik”tir. Müzik, insan ya da çalgı seslerinin belli bir biçimsel güzellikte, duygularda anlam yaratan düzenlemelerle biraraya getirilmesidir. İlkel insanın doğadaki sesleri taklit etmesiyle başlayıp günümüzdeki modern haline kadar bir hayli yol kat etmiştir. Dinlediğiniz müziğe göre hüzünlenebilir, kendinizi mutlu hissedebilirsiniz. Müzik sesine doğadaki sesler de eklenebilmektedir. Kuşların cıvıldaştığı yerlerin güvenli yerler olduğu algısı yüzyıllardan beri insanda oturmuştur. Mesela kuş cıvıltIlarının olduğu yerleri hayal ederseniz, güvende olma hali size kendinizi iyi hissetirecektir. Seçilen müziğin temposunun da sağlığınız üzerinde önemli bir rolü vardır. Yavaş müzik dinlerken nabzınız ve solunumunuz da yavaşlar. Hareketli müzikle ise tam ters etki görülür.

Şiddetli bir alarm sesine maruz kaldığınızda bedeniniz istemsiz olarak fiziksel baskı altındayken daha çok üretilen kortizol hormonunu salgılamaya başlayacaktır. Kortizol; stres ve fiziksel gerginliğe neden olan bir duygu haline sokar. Bahsedilen ilk örneğin tam tersi yağmur sesi, dalga sesi, ney sesi, çocuk gülüşü vb. sesler duyduğunuzda ise vücudunuzun rahatladığını hissedeceksiniz. Ölçümlere göre bizi rahatlatan sesleri dinlediğimizde sakinleşiriz ve istirahatte olma, stresten uzak ve tatilde olma hissiyatına kapılabiliriz.

Zihin aldığı bilgiyi etkin bir biçimde işler ve onu yeni biçimlere, sınıflamalara sokar. Çalışma ortamınızda hoşunuza gitmeyen ve engelleyemediğiniz uğultu ya da yüksek sesler karşısında kendinizi daha iyi hissetmek için imkan dahilinde kulaklık takma isteğiniz bilişsel etki neticesinde oluşur. Bu tepki motivasyonunuzun sürdürülebilirliği için verilebilecek en doğru tepkilerden biridir.

Araba sürerken yüksek sesli ve ritim artışının olduğu bir müzik dinliyorsanız hızınızda yükselme olması kaçınılmazdır. Müzik aynı zamanda pazarlamada da kullanılan bir sanat dalı olduğu için alışveriş anında daha çok alışveriş yapmanız ya da bulunduğunuz mağazayı terketmeniz sesin davranışsal etkisini ortaya koymaktadır. Hoşunuza giden sesler duyduğunuzda o seslere yönelirsiniz. Sizi rahatsız eden sesler karşısında ise o sesin olduğu noktadan uzaklaşmak istersiniz. Elinde uzaklaşma imkanı olmadan istemediği türde seslere ve gürültüye maruz kalan insanların sağlıklarına zarar vermektedir.

WoIfgang Van Goethe’nin “GeneIIikIe kokuIarda hatıraIar uyandırma gücü oIduğu söyIenir, müzik ve şarkı da aynı şekiIde bu yönde etki eder. “ sözüyle müziğin hatıralarda yolculuk etme gücünü unutmamak gerekir.

Sağlıklı kalmak ve verimli yaşamak için seslere karşı bilinçli hareket edip, ruhumuzu ses ile beslemeliyiz.

Müzik bize hoş ve eğlenceli bir zaman geçirme aracı gibi gözükse de asıl önemi, insanı canlı tutan ve vücudunda kesintisizce akan bir özellik taşımasıdır. -Sufi Inayat Khan

İrem Karaarslan

İnsan Kaynakları Profesyoneli

İlgili Makaleler

İlginizi Çekebilir

Close
Close