Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 5]

SEO Faktörlerini Anlatmadan Önce Mustafa DURNA’yı Kimdir? Biraz Tanıtır Mısınız?

 

Tabi, Mustafa DURNA Üsküdar doğumlu olup 2015 yılından bu yana Dijital Pazarlama sektöründe bir çok markaya hizmet vermiştir. Sektöre bir kitap sayesine atılarak çeşitli ajanslarda büyük markalara hizmet verme fırsatlarını yakaladım ve bunları da en iyi şekilde değerlendirdim.

 

Dijital Pazarlama sektörüne ilk önce 2015 yılında SEO üzerinden yani Arama Motoru Optimizasyonu ile başladım fakat günümüzde teknoloji git gide artış gösterdiği için çağa ayak uydurmamız gerektiğini düşündüm ve işime 360 derece yaklaşmaya karar verdim.

 

360 Derece Derken Neyi Kastettiniz?

Dijital pazarlama sektörünün bir çok kanalı bulunuyor bunlar; SEO, Google Ads, sosyal medya reklamları, YouTube reklamları, e-posta pazarlaması vb. Geçmişte bu kanallar arasında sadece SEO ile ilgilenirken şuan diğer kanallarda hizmetler sağlıyorum. Bu da beni işimde başarılı yapmanın yanı sıra kariyerimi ilerletiyor.

 

Direkt Konuya Geçmeden Önce SEO Nedir? Biraz Bahseder Misiniz?

 

SEO, Search Engine Optimization yani Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Web sayfalarınızı Google’ın istediği gibi yapmanız halinde belirli kelimeleriniz arama sonuçlarında üst sıralarda çıkar bu sizin ve markanızın daha fazla bilinirlik sağlayıp dönüşüm getirmesini sağlar.

 

SEO = Kullanıcı Deneyimi mantığı ile ilerlemeniz halinde hem Google botlarını hemde müşterilerinizi sitenizde mutlu etmeniz gerekiyor. Eğer bunu başarırsanız siteniz daha fazla trafik ve kazanç getirir.

 

Son olarak SEO’nun site içi SEO ve site dışı SEO olarak ikiye ayrıldığını belirtmek isterim.

 

Mustafa Bey En Önemli SEO Faktörlerini Kısaca Anlatır Mısınız?

 

  • Kaliteli İçerik Yaratmanız Gerekiyor.

 

Google nezdinde kaliteli olduğunuzu anlatabilmeniz ve gerçekten güzel hizmet sağladığınızı belirtmenizin en iyi yolu kaliteli içeriktir. Eğer içerikleriniz kopya ve yeteri kadar bilgili değilse kullanıcılarınız sitenizi beğenmeyecek bu da yetmediği gibi Google sizi ödüllendirmeyecektir.

 

Dijital pazarlama sektöründe bunun ile alakalı hatta bir söz var; İçerik Kral’dır.

 

  • Alakasız Başlık ve Açıklamalar

 

Tıklama oranınızı etkileyecek ve kullanıcıları etkileşime geçirecek başlıklar kullanın. Yinelenen başlık ve açıklamalardan kaçının. Marka isminizi title ve description etiketlerinde kesinlikle geçiriniz.

 

  • Sitenizi Mobil Uyumlu Yapın

 

Günümüzde artık hepimiz mobil üzerinden alışveriş yapıyoruz veya web sitelerinde geziniyoruz bu yüzden sitenizi kesinlikle mobil uyumlu yapmanız gerekiyor.

 

  • Sayfaların Yüklenme Sürelerini Arttırın

 

Genci yaşlısı hepimiz artık sabırsız bireyleriz bu yüzden sayfalarınızın hızlı açılması ve tüm dosyaların kesintisiz yüklenmesine özen gösterin.

 

  • Sitenizi Taranabilir Hale Getirin

Arama motoru botları sitenize girdiği zaman sitemap.xml dosyanızı tarar ve buradan sayfalarınızı takip eder sitemap.xml dosyanızı taranabilir hale getirin. 404 hatası olan sayfaları barındırmayın ve dinamik yapıda oluşturun.

 

SEO faktörleri aslında say say bitmez 100’den fazla site içi ve site dışı faktörleri bulunuyor.

 

Mustafa Bey, Kısa Bilginiz İçin Teşekkür Ederiz.

 

Ben teşekkür ederim. SEO, Google Ads hatta dijital pazarlama hakkında içeriklerime mustafadurna.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

One Reply to “Mustafa DURNA’ya: Siteleri Etkileyen SEO Faktörlerini Sorduk.”

  • Dijital Pazarlama Ajansı
    Dijital Pazarlama Ajansı

    Dijital pazarlama alanında aydınlatıcı bir yazı olmuş.

Comments are closed.