MTA Fay Hattı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bilgi Bankası, Yardım
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Ülkemizde son zamanlarda yaşanan depremler ve bu depremlerin ölümlerle sonuçlanması, kişilerin evlerinin altından fay hattının geçip geçmediğinin merak etmesine neden olmaktadır. Bu konuda MTA fay hattı sorgulaması nasıl yapılır sorusuna cevap olarak bazı uygulamaların yapılmasıyla evlerin altından fay geçip geçmediğini öğrenmek mümkün olabilmektedir.

Fay, yeryüzündeki levhaların birbiriyle sürtünme yaşayarak ters yönde hareketi sonucu oluşan kırılmalar demektir. Ülkemiz önemli fay hatları üzerinde olması nedeniyle sık sık depremler yaşanmaktadır. Özellikle fay hattının diri olduğu geçtiği bölgeler ve bazı iller bu depremlerden oldukça fazla etkilenmektedir ve bu bölgelerde kayıplar oldukça fazla olmaktadır.

MTA Fay Hattı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Evlerinin altından fay hattının geçip geçmediğini öğrenmek için AFAD ve MTA, e devlet sistemi üzerinden bunun sorgulamasının yapılabilmesi sağlamaktadır. MTA fay hattı sorgulama işleminin yapılabilmesi için e devlet şifresine sahip olmak gerekmektedir. E devlet şifresi olmayanlar PTT’ye kimlikleriyle birlikte giderek belli bir ücret karşılığında e devlet şifresi alabileceklerdir.

E devlet şifresi olan kişiler https://tdth.afad.gov.tr internet adresine şifreleri ve T.C Kimlik numaraları ile birlikte girerek bulundukları bölgenin koordinatı ve adreslerini girdikleri taktirde bu bilgilere ulaşabileceklerdir.

E devlet üzerinden sisteme giriş yaptıktan sonra Türkiye Deprem Tehlike Haritası ekrana gelecektir. Açılan ekran üzerinden sol üst köşede yer alan adres sorgulama linki tıklanmalıdır. Açılan ekrandan il, ilçe, köy ve mahalle bilgileri girilerek bulundukları yerin risk haritasına ulaşmak çok daha kolay olacaktır. Bilgiler MTA fay hattı sorgulama e devlet ile öğrenilebilmektedir.

Yaşanan depremlerin ardından çoğu kişi tarafından deprem anında acil toplanma alanlarının nereler olduğu merak edilmektedir. Bu uygulama ile deprem riskinin olduğu yerler belirlenmekle birlikte acil toplanma alanlarının nereler olduğu da öğrenilebilecektir. MTA fay hattı sorgulama ekranı ile bu bilgilere kolaylıkla ulaşılabilecektir.

Türkiye’de bazı iller üzerinden fay hattının geçiyor olması bu bölgelerde risklerin daha fazla olmasına neden olacaktır. Dolayısıyla riskli illerde daha fazla tedbir almak gerekmektedir. Alınan tedbirler çerçevesinde güçlendirmeler yapılarak ve bazı yapılar yıkılıp yerine tekrar yenileri yapılarak olası durumlardan en az zararla çıkılması amaçlanmaktadır.

Bir cevap yazın