Kariyer

Mızıkçılığı bırakıp işine odaklan!

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

“Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse Micheangelo’nun resim yaptığı, Beethoven’ın beste yaptığı veya Shakespeare’in şiir yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürün ki, gökteki ve yerdeki herkes durup, burada dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş desin.” Martin Luther King

Bu sözün içinde o kadar güzel ve isabetli bir anlam yoğunluğu var ki; aslında tek başına içsel motivasyonumuzun yükselmesi için yetebilecek, bana göre uyulduğu takdirde dünyayı değiştirebilecek gücü olan bir aforizma.

Şimdi öğrencisin, söylene söylene okula gidiyorsun; ne öğrenebileceksin de, sonrasında insanlığa katma değer katacaksın? Bilgi bilgidir, at cebinde bulunsun. Özel sektörde çalışan ofis insanlarının en çok sızlanan kesimde oldukları malum. Madenciler kömür taşır, bu kadar söylenmez. Doktorlar sabaha kadar uyumaz, nöbet tutar; bu kadar söylenmez. Öğretmenler yüzlerce ergenin içinde gürültüyle, tozla mücadeleye girer, ses etmez. Özetle avukatı, bilim adamı, çöpçüsü, kağıt toplayıcısı da bu kadar söylenmez.

Sabah gelirsin sıcacık ofisine girersin, kahveni çayını alırsın, masanın başına geçersin.  Para kazanacaksın ofis insanı, şehirde yaşıyorsun. Şehirde hayatta kalabilmek için çalışmak zorundasın. Kendine ait bir işyeri açamadıysan, serbest meslek erbabı olamamışsan ağlama, işini en iyi şekilde yapmaya çalış, tadını çıkar.

Senin esas sorunun ne biliyor musun? Üretim tatminsizliği, bugün insanlık için bir katma değer katmamış olmak. Birinizin, ben de gece gündüz çalışıyorum, kafamı işten kaldıramıyorum dediğini duyar gibiyim. 15 Yıllık deneyimim bana gösterdi ki; aşırı çalışıyorsan ve çalıştırılıyorsan kesin orada ters giden birşeyler var. Hemen kendini toparla, toparlayamıyorsan arkana bakmadan uzaklaş.  “Dünyayı değiştirmek istiyorsan, kendinden başla” bir dön kendine bak. Sonra dışarıdan bir gözle kendine baktır, sana yapıcı eleştiri yapacak, güvendiğin birine kendini sor. Fiziksel anlamda nasıl kendimizi dışarıdan bakan birinin gördüğü gibi göremiyorsak, karakteristik manada da bir sor bakalım, dışarıdan nasıl görünüyorsun. Aklını başına al ve kendini motive et. Sen seçmedin mi burada olmayı bir şekilde? Seçimlerinin bedelini ödeyen kurban psikolojisine girme. Övün, çalış, üret.

Söylediklerim hiç mi iyi gelmedi ağlayan ofis insanı? Elinde ofiste çalışmaktan başka çare yok mu?

Soğukta tersanede çalışanları bir aklına getir, sabaha kadar uyumadan nöbet tutan hemşireleri, gece eğlence mekanlarından arta kalan eğlence artıklarını süpürenleri, tarlada hasat yapanı, ağaç dikeni, bahçe biçeni, fabrikada tütün saranı, geceden sabaha haber peşinde koşan savaş muhabirini, mahkemede kalem kıranı, 18 saatlik ameliyattan çıkan bütün ekibi, yangına koşanı, hırsız kovalayan polisi.

Hepimiz bu sistemin bir parçasıyız ve işlerin yürümesi için para kazanarak yaşamak zorundayız.

İrem Karaarslan

İnsan Kaynakları Profesyoneli

İlgili Makaleler

Close