Makyaj

Makyaj Malzemelerinde Sağlık Unsurları

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

“Daha güzel bir görünüm için her şeyi yaparım” diyen bayanların bir de makyaj malzemelerinde sağlık unsurları konusunda bilgili olması gereklidir.

Güzellik her kadının hakkıdır. Çok daha güzel görünmek de illaki seçeceğiniz yöntemle mümkündür. Ancak kadınlardaki bu daha güzelleşme duygusu kozmetik dünyasında birçok ürünün piyasaya sürülmesine sebep olmaktadır. Kullanılan ürünler sağlık konusunda ne kadar yararlı ya da ne kadar zararlıdır kimse bilmez. Oysa ki güzelleşme uğruna belki de ciltlerine kalıcı zarar vermektedirler. Hal böyle olunca piyasada en çok kullanılan makyaj malzemelerinin sağlık yönünden inceleme gereği hasıl olmuştur. O halde hep birlikte kozmetik ürünlerini alırken hangi özelliklere dikkat etmemiz gerektiğini ufak da olsa inceleyelim:

 

Makyaj Malzemelerinde Sağlık Unsuru İçerikte Gizlidir

Makyaj malzemelerinde sağlık unsuru içerikte gizlidir diyenler aslında çarpıcı bir noktaya değinmektedir. Çünkü neticede makyaj malzemeleri birer çeşit kimyasaldır. Yüze ve cildin tamamına her gün bu ürünleri sürmek deriye elbet zarar verecek noktaya gelebilmektedir. Peki bu hususta nasıl bir önlem almak gereklidir? Bu sorunun cevabı için en önemli tavsiyemiz ürünlerde içeriğe dikkat edilmesidir. Çünkü ürünün yapımı sırasında kullanılan bu malzemeler ne yazık ki sağlık açısından zaman içerisinde ciddi sorunlara yol açacaktır. İşte bu etken maddeler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Silikon

Silikon en fazla yüzde en kuvvetli örtücü olarak kullanılan ürünlerde bulunmaktadır. Bayanların yanıldığı kısım ise ne yazık ki burasıdır. Çünkü yüzdeki kusurları kapatıp güzelleşirken, ne yazık ki yüksek oranda silikon ile cildin nefes alışverişini durdururlar. Sağlık açısından oldukça sıkıntılı sonuçlar ortaya çıkarır. Ciltte dokuları tıkar ve yoğun akneye sebep olurlar.

Alkol

Makyaj malzemelerinde en sıkıntılı etken maddelerden birisi de alkoldür. Yüz derisinde dökülmeler yaşanır. Çünkü cildi kurutur. Özellikle makyaj sabitleyici spreyler ve matlaştırıcı ürünlerde fazlaca kullanılır.

Talk

Esasında doğal bir üründür. Ancak kullanımı ciltte tahrişe sebep olmaktadır. Özellikle akne oluşumunun temel sebeplerindendir.

Parabenler

Parabenler kozmetik dünyasının neredeyse vazgeçilmez etken maddeleridir. En belirgin özellikleri ciltte yaşlanma sürecini hızlandırırlar. Ancak kozmetik ürünlerinde etken maddeleri okumaya çalışırken parabenleri görmeniz biraz zor olabilir. Çünkü kullanılan en basit içeriklerden birisidir. Neredeyse parabensiz makyaj malzemesi bulmak imkansızdır.

Tetrasodyum EDTA

Tetrasoydum EDTA, kullanım açısından güvensiz bir ürün değildir. Ancak hassas ciltler için ciddi sonuçlar doğurabilir. Ciltte dökülmelere neden olur. Hatta iltihaplanmalara kadar giden bir zarar süreci vardır.

Bizmut Oksiklorür

Minerallerde ve toz bazlı makyaj malzemelerinde çok sık kullanılırlar. Aslında kullanım amaçları yaşlanma karşıtı ürünlerde yer almaktır. Buna rağmen gözenekleri tıkadığı bilinir. Özellikle kaşıntı ve alerjik tepkimeler yapar.

MI

MI, egzaması olan ya da alerjik bir yapısı olan bayanlarda kaçınılması gereken bir etken maddedir. Son dönemlerde en fazla dillendirilen etken madde olduğu da bilinmektedir.

Makyaj Kesinlikle Zararlı Mıdır?

Makyaj malzemelerinde sağlık unsuru konusunda herkes bir tavsiyede bulunabilir. Makyaj malzemeleri için birçok totem vardır diyebiliriz. Totem diyoruz çünkü, makyaj konusunda zarar gelir mi gelmez mi bunu ancak zaman gösterir. Hali hazırda bayanların ciltlerinde yapılan incelemeler konu hakkında fikirleri ikiye bölmüştür. Bir kısım makyajın zarar vermediğini doğal yöntemlere yakın malzemeler eşliğinde makyaj yapılması halinde sorun çıkmayacağını savunmaktadır. Diğer kısım ise; makyajın kesinlikle kadın cildine zarar verdiğini savunur. Hal böyle olunca kullanılan makyaj malzemelerinin yapılarını sağlık yönü ile incelemenin gerekliliği ortaya çıkar.

 

Tags

Halil Kaya

Web Master

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close