Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 5]

Engelli bireylerin topluma ve yaşama kazandırılması çok önemli sosyal konular arasında yer alıyor. Teknoloji kullanımının desteklenmesi ise bu konuda oldukça büyük önem taşıyor. Henüz lise öğrencisi olan Mehmet Hamza Erol, tam olarak bu konu üzerine yoğunlaşarak, ellerini kullanmakta sorun yaşayan bireyler için bilgisayar kullanımını destekleyecek düşük maliyetli gözlük geliştirdi.

Ellerini kullanmakta sorun yaşayan ve engelleri olan bireyler için geliştirilen bu gözlük ile bilgisayar yönetimi sağlanıyor, proje oldukça ucuz maliyetli ve ulaşılabilir bir şekilde yer alıyor. Hamza Erol, geliştirdiği gözlük ile insanların ilgisini kendine çekmeyi başardı.

 

Engelleri Ortadan Kaldırmayı Amaçlıyor

Projeyi yaparken amacı TÜBİTAK ­proje yarışmalarına katılmaktı, geliştirilen proje Türkiye ile sınırlı kalmayarak Avusturalya da dâhil dünyanın pek çok yerinde ilgi görerek bilim festivallerine davet kazandı. 11. Sınıf olan Hamza Erol, “Engelli bireylerin önündeki engelleri kaldırmayı hedefliyorum” diyerek sözünü de söylemiş oldu.

Hamza Erol, gözlük projesini geliştirirken piyasada yer alan örnekleri inceledi, yazılımı geliştirirken kullandığı malzemeler oldukça elde edilirdi, her hangi bir gözlük camı ve “yılan kamera” elde edip onları entegre etti.

Ürünü mümkün olan en basit hali ile geliştirmeye başladı, amaçları arasında ürüne kozmetik olarak bir şeyler katmak yoktu, istediği tek şey ürünün işe yaraması ve en yüksek verimin alınmasıydı.

Çalışma Mantığı Oldukça Basit, Oldukça Da Ucuz Bir Sistem

Gözlüğün çalışma mantığı ise oldukça basit, yılan kamera dan alınan görüntü yazılım ile okunuyor ve imleç hareketlerine dönüştürülüyor. Kamera, gözün hareketlerini anlık olarak alarak geliştirilen yazılıma aktarıyor, yazılım da en az gecikme ile kameradaki görüntüyü okuyarak imleç hareketlerine yansıtıyor.

Hamza Erol’u bu projeyi yapmaya iten oldukça fazla etken varken öncülük edenleri, piyasada bulunan ve bu işlemler için kullanılan gözlüklerin oldukça fazla maliyetlere gelmesi ve halka daha yüksek fiyatlara satılmasıydı, piyasada gezen bu fiyatları gören Erol, ben daha ucuzunu yaparım diyerek aynı işleme sahip gözlüğü geliştirme fikrini edindi.

Piyasanın En Ucuz Ürünü Olarak Çıkabilir

Piyasada yer alan gözlükler binlerce dolarlara kadar çıkabilmekte, en ucuzu 60 dolar olan bu ürüne erişmek bazı kesimler için oldukça güç, bilgisayar kullanımını kolaylaştıran Erol’un açıklamalarına göre elde ettiği gözlük 44TL’ye mal olabiliyor ve bu sektörde devrim yaratacağına inanıyor.

TÜBİTAK Yarışmasını Üçüncülükle Bitirdi

Seri üretime uygun olan bu gözlük modeli, düşük maliyeti ile neredeyse herkes tarafından ulaşılabilecek bir sistem olacak. Hamza Erol, katıldığı TÜBİTAK Ege Bölgesi Proje yarışmasında üçüncülük ödülü aldı.

3 Replies to “Lise Öğrencisi Engelleri Kaldıran Gözlük Geliştirdi!

 • Mehmet Akyıldız
  Mehmet Akyıldız

  Genç arkadaşımızı tebrik ediyorum, inşallah hak ettiği değeri görür. Bu tür haberlerin medyada daha fazla yer alması gerekiyor.

 • Enes
  Enes

  Gerçekten çok faydalı bir icat yapmış. Engelli kardeşlerimiz için çok faydalı ve engelleri kaldıran bir proje.Arkadaşımızı tebrik eder başarılarının devamını dilerim.

 • Murat
  Murat

  Kardeşimi yaptığı hu çalışma nedeniyle kutluyorum. Ellerini kullanma imkanı olmayan o kadar çok insan var onlara ışık olmuş. Tekrardan kendisini kutluyor ve tebrik ediyorum.

Comments are closed.