Kariyer

Lider Olmak

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir hedefi gerçekleştirmek için takımındaki kişilerin gayretlerini en üst seviyeye çıkartan ve onlarla sosyal etkileşimde olan kişiye “Lider” denir.  Liderlik, yapılması istenen şeyi başkalarına da aynı isteği ve heyecanı aşılayarak yaptırabilmektir.

Liderin vizyonu olması şarttır. Nereye gitmek istediğini bilmeyen ve gitmesi gereken istikameti netleştiremeyen biri, diğer insanların kendisini takip etmesini bekleyemez.

Etkin ve iyi bir lider olmak için yöneticilik vasfını da kullanmak gerekir. Liderin takım elemanlarını motive eden ve sosyal iletişimi güçlü yapıda olan bir birey olması şartı kaçınılmazdır. Zaman zaman içine kapanık liderlere rastlasak da bu gerçek değişmez.

Liderlik zordur; buna rağmen pek çok insan daha çok para kazanabilmek, prestij sahibi olmak, kendilerine duyulan saygıyı arttırmak için lider olmak ister. Bu insanlardan kimisi Allah vergisi bir ışığa yani karizmaya sahip olur. En başarılı gördüğün lider kim diye sorsalar; Atatürk’ü örnek göstermek isterim. Atatürk hem liderlik karizmasına sahip, hem de daha iyisini yapmak için çalışan, insanlara yardım eden ve bulunduğu topluma hizmet eden önemli örnek liderlerden biridir.

Okuduğunuz çeşitli kitaplarda daha iyi lider olmak için sıralanmış pek çok özellik görebilirsiniz. Bunları okudukça mükemmel bir lider olmadığınız algısı oluşabilir. Mükemmel insan ya da mükemmel lider olma kavramına takılmadan eksik ve zayıf yönlerinize odaklanıp, bunların ölümcül olup olmadığına bakmanız yeterlidir. Her şeye müdahale etmeye takıntılı bir kişiliğe sahip olmak ölümcül bir zayıflığa örnek gösterilebilir.

Lider takip edilen, ilham verici, korkusuz, iş bitirici, aldığı kararlarda kesin davranan, sorumluluk alan, otokontrolü yüksek ve tutarlı kişilik özelliklerine sahiptir. Ekibini ve örgüt içinde ( İşletmede üst kuruldan biri örnek gösterilebilir ) ya da örgütün dışında kalıp örgütle bağlantısı olan bireyleri ( Müşteriler örnek gösterilebilir ) yönetirken sabırlı ve paylaşımcı olması, adaletli davranması bireyler arasındaki çatışmaları önlemek adına lidere kolaylık sağlar.

Yönetici lider yapısal sistemler kurmalı, strateji, performans ödül ve ceza sistemi gibi uygulamaları faaliyete geçirmek için çaba göstermelidir. Değişimi gerçekleştirmek ve sistem kurabilmek adına iletişim kanallarını açık tutmalıdır. İletişime odaklanarak, yeni fikirleri yazılı ya da sözlü önerileri dikkate almalıdır. Hiçbir liderin zihinsel kapasitesi, tüm ekibinin toplam zihin kapasitesinden daha büyük olamaz. Bütünü oluşturan ve neyi niçin yaptığını bilen tüm toplulukların en alt kısmında oynayan oyuncunun ne yaptığına da bakması ve dinlenmesi gerekir. Çinli filozof Lao Tzu “İnsanlara liderlik etmek istiyorsanız, onlarla birlikte yürüyün” sözüyle bu görüşü destekler.

Lider bunlara odaklandığı takdirde örgütte değişmek ve gelişmek kaçınılmazdır.

 

 

 

 

İrem Karaarslan

İnsan Kaynakları Profesyoneli

İlgili Makaleler

Close