Koronavirüsten Koruyan En Etkili Besinler Nelerdir?

Bilgi Bankası, Gündem
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Pandeminin tüm dünyayı etkisi altına almasıyla beraber, virüsten korunma yolları da en çok aranılanlar arasında yerini almaktadır. Bunun yanında en üzerinde durulan konulardan biri de koronavirüsten koruyan en etkili besinler hangileri olduğudur. Öyle besinler var ki, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara ve vücut direncinin korunmasına karşı önemli bir kalkan görevi görüyor.

Koruyuculuğu Yüksek Olan Besinler

Koronavirüsten koruyan en etkili besinler denildiğinde akla ilk gelenlerden biri C vitaminidir. C vitamini içerisinde yer alan limon, portakal, greyfurt, mandalina gibi meyveler bağışıklık sistemini güçlendirme de oldukça etkilidir. Yaşanan zorlu süreçte hastalığı önleme de ve en hafif atlatma da C vitamini alımına dikkat etmekte fayda var.

Koronavirüs solunum yolu enfeksiyonu olarak bilinmekle birlikte, solunum yolu hastalıklarının önlenmesinde A vitamini alımına dikkat edilmesi gerekir. A vitamini içerisinde süt, yoğurt, karaciğer gibi besinlerin yer almasının yanında ıspanak, kabak, patates gibi besinler koruyuculuğu en yüksek olan besinler arasında yer almaktadır.

Birçok hastalığın önlenmesinde etkili olduğu gibi koronavirüsten korunmada D vitamini alımı çok önemlidir. D vitaminin alımında en etkili yol şüphesiz ki güneştir. Güneşli gün sayısının kış aylarında oldukça az olduğu düşünüldüğünde bu takviye ilaçlar yardımıyla sağlanmaktadır. Düzenli olarak alınan D vitamini birçok hastalıktan korunmada oldukça etkili bir yöntemdir.

Yıllardır bilinen öyle bir besin var ki, hem yemeklere lezzet katıyor, hem de hastalıklara karşı koruculuğu bulunuyor. Bu besin şüphesiz sarımsaktır. Kimileri sarımsağın kokusundan rahatsızlık duysa da, faydalarını düşüldüğünde bu durum oldukça önemsiz kalmaktadır. İçerdiği yüksek antioksidan sarımsağa doğal antibiyotik özelliği katmaktadır.

Hem beyin sağlığının korunmasında, hem de koronavirüsün önlenmesinde kuruyemişin bol miktarda tüketilmesi gerekir. Kuruyemişlerin içerisinde yer alan vitaminler bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudunun daha dinç ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Gerek hastalıklardan korunma, gerekse vücudun işleyişinin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için günlük su tüketimine büyük önem verilmelidir. Koronavirüsten korunmada su tüketimi günde 2-2,5 litre aralığında olmalıdır. Her şeyin başı sağlıktır. Sağlığın korunması için ise ona gerektiği önemin verilmesi, onu gelecek nesillere aktarmada önemli bir araç olacaktır.

Bir cevap yazın