Kaan Gülten Kimdir?

Kimdir?
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaan Gülten Kimdir?

“Ölçümlenemeyecek her yatırım vizyon işidir.”

SEO sektörü ile ilgili çalışmalara 2007 yılında başlayan Kaan Gülten, sektöre 2009 yılında Seohocasi.com sitesiyle aktif olarak giriş yapmıştır. Sitesinde, yürüttüğü çalışmalar kapsamında elde ettiği deneyimleri paylaşarak kısa sürede sektörün lider sitesi haline gelmesini sağlamıştır. İlk kitabı “Uzmanından SEO” sektörün ve yayınevinin en çok satan ünvanını almış, SEO hakkındaki makaleleri ve kitabıyla sektördeki büyük bilgi açığını doldurmayı başarmıştır. Sektöre katkı anlamında birçok projesi bulunan Kaan Gülten’in beklentisi, Türkiye Cumhuriyeti’ne ait yerli ve devlet destekli bir arama motorunun Türk halkına hizmet etmesi.

1985 yılında ülkemizin güzide şehirlerinden Tokat ilinde dünyaya gelen Kaan Gülten, iş hayatında olduğu kadar okul hayatında da başarılı bir geçmişe sahiptir. Kazanmış olduğu süper liseyi dereceyle bitirmesi ve matematik/geometrideki yüksek başarısıyla hocaların ilgisini çekmesi de bunun en basit göstergesiydi.

Üniversitede tercihini Marmara Üniversitesi’nden yana kullandı. 2003 yılında eğitime başladığı Bankacılık Sigortacılık Yüksekokulu Aktüerya Bölümü, 2013 yılında Amerika’nın en çok kazandıran mesleği seçildi. Üniversitenin ilk yıllarında o sıralar ismi henüz yeni duyulmaya başlanan AutoCAD programına merak saldı. Tamamı mühendis, mimar ve teknikerden oluşan kursiyerlerin arasında bir aktüerya öğrencisi olarak AutoCAD kursu almaya başladı. Kısa süre içerisinde kompleks çizimleri dahi kolaylıkla yapabilecek seviyeye ulaşması eğitim veren hocaları tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Kursun bitmesinden 1 ay kadar sonra yine aynı kursta AutoCAD eğitimleri vermeye başladı. Kendini bu alanda ilerleten ve sektörde adının parlamasını sağlayan Gülten, kısa süre içerisinde Başarısoft, Mimtek, İzometrik, Akademytech ve Netron kurslarından eğitmenlik teklifi alarak eğitim vermeye başladı. 6 yıl aktif olarak AutoCAD eğitimi verdi. Kiptaş’ın 60 kişilik mühendis ve tekniker ekibinin yanı sıra; yüzlerce mimar, mühendis ve teknikerin de bilgi birikiminden faydalanmasını sağladı. Ancak hayalleri ve hedefleri bununla da sınırlı değildi. Daha fazla kişiye ulaşmalı ve deneyimini çok daha geniş bir kitleye yaymalıydı. Bunun için internetten daha cazip bir platform da olamazdı herhalde.

Autocad Hocası isimli internet sitesini yayına geçirerek bilgi birikimini sanal alem üzerinden takipçileriyle paylaşmaya başladı. “Daha fazla kişiye nasıl ulaşabilirim?” sorusunun cevabını ararken arama motoru optimizasyonu terimiyle karşılaştı. Kısa bir süre zarfında 10 senedir yayında olan rakip internet sitesini arama motoru sonuçlarında geçerek 1. sıraya yerleşti. Bu başarı, ona sıradaki mesleği ve hedefiyle ilgili ilk ipucunu da vermişti: SEO!

Sektörün zirvesindeyken AutoCAD’e veda ederek Seo Hocası projesine başlangıç verir. Edinmiş olduğu tüm bilgi birikimini ve deneyimini cömertçe okuyucularıyla paylaşır. 1 yıllık bir süre zarfının ardından halen daha rekabetin had safhada bulunduğu “seo” kelimesinde zirveye oturur. Uzun çalışmaların ve titiz hazırlıkların ardından da “Uzmanından SEO kitabı”nı sektöre sunar. 12.000 adet gibi bir satış rakamına ulaşan bu kitap, halen daha bir fenomen olarak nitelendirilebilir. Yüzlerce tebrik ve teşekkür mesajı alır, bir çok internet sitesinin daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olur ve SEO denildiği zaman akla ilk gelen duayen bir isim haline dönüşür. Bu esnada firmalardan gelen iş tekliflerinin de ardı arkası kesilmez. Bu süre zarfına kadar freelance olarak çalışan Kaan Gülten’i artık daha yoğun ve meşakkatli bir iş dünyası bekliyordur.

Hiçbir zaman araştırmaktan ve yeni deneyimler elde etmek üzere çalışmaktan vazgeçmez. Sürekli değişim içerisinde olan SEO sektöründe başarıyı yakalamanın en önemli düsturunun bu olduğunu aklından çıkarmaz. Bu ilgi ve alaka, bir çok başarıyı da beraberinde getirir. Seo Hocası üzerinden ücretsiz olarak sunduğu SEO araçları ve makaleler, bir çok talebi de beraberinde getirir. Bu taleplere etkin bir şekilde cevap verebilmenin yolunun firmalaşmaktan geçtiğini fark ettiği zaman, 7 Haziran 2011 tarihinde Webtures ismini verdiği firmayı kurar. Artık hem patronluğun, hem de SEO uzmanı olmanın stresini karşılamak zorundadır. Asker olan babasından öğrendiği prensip ve disiplin, ona bu yolda başarıyı rahatça getirir.

Bu esnada bir çok girişime de ayrıca imza atar. Webmaster dünyasına yeni bir soluk getiren ve paylaşımcı ruhun gelişmesine katkı sağlayan Fuub.net, bunlardan yalnızca birisidir.

Gerek mail, gerekse telefon yoluyla kendisine yöneltilen yüzlerce soruyu bir araya getirerek SEO ile ilgili en çok merak edilen soruları kitap haline dönüştürür. Sorularla SEO isimli kitabı da raflardaki yerini alırken, hiçbir olumsuz geri dönüş almamanın verdiği hazzı yaşar. Halen daha büyük bir ilgiyle okunan ve her gün tebrik mesajlarının gönderilmesini sağlayan bu kitap; bir anlamda Kaan Gülten’in ustalık eseridir de.

Bilginin paylaşıldıkça arttığı görüşünü benimseyen, bu meyanda sürekli olarak yenilikçi ve inovatif düşünceyi destekleyen Kaan Gülten; Türk SEO sektörünün hak ettiği yere ulaşması için çalışmalarına büyük bir şevkle devam etmektedir.