Kişisel Gelişim

İletişimi Sanata Çevir

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Başlangıç, iletişimde en önemli unsurdur. Yapılan araştımalar ilk 30 saniyede izlenim bıraktığımızı ve bunun kolay kolay değişmediğini gösteriyor. Kılık kıyafet, diksiyon ve beden dili ilk izlenimde etkilidir. “İnsanlar kıyafetleriyle karşılanır, fikirleriyle uğurlanır” deyimi de ilk izlenimin önemini ortaya koymaktadır.

İletişim kurarken ilk akla gelen konuşmanın ön planda olduğu yargısıdır. Oysaki beden dili etkili iletişimde konuşmaya göre %55 ön plana çıkmaktadır. Bedenimiz sözlü iletişimi daha etkili hale getirmek amacıyla kesintisiz olarak iletişim halindedir ve konuşmaya oranla daha fazla bilgi içerir. Beden dilini %38’lik bir dilimle konuşma, %7’lik bir dilimle ses tonu takip eder. Beden dilinizde kendinizden daha çok diğer insana odaklandığınızı hissettirdiğiniz takdirde etkili olmaya başladınız demektir. Peki beden dilimi konuşma ile nasıl desteklerim? sorusuna cevap olarak aşağıda sıralanan maddeleri özümseyip iletişim yolculuğunuza kılavuz yapabilirsiniz.

  • Negatif ön yargılarınızı bir kenara bırakın. Negatif ön yargınızdan uzaklaşmadan iletişimi sürdürürseniz problem yaşamanız kaçınılmazdır.
  • Empatik olun. Yani; kendinizi karşıdaki kişinin yerine koyarak onun bakış açısıyla bakıp duygu ve düşüncelerini hissedin. Böylelikle sempatik görüneceksiniz.
  • İnsan sesi hepimizin çaldığı bir enstrümandır. Konuşmamızın etkili olması için ses tonumuzun çok güzel olması gerekmez. Arkadaşça takındığımız tavrımızla birlikte ses aralıklarını ve ses iniş çıkışlarını etkili bir biçimde kullanabilirsek karşımızdaki kişide olumlu izlenim oluşturabiliriz.
  • Dinleme halindeyken aklınızdan kendi söyleyeceklerinize odaklanmak yerine dinlediğiniz kişiye odaklanmalı ve iyi bir dinleyici olmalısınız.
  • İletişim sırasında kelimelerimizin basit olması dinleyicide inandırıcılığı arttırır ve güven sağlar. Yerinde ve basit cümleler kurarsanız karşı tarafın ilgisi dağılmadan ona anlatmak istediğinizi anlatabilirsiniz.
  • İletişim halinde olduğunuz kişiye yargılayacı bir tavırla yaklaşırsanız bu durum o kişide kendini savunma ihtiyacı hissettirir. Böylelikle o kişinin size karşı kapalı hale gelmesine sebep olursunuz. Yargılayıcı olmayın.
  • Diyalogta sessiz kalmaktan korkmayın. Bazen düşüncelerinizin oturması ve pekişmesi için sessiz kalmak gerekebilir.
  • Doğru soru sorun ve insiyatif alın. Sorularınız net, amaca yönelik ve yönlendirici olsun.
  • Karşınızdaki ile sorun yaşıyorsanız “Sandviç Yöntemi” kullanın. İnsan psikolojisi suçlamaya yönelik bir durum ile karşı karşıya kaldığında direkt savunmaya geçer ve iletişime kapanır. Suçlayıcı olmak yerine önce sözlerinize olumlu başlayın sonra sorununuzu iletin. Bu sayede konuştuğunuz insan sizin sorununuzu anlamaya ve bu konuda ne yapabileceğini düşünmeye yönelecektir. Size odaklanılan anı yakaladığınızda tekrardan olumlu sözlerle kapanışı yapın. Bu yöntem ile karşınızdaki kişinin algısında değişim yarattığınızı göreceksiniz.
  • İletişiminize mizahı dahil edin. Mizah iletişimi güzel ve keyifli hale getirir.

Gün içerisinde girdiğimiz iletişim doğrultusunda hepimiz deneyim elde ediyoruz. Deneyimlerinizi gözden geçirmek, deneyimlerinizden sonuçlar çıkarıp gerektiği takdirde davranış değişikliği haline getirmek gelişiminize büyük katkı sağlayacaktır.

Söz, ruhun aynasıdır; bir insan nasıl konuşuyorsa öyledir.” Publilius Syrus

İrem Karaarslan

İnsan Kaynakları Profesyoneli

İlgili Makaleler

İlginizi Çekebilir

Close
Close