Marka ve PazarlamaTanıtım YazılarıTeknolojiYERLİ

Gururla Yerli.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Gururla Yerli!.

 

Bu blog yazım telefonu tanıtmak değil yakın geçmişte yerli ürünlerin tercih edilmesi Teknolojik olarak ileriye gitmemiz ve teknoloji tüketicisi olarak aldığımız ürünlere verilen parların yurt dışına gitmesine engel olmamız gerekiyor çünkü bu paralar bir daha geri gelmeyecek kilde ülkemizin kaynaklarının açıkça sömürülmesi demektir. Artık 1 asırdır devam edegelen yabancı marka takıntısı yerine Yerli takıntılı olma zamanı gelmiştir.
Sizi bilmem ama bu telefon hakikaten aldığım en iyi telefon. İnsanlar hep şüphe içinde bu telefonun ısrarla yerli olmadığı gibi bir kanaati olduğunu farkettim. Bende bunu araştırma ihtiyacı duydum ve sizlerle bu tecrübemi paylaşmak istedim.
Öncelikle telefonun Yerlilik oranına baktığımızda insanlar donanım ve yazılım olarak fabrikasını gezen bir çok youtube kanalında gördüğüm hakikaten mühendislik ve üretim hattı olarak diğer telefon üreticilerinden farklı olmadığı bariz bir şekilde görülüyor. Aşağıda size youtube kanallarında izlediğim Üretim tesisi gezilerini kısa bir tanıtımı var.

Fabrika ve üretim bandını gördükten sonra şimdi telefon hakkında izlenimlerime geldi sıra.
İlk dikkat çekici olark kamera ve arka kısmın ayna şekilde parlaması.

Çok dikkat çekici olması tasarımı çok estetik olması diğer telefonlarla yarışır vaziyete getirmişler. Şimdi telefonun özelliklerinden çok yerli marka olması benim için daha önemli. Verilen paraya değer bir telefon. Z20 işinizi fazlasıyla görecek yapıya sahip. Donanım olarak %40-45 oranında yerlilik oranına sahip. İleride bu telefon tutultuldukça 10 yıl gibi bir sürede %70-75 seviyelerine gelmesi kaçınılmazdır. Şimdi diyeceksiniz ki niye %100 değil. Dünyada hiç bir ürün tüm telefonlar dahil %100 kendi fabrikalarında yapılamaz. Amerikan menşeli telefonlar olsun Kore menşeli telefonlar olsun. Bir çok parçası Çinden avrupadan alınıyor ve montajı ise genelde Çin’de yapılıyor. Onun için telefonda yerli donanım ve yazılım hiç bir zaman tamamen yerli yapılmaz.

Küreselleşen dünyada önemli olan o markaya tamamen sahip olabilmektir. İleride tabiki bu telefonlar hem yurt içinde yurt dışında satışları arttıkça daha iyileri yapılacaktır. Telefon konusunda artık emeklemeden yürümeye doğru geçtik. Artık koşmak ve hatta uçma zamanı o kadar da uzak değil. Yukarıda da belirttiğim gibi marka takıntısı değil yerli takıntılıyım. Dünyada söz sahibi olmamız için yerli ürünlerimizi tercih etmemiz ülkenin savunması kadar önemlidir. Her zaman yabancı ürünlerin mutlaka muaidili yerli ürünler artık var. Tabiki diğer ürünler tv, klima, beyaz eşya vb. Tüm ürünlerde yerlilik tercihi yapmak paramızın yurt dışına gitmemesini iç piyasada kalması için çok önemli. Umarım yardımcı olmuştur.

Emre ALABAŞ

Düz Adam Yerli takıntılı. emre@yetita.com

İlgili Makaleler

Close