[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Sürekli gündemde olan ve ağzımızdan düşürmediğimiz ekonomik kriz ne anlama gelmektedir ve nasıl oluşur önce bunu anlatmak istiyorum. Unutmayın ki bilmediğimiz bir şey ile mücadele edemeyiz, bu kendi gölgemiz ile kavga etmeye benzer.

Ülkemizdeki Ekonomik Kriz nedeni Faiz Oranlarıdır

Merkez bankası belli aralıklarla faiz oranını arttırmakta ve düşürmektedir her zamanda bunu düzenli olarak sağlamaktadır. Ancak ülkemizde ne yazık ki sürekli seçim öncesi dönemi yaşandığı için Merkez bankasına müdahale edilerek zorla ve zamansız faiz Faiz oranlarında ki düşüşler bir kaç aylık rahatlığa neden olur ancak sonrası ciddi bir dönüşü olacak ve faizler normalin 3 katı artarak  enflasyon dediğimiz canavarı uyandıracaktır ki dediğimiz gibi de bu aylarda bunu net olarak ta hissediyoruz.

Faizlerde ki artış finansal piyasalarda varlık değerlerinin gerilemesine ve kredi ve likidite sıkışıklığına neden olarak ekonomik krize neden olur. Bu dönem genellikle hazinenin kendi halkına dolarla borçlandığı dönem olur. Bu da ciddi hazineden kayıp anlamına gelir, aynı taktik bankalara da uygulanır ve ciddi bir açık olarak yaptırımı olur.

Size konuyu daha detaylı anlatayım. Bundan sadece bir ve iki yıl içerisinde herkes neredeyse lüks arabaya biner hale geldi. Merkez bankasına yapılan baskı ile faizler olağan dışı aşağı çekildi ve bankalar çok kolay krediler vermek zorunda kaldı. Bu durumda asgari ücretli bile iyi bir arabaya binme şansı yakaladı. Bu durum ülkeyi zengin göstermek alım gücünün yüksek olduğunu kanıtlamaktı. Yani hayaller paris gerçekler hacizdi.  Diğer bir önemli nedeni varlıkların değerinden kat kat artış olmasıydı. Ev fiyatlarının aşırı yükselmesi krize bir tuğla koydu dersem yanlış söylüyor olmam sanırım. Şimdi gelelim bu yalancı refah dönemi bitimi bakalım sonrası neler olmuş;

  • 2017 yılında 15 milyon 854 kişi daha icralık oldu. Türkiye’de günlük 19 bin adet icralık dosya mahkemelere getirilirken; Konya’da  ayda yaklaşık 14 bin yeni icralık dosya açılıyor. 2019 ait inanın resmi bir kayıt yok bu yüzden yalan yanlış rakamlar vermek istemiyorum. 2017 yılındaki rakamlar resmi şimdi ki durumu siz tahmin edin.