Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir ürün ya da hizmet satma konusunda reklam oldukça önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Doğru yapılan reklamlar satış oranlarını en üst düzeye çıkartabilecek durumdadır.

İster yeni bir işletme olun isterseniz uzunca bir zamandır bu piyasada yer alın. Doğru reklam sonucuna kazançlarınızı iki katına hatta beş katına çıkartma imkânınız bulunuyor.

Teknolojinin geliştiğini ve neredeyse herkesin cebine kadar indiğini göz önünde bulunduracak olursak en iyi reklam modeli internet üzerinden yapılan reklamlar olarak karşımıza çıkmakta.

İnternet reklamlarını verebileceğiniz en iyi adres elbette Google Adwords reklamlarıdır. Peki, reklam vermenizi sağlayan bu Google Adwords Nedir?

Google Adwords Nedir Kısaca

Google Adwords nedir kısaca açıklayacak olursak, bir reklam yayınlama platformudur. Söz konusu reklam yayınlama platformu tamamen Google’a bağlı olarak çalışmakta ve sağladığı avantajlar nedeni ile en çok tercih edilenler arasında yer almakta.

Google Adwords ile vereceğiniz reklamlar tıklama başına para ödeme sistemine bağlığı olduğu için, reklamlarınızı en iyi şekilde gösterme potansiyeline bağlıdır. Söz konusu reklamlar mobil, masaüstü ve aklınıza gelebilecek her sitede yayınlandığı için hedef kitlenizi bulmanız daha kolay hale gelecektir.

2000 Yılının başına kullanıma sunulan bu Google hizmeti, 2020 Dünyasında reklam yayınlama terimleri kullanıldığı zaman akıllara gelen ilk reklam sistemlerinden biri olmayı başarıyor. Söz konusu sitem her geçen gün kendini geliştirerek hem müşterilere hem de reklam yayınlayan yayıncılara en iyi hizmeti veriyor.

Sistemsel olarak oldukça gelişmiş özelliklere sahip olan Google Adwords hem görsel hem de metinsel reklamlara olanak tanımakta. Yapacağınız tasarımlar ile doğrudan hedef kitlenize ulaşabilme şansınız en üst seviyede.

Google Adwords Avantajları Nelerdir?

Her ne kadar internet reklamcılığının tekelleşmesi olarak Google Adwords görülüyor olsa da, daha farklı özelliklere hizmet eden reklam ağları ile çalışmak da mümkün durumda. Peki, bu kadar gelişmiş bir sisteme hitap eden Google Adwords avantajları nelerdir? Diğer sistemlerden farklı olarak reklam yayınlayanlara ne gibi farklılıklar sunmakta?

Google Adwords, avantaj konusunda ipleri elinde tutmakta. Hitap ettiği kitle nedeni ile neredeyse yer almadığı teknolojik cihaz yok durumunda. Hitap ettiği siteler ve uygulamaların neredeyse sınırsız olduğunu ön görecek olursak. Tek bir planlama ile tek seferde hedef kitlenize her platformdan ulaşabilir durumda olacaksınız.

  • Arama Ağı Reklamları: Reklam modelleri her geçen gün kendini geliştirmekte ancak Google Adwords hayatımıza girdiği günden beri değişmeden en çok kullanılanlar arasında Arama ağı reklamları bulunmakta. Söz konusu reklam modeli arama sonuçlarına göre kendini göstermekte. Örnek olarak bir kitap satış kelimesinde reklam vermeniz durumunda reklamınız aramalar listesinde en üst sıralarda yer alarak doğru hedef kitlesine ulaşacaktır.
  • Görüntülü Reklamlar Özelliği: Bir ürünü ya da hizmeti doğru hedef kitlesine satma konusunda görsellik bakımından oldukça gelişmiş bir reklama ihtiyacınız bulunmakta. Söz konusu hazırlattığınız reklam tasarımlarını tek bir tıklama ile neredeyse her sitede yayınlatmak kulağa inanılmaz geliyor olabilir. Ancak Google Adwords avantajları arasında bunlar da bulunmakta.
  • Video Reklamlar Olanağı: Görsellik konusunda hedef kitle kazanma yöneliminde bulunmak istemeyen kullanıcıların tercih edebileceği bir reklam modeli daha bulunmakta. Söz konusu reklam modeli hem sesli hem de videolu reklamlar sunulmasına olanak tanımakta. Youtube üzerinde ya da diğer siteler üzerinde vereceğiniz videolu reklamlar sayesinde hedef kitlenizi hizmetinize daha kolay çekebilme avantajına sahip durumdasınız.
  • Uygulama İçi Reklamlar ile Sınırsız Kitle Olanağı: Mobil uygulama kullanımı her geçen gün durmaksızın artıyor. Google, uygulama içi oyunlara ve programlara reklam vererek uygulama yapımcılarına para kazandırma avantajını sağlamakta. Uygulama yapımcıları bu işten para kazanırken, neredeyse sınırsız bir hedef kitleye hitap ederek sizlere de kazanç sunmakta. Vereceğiniz doğru planlanmış reklamlar ile kısa sürede yükseliş elde edebilirsiniz.

Google Adwords global olarak hizmet vermekte. Global olarak hizmet vermesindeki en büyük avantaj istediğiniz dilde, istediğiniz bölgede istediğiniz arama terimlerine göre oldukça uygun reklamlar yayınlayabilirsiniz. Söz konusu reklamlar kazanç yönünden ve şöhret yönünden hızlı artış yakalamanıza olanak tanıyacaktır.

Google Adwords Nasıl Kullanılır?

Google Adwords nasıl kullanılır? Avantajlarından bahsettik peki bu neredeyse mükemmel olan sistemi kullanma konusunda nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Google Adwords sistemine kayıt olurken belirli düzeyde bütçe ayırımı yapmanız gerekmekte. Fiyat konusunda neredeyse hiçbir sınırı olmayan bu platforma kayıt olurken kredi kartı ya da ön ödemli bir kart kullanabilirsiniz. Kayıt sırasında hizmetinizi ya da sisteminizi tanıtmanız gerekmekte. Kayıt işlemlerinden sonra platformu kullanabilmek için önünüzde tek bir engel kalıyor o da reklam modellerinin tasarlanması.

Bir bilene danışarak tamamen SEO uyumlu bir reklam modeli tasarlatmanız gerekmekte. Söz konusu reklam modelleri sayesinde kısa sürede satışlarınızı arttırabilirsiniz. Ayırdığınız bütçe dışında reklam gösterimi yapmayacak olan sistem, isteğinize göre her ay düzenli olarak kart çekimi yapabilir ve reklamları devam ettirebilir.

Google Adwords Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google Adwords kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Söz konusu platform her ne kadar her şeyi kendi yapıyor gibi gözükse de ön hazırlıklar olmadan elleriniz kollarınıza bağlı şekilde bu sisteme dahil olma şansınız oldukça düşük.

Dikkat edilmesi gereken birkaç konu bulunmakta, söz konusu dikkatler sonrasında doğru reklam modelleri ile kısa sürede kitlenize hizmet verebilirsiniz.

  • Anahtar Kelime Analizi Yapılmalı: Reklam oluşturulmadan önce doğru anahtar kelimeler üzerinde çalışmalar yapılmalı. Hedef kitlenizin hangi anahtar kelimelerde arama yapacağınız en iyi şekilde kestirerek, reklam modellerinizi ona göre tasarlamanız gerekmekte.
  • Müşterilerinizin Beğenebileceği Tasarımlara Yönelmelisiniz: Tasarım konusu sisteminize ya da hizmetinize çekeceğiniz müşterileriniz için oldukça önemlidir. Bu konuda atacağınız adımlar oldukça kritiktir. Daha önceden bu işler ile uğraşmış bir tasarımcı ile anlaşmanız sonrasında müşterileriniz için doğru tasarım türüne ulaşabilirsiniz.

Gelecek Olan Sonuçları Doğru Analiz Etmek ve Hedefleme Yapmak: Google Adwords, her ay sonunda verdiğiniz reklamlar konusunda sizlere önerilerde ve analizlerde bulunmakta. Otomatik olarak verilecek olan reklam model grafiğine bakarak reklam ayarlarınızı gözden geçirmeniz gerekmekte. Doğru şekilde yapılan ayarlar ve düzeltmeler sayesinde hitap ettiğiniz kitleden alacağınız geri dönüşler oldukça yüksek seviyede olacaktır.