BlogGirişimcilikGoogle

Girişiminiz Ne Olursa Olsun, Merkezi “İçerik” Olsun

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Siz siz olun, özgün olun :)
İçeriğin önemi her geçen gün artıyor

Ülkemizde ve Dünya’da, özellikle web dünyasında kullanıcılara sunulan tüm yeni projelerin, internet sitelerinin, uygulamaların veya platformların sahip olabileceği en değeri varlıkları “benzersiz içerikleri” olacak.

Bunu sadece biz değil, Google ‘da diyor. Yılda neredeyse 2 defa algoritma güncellemesine giden Google, internet sitelerinden artık sadece şunu anlamamızı istiyor : “ İnsanlığa faydası olmayan içeriklerle, benden faydalanamazsın!

Bu ne anlama geliyor? Hem Google aramalarındaki listeleme sırasında, hem de reklam networkü Adsense içerisinde eğer Google nimetlerinden faydalanmak istiyorsanız öncelikle insanlığa hizmet edin. Biliyorsunuz, geçtiğimiz aylarda son Google güncellemesinde neredeyse haftada birkaç kez ziyaret ettiğimiz başta haber siteleri olmak üzere, çok büyük sitelerin içerisinde olduğu milyonlarca web sitesi nasibini aldı bu konuda. Anahtar kelimelerinde otorite sahibi sitelerin bile, bırakın ilk 100’de, ilk 500’de dahi çıkmadığına şahit olduk.

Ne kadar büyük ya da sermaye olarak ne kadar güçlü bir yapınız olsa da, Google’ın kurallarına herkes uymak zorunda kaldı. Güncellemeler öncesinde,  “Clickbait” dediğimiz, hit çekme amaçlı içerikle alakasız başlıklar atan haber siteleri ve diğer içerik siteleri, artık gerçekten bezdirmişti bizleri.

Fakat kullanıcılardan gelen geri bildirimlere kayıtsız kalamayan Google, son güncellemesi ile adeta bıçak gibi kesti bu aldatmaca oyunlarını.

Birçok kez uzmanların röportajlarına yer veriliyor, birçok kez sadece yazı değil video olarak da bu konuda uyarılar yayınlanıyor : “ Ne yaparsanız yapın, ne yazarsanız ya da ne tür video çekerseniz çekin – özgün olun! Faydalı şeyler yapın.

Eğer ileriye dönük insanların hayatını kolaylaştıracak gerçekten parlak bir fikrini varsa, aklınızda olsun öncelikle içeriğini planlamanın en başına alın. Zira tasarımınız ve fikrinizin orjinalliği ve göz alıcılığı kadar, içeriğinizin de bir o kadar özgün ve faydalı olması arama motorlarından ziyade, ziyaretçi ve kullanıcılarınızın da ilk aradığı özellik olacak.

Tags

Efe İnce

2002 senesinden beri, başta internet girişimleri olmak üzere bireysel ve kurumsal birçok projede amatör olarak yer aldıktan sonra, kendi projelerim üzerine yoğunlaşmaya ve üretmeye başladım. Şimdilerde sadece içerik oluşturuculardan oluşan bir projeyi hayata geçirdim ve yönetiyorum.

İlgili Makaleler

Close