Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 3.5]

Herkes girişimci olabilir. Girişimcilikte başarı eğitimle elde edilemez. Belli prensipler dizini içerisinde yolunuzu çizerseniz, siz de girişimci olabilirsiniz.

Başarılı olmak ve sürdürülebilir başarıyı yakalamayı yetenek destekler.

Girişimcilik yeteneğiniz olmasa bile, bu yeteneğe sahip insanlarla işbirliği halinde olup, kendi işinizi kurduktan sonra devamlı başarıyı da sağlamanız mümkündür.

Vikipedi Girişimciyi “ Ticaret, sanayi gibi alanlarda sermaye koyarak bir işi yapmaya girişen, kâr amacıyla riski üzerine alan kişidir. Girişimci mal ve hizmet üretebilmek için bütün üretim öğelerini en iyi koşullarda bir araya getirir.” olarak tanımlamıştır.

Girişimci olmak, beyaz ya da mavi yaka çalışan hemen hemen herkesin hayalidir. Büyük bir çoğunluğun hayalinin temelinde belli mesai saatlerine bağımlı kalmadan para kazanmak yatar. Çok para kazanıyor olmak, paraya para dememek için koşturmak aslında gerçek girişimci kafalarına aittir. Bu akıllarda paraya çok meraklı oldukları anlamına gelmesin. Para, yapılan işlerin başarısını tespit etmede önemli bir göstergedir.

Başarmak ve başarı girişimciyi motive eder, ayakta tutar. Bu kafaya sahip insanlar yorulmadan gece gündüz demeden çalışabilir enerjiye sahiptir.

 

Gerçek girişimci kafasına sahip bir birey 100 başarısızlıkta demotive olmazken, 1 başarısında 100 kez başarılı olmuş kadar motive olur.
Konfor alanından çıkmaktan korkmazlar. Erken yaşta proje üretmeye ve ticari faaliyetlere başlarlar. başında belki yenilseler bile küllerinden yeniden doğup, eski hatalarından ders alarak yeni girişimlere dahil olurlar. Yani, üretmek ve başarmak için parasız kalmaktan hatta sokakta bile kalmaktan korkmadan ideallerine uygun disiplinle hareket ederler. Tanımda da anlatıldığı gibi risk almaktan korkmazlar. Daha fazla getiri için daha fazla risk almaya razı olurlar.

Hata yapmaktan çekinmezler.

Girişimci ruhun temelinde varolandan memnuniyetsizlik durumu otoriteye isyan etmek yatar. Etrafına ve dünyaya geniş açıyla bakar, bir ürün ya da bir süreç eksiği ararlar. Gözlem ve araştırma yetenekleri çok gelişmiştir. İyi bir gözlemleyici ve araştırmacıdır.

Takım çalışmasına yatkın olurlar.

Etraflarında amacına uygun farklı farklı yetenekleri olan insanlarla işbirliği yaparlar. İşbirliklerini dostlukla pekiştirir, güvenilir imaj çizerler. Girişimci olmaya karar verirseniz tek başınıza yetemezsiniz. Etrafınızda farklı yeteneklere sahip insanlardan yardım almanız gerekir.

IKEA’nın Yaratıcısı Ingvar Kamprad‘dan Kulak Verilmesi Gereken 8 Tavsiyesi girişimci olma yolunda destekleyici bir içeriğe sahiptir;

  • Bir fikriniz mi var? Güvendiğiniz biriyle etraflıca düşünün ama ayaklarınız yere bassın. Rüyalar güzeldir fakat gerçeklik hissini kaybetmemelisiniz.”
  •  “Eksiklerinizi tamamlayın. Her şeyi bildiğini düşünen insanlar felakettir. Benim bir çok eksiğim vardı ama becerikli çalışanlarımla açığımı kapattım.”
  • 8 saat mesaiyi unutun. Gerçek bir girişimcinin zaman çizelgesi yoktur.”
  • Alçak gönüllü olun. Çevrenizde her zaman sizden daha iyisini yapabilecek ve daha iyi olan birileri vardır.”
  • “Onları dinleyin fakat kararları kendiniz verin. Bir grubun asla sorumluluğu olmaz. Sadece siz mesulsünüz.”
  • “Liderlik, motive etmektir ve ilk sizden görmeleri iyi bir örnektir. Eleştirmeyi unutmayın fakat olumlu olanlarla başlayın.”
  • “Hata yapma korkusuna direnmek zaman zaman tuzağa düştüğüm bir konu. Her şeye rağmen başarısızlıklarınız olabilir, öğrenmeye bakın.”
  • “Rehavete kapılmayın. İşler yolunda gitmeye başladığında tatmin duygusunu koruyun fakat önünüze de bakmayı unutmayın.”