Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

 

Girişimci adaylarına öneriler temalı bu yazımızda, fikir ve atılımları doğrultusunda kariyer yapmak isteyen girişimci adayları için tavsiyeler hazırladık. Öncelikle girişimci olmanın en önemli gerekliliğinin yenilikleri yakından takip etmek olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Eski kuralların ışığında, yeni fikirler ve atılımlar gerçekleştirerek, başarılı bir girişimci olabilirsiniz.

Kendi işini kurmak isteyen genç girişimci adaylarına öneriler oldukça fazladır. Bu önerilerin ışığında, kendi fikirlerinizi hayata geçirerek başarı elde etmeniz mümkün. Bu hususta değişen ve sürekli gelişen dünyayı takip etmek, hatta tanıyabilmek çok önemlidir.

Pek çok insanın girişimcilik faaliyetleriyle kariyerine yön verdiği bilinmektedir. Azımsanamayacak kadar çok olan başarılı girişimcilerin ortak özellikleri, bazı ilkeler doğrultusunda hareket etmeleridir. Bu ilkeleri hedeflerinizle birleştirerek, evde girişimcilik faaliyetleri bile yürütmeniz mümkündür. Evde kendi imkanlarınızla kuracağınız bir işi, iyi bir girişimcilik faaliyetiyle büyütebilirsiniz.

Girişimci adaylarına öneriler vermeden önce, bir girişimcinin hangi alanlarda kendini geliştirmesi gerektiğini bilmek çok önemlidir. Eksik olduğunuzu düşündüğünüz konularda kendinizi geliştirerek, işinizi geliştirebilir ve çok iyi yerlere gelebilirsiniz.

Aklınızda henüz bir iş fikri yoksa yeni mezun iş fikirleri ya da sanal ortamda yapılabilecek iş fikirlerini araştırabilirsiniz. Girişimcilik için belirleyeceğiniz fikri geliştirmek ise sizin elinizdedir. Bu sayede ilgi ve yetenekleriniz doğrultusunda başarı elde edebileceğinizi düşündüğünüz işlere adım atabilirsiniz.

 

Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimci Ne Yapmalıdır?

 

Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimci Ne Yapmalıdır?
Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimci Ne Yapmalıdır?

 

Kendi işini kurmak isteyen girişimci adaylarına öneriler, temelde tek bir ana fikre dayanmaktadır. Bu fikir büyük bir amacınızın olmasıdır. Hedeflerinizi yeterince büyük belirlemez ve kendinizi dar bir kalıba sokarsanız, başarılarınızı kendiniz kısıtlamış olursunuz. Bu nedenle hedeflerinizi olabildiğince büyük tutmalı ve kurmak istediğiniz işinizi en yüksek yerlere taşıdığınızı  hayal etmelisiniz.

İşe koyulmadan önce dünya çapında adını duyurmuş ünlü girişimciler ile ilgili araştırmalar yapabilirsiniz. Steve Jobs, Elon Musk, Walt Disney gibi başarılı girişimcilerin hayata bakış açılarını öğrenmeniz yararınıza olacaktır. Deneyimli ve iyi yerlere gelmeyi başarmış girişimcilerden ilham alabilir ve kendi hayatınızda uygulayabileceğiniz fikirler öğrenebilirsiniz.

Deneyimli girişimcilerin girişimci adaylarına öneriler verdiği kitapları veya fikirlerinin anlatıldığı belgeseller izleyebilirsiniz. Bu hususta üzerine düşünmeniz gerekecek birçok şeyden haberdar olabilirsiniz. Araştırmalar yapmak ve başarı hikayeleriyle tanışmak oldukça faydalı olacaktır.

Daha sonrası için kendi fikirlerinizi hayata geçirmenin yollarını aramaya başlayın. Pek çok başarı öyküsü, başlangıçta çok az sermayeyle kendi işini kurmuş insanların hayatlarıdır. Bu nedenle önemli olanın fikirlerinizin özgünlüğü olduğunu unutmamalısınız. Kendinize ve başarabileceğinize olan inancınızı yüksek tutmanız gerektiği, girişimci adaylarına öneriler arasında önemli bir püf nokta niteliğindedir.

 

Genç Girişimciler İçin Tavsiyeler

 

Genç Girişimciler İçin Tavsiyeler
Genç Girişimciler İçin Tavsiyeler

 

  • Kendinizi tanıyın ve hangi alanlarda becerileriniz olduğunu keşfedin. Kendinize dışarıdan bir göz olarak bakmayı öğrenin ve eksik yanlarınızı fark etmek, sonrasında ise geliştirmek için çalışmalar yapın.

 

  • Sağlam fikirleriniz var ama hayata geçirebilmek için birtakım eksiklikleriniz varsa, mutlaka eksik yanlarınızı tamamlayabilecek ortak bulmanız gerekmektedir.

 

  • Girişimcilere iş fikirleri veren araştırmalar yaparak, mevcut fikrinizi geliştirin ve daha özgün hale getirin. Özgünlük her atılım için başarıyı tetikleyen en önemli kuraldır.

 

  • Zaman yönetimi konusunda kendinizi olabildiğince geliştirmeye özen gösterin. Kendi işinizi yaparken başkasının işini yapıyormuşçasına her alana yetişmeniz ve işlerinizi ertelememeniz çok önemlidir. Disiplinli çalışmanın önemini kavrayın.

 

  • İşleriniz beklediğiniz gibi gitmediğinde değişime direnmeyin ve farklı yollar izleyin.

 

  • Başka girişimcilerden destek alın ve kaynaklarınızı genişletin. Her zaman sizden farklı konularda kendini geliştirmiş ve girişimci adaylarına öneriler verebilecek kişileri etrafınızda barındırın ve destek alın.