[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Yerli arama motoru diye google, yandex gibi dünya devlerinin API’ lerini kullanarak biz yaptık diyerek bangır bangır bağıran yatırımcılara inat gerçekten yerli gururumuz Çokya Yerli Arama Motoru 17 Kasım 2017’de görücüye çıktı.

Seo Şefi‘nin sahibi olan Müslüm ASLANTÜRK‘ün liderliğinde gerçekleşen proje için devlet desteği için başvuru yapılmış durumda.

Şimdi aklınızdan geçen ilk şey, google varken kim kullanacak ki yada yandex bile bunu başaramamışken ne gereği var böyle aksiyonlara diye düşünebilirsiniz. Ama şunu unutmamak lazım ki yıl 2017 ve hala hiçbir girişimci bu yada devletimiz yerli arama motoru proje ile uğraşmak istemiyor. Bu işin ustası Müslüm ASLANTÜRK ise yapılamayan, tutmaz denen arama motoru projesi ile yaklaşık 1 yıldır harcadığı emek ile bugün bizlere gururumuz olan çokya yerli arama motorunu sundu. Bizlere artık eleştiri değil destek vermek yakışır.

Çok ya arama motoru hiçbir yerden API ile data çekmez. Siz bir link eklerseniz onu alır ve robot kodlar yardımı ile sitenin alt sayfalarına ulaşarak indexleme yapar. ASLANTÜRK ‘ün tamamı Türk yazılımcılardan oluşan ekibinin gerçekleştirdiği bu zorlu projeye günümüze kadar ciddi yatırım yapıldı. Bu konuda girişimciliği ile dikkatleri üzerine çeken ASLANTÜRK ‘ün tek hedefi ise yerli arama motorunu global’ede açarak hem Türkiye’de hemde Dünya’da adımızı duyurabilmektir. Biz webmasterler olarak desteğimiz tam, peki ya siz?

Neden çok ya!

Bu soruyu eminim ki bu yazıyı okuyan herkes sormuştur. Ama Müslüm bey der ki, “Türkiyem için bunu da düşünmüştük, çok’ u eleştirenler için. Neden ısrar ettiğimizi, markalaşma sürecinde boşuna bir bildiğimiz var demediğimizi çok iyi kanıtlayacağız. Daha çok kombinasyonu göreceksiniz.”

 

 

Çokya yerli arama motoruna destek vermek için yapmanız gereken tek şey eleştiri yerine aradığınızda bulamadığınız siteleri sağ alt kısımında “site ekle” butonuna basarak siteyi eklemek olacaktır. 🙂

Bizi hezimete uğratan projeler neler ve neden bizi yerli arama motoru yapılacak dendiğinde inandırmıyor artık?

Geliyooo arama motoru başarısızlığının en büyük nedeni google API ‘yi kullanıyor olmasıydı ve haberlerde çakma yerine yerli arama motoru dendi.

Yaani arama motoru, “DiLiMiZDEN ANLAYAN  TüRKiYE’NiN ARAMA MOTORU” sloganıyla çıkış yaptılar ama masaüstünde çalışmaması ve yandex API yi kullanıyor olması tercih edilmemesine vesile oldu. Ama indirilme sayısı 1 haftada 1 milyonu aştı. İndirenlere bedava internet kampanyası ile indirilme tavan yaptı.

Biliver arama motoru için ise çok fazla yorum yapamıyorum çünkü her görüşmemde güncelleme yapıldığı söylenmekte. Bu süreci bekleyip hep beraber göreceğiz 🙂

Yetita Yerli Dizin Arama ise bir arama motoru değildir. Sadece kayıt edilen sitelerin indexlerini barındırır ve alexa değeri gibi birçok değerleri yükseldikçe sizinde google’de sıralamanız yükselir.