Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yeni nesil yüksek algılayıcı bir yapıya sahip olan ASELPOD, Türk Hava Kuvvetleri için geliştirilmiştir. 2014 yılında tamamlanan proje, günümüzde ülke ihracatında önemli bir yere sahip olacak gibi görünüyor. Seri üretime başlanma sürecine giren projeni testleri de hız kesmeden devam ediyor.

Bu sistemde hedeflenen görüntüler pilotun ya da operatörün önüne aktarılarak işlem yapılması sağlanır. Podun ön yüzeyinde yüksek çözünürlüğe sahip, üçüncü nesil özellikler taşıyan ve FLIR olarak bilinen termal kamera sistemlerine yer veriliyor. Savaş uçakları için gelişmiş hedefleme sağlayacak olan bu sistem pek çok özelliği ile göz dolduruyor.

Süper özellikte geniş bakış açısı sunan sistem sayesinde seferin güvenliği sağlandığı gibi seferin gerçekleştiği alan hakkında da bilgiler edinilebilir. ASELPOD üzerinde gelişmiş görüntü işleme algoritmaları kullanılarak gerçek zamanlı görüntüler elde edilebiliyor. Böylelikle de termal kameralar üzerinde detaylı kızılötesi görüntüler oluşabiliyor. Bu özellikleri ile ASELPOD yüksek menzil performansı da elde edebiliyor.

Bu sistem bir taraftan nitelikli hedef takibi gerçekleştirirken diğer taraftan hedef işaretlemeleri de yapıyor. Bu durum sayesinde mühimmat atışlarında nokta vuruşlarının gerçekleştirilmesine yardım ediyor. Sistem lazer ile hedef işaretlemeleri yaptığı gibi gerektiğinde lazer aydınlatması da yapabiliyor.

ASELPOD’un Taşıdığı Temel Özellikler

Üretime başladığı zamanlarda ihracatlar gerçekleşse de hedeflenen satışlara henüz ulaşılamadı. Bu sistemin sunduğu gelişmiş hedefleme özelliğine seri üretim sayesinde talep daha da çok artacak. Ülke ihracatına büyük getirileri olacak olan bu sistemin taşıdığı özellikler, savunma sanayisi alanında oldukça büyük etkiler yarattı.

ASELPOD üzerinde bulundurduğu yüksek çözünürlüğe sahip dedektörler sayesinde üstün kızılötesi görüntüleme sağlar. Sahip olunan termal kamera süper geniş, geniş ve dar olmak üzere üç farklı bakış açışı sunuyor. Görüntü işleme algoritmaları sayesinde savaş uçakları için gelişmiş hedefleme özellikleri sunuyor. Kızılötesi bakış sayesinde menzil performansında yüksek artış olduğu gibi seyrüsefer yeteneğinin artırılmasında da büyük özellikler gösteriyor.

Çoklu hedef izleme yeteneği ASELPOD için büyük bir gelişim alanı sunuyor. Hem video izleme hem de ataletsel izleme özelliği sayesinde çoklu hedeflerin takibi için yararlılıklar sunuyor. Hedefin sahip olduğu karakteristik yapının ani değişime uğraması durumlarında, sistemin hedef üzerinde takibinin devam etmesi için ataletsel izleyici sistemleri hedef üzerinde kalır. Sistem ayrıca 4 hedef noktası için izleme alanları oluşturabiliyor. Bu özelliği sayesinde ülkelerin savunmalarının geliştirilmesinde oldukça yararlı bir yapıya sahiptir.

ASELPOD, üzerinde bulunan algılayıcı birimler üzerinde hassas stabilizasyon sağlayabiliyor. Ön bölüm içerisinde yer alan dört yapılı gimbal altyapı, stabilizasyon sağlamak için uygun alan sunar. Bu durum sayesinde görüş alanları, zorlu uçuş özelliklerinde bile sabit kalabilmektedir.

Sistem içerisinde taşıdığı modern teknolojiler aracılığıyla hedefin özelliklerini hassas bir biçimde oluşturabiliyor. Hedefin hızı, rotası ve konumu kolaylıkla belirlenebiliyor. Bu veriyi sunarken sefer verilerini Ataletsel Öçü Birimi’nin taşıdığı verilerle birleştirdiği özel algoritmalar aracılığıyla oluşturur. Hedeflerin konumunu belirlerken ortaya çıkabilecek olumsuz etkilerden korunmak için hizalama kaçıklıklarını gidermektedir. Özel hizalama algoritmaları aracılığıyla sefer sırasında kendisini otomatik olarak hizalayarak yapısal esnemelerin önüne geçmiş olur.

ASELSAN tarafından tasarlanan diyot pompalı lazerler ASELPOD üzerinde kullanılır. Göze zarar vermeyen ve savaş modunda çalışabilen lazer sayesinde yüksek irtifa alanlarında hassas menzil bilgilerine ulaşmayı sağlar. Hedeflerin işaretlenmesi için ise lazer birimleri tarafından NATO PRF kodlarından yararlanılıyor. Sistem üzerindeki lazer birimleri aydınlattığı hedeflere kitlenerek izleme yapabiliyor. Operasyon alanlarında farklı unsurlara alanın gösterilmesi için lazer aydınlatma kullanarak gece görüş niteliğini de artırır.